Przyszłość pasma UHF

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2823
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG + AB TereBox 2T
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: hadam »

Standard DVB-I zmieni telewizję. „Może być w przyszłości kolejnym przełomem”
Kolejne kraje europejskie wdrażają programy pilotażowe nowego standardu nadawania DVB-I. Do UKE nie wpłynęły na razie wnioski dotyczące takich emisji próbnych w Polsce, ale Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny Emitela zapewnia Wirtualnemedia.pl, że firma na bieżąco śledzi sytuację, a DVB-I „może być w przyszłości kolejnym przełomem”.

Głównym atutem DVB-I jest fakt, że standard ten współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi platformami dostarczania sygnału wideo. Oznacza to, że widzowie mogą łatwo, na jednej liście, odnaleźć treści z naziemnej, satelitarnej, kablowej telewizji oraz te dostarczane drogą internetową przez sieci szerokopasmowe, światłowody, 5G i inne.

- Standard DVB-I jest nowy. DVB-I to specyfikacja opisująca nowy sposób tworzenia listy programów w odbiorniku telewizyjnym, opracowana przez organizację DVB. DVB-I wygląda obiecująco, gdyż pozwala połączyć w jednym odbiorniku różne źródła sygnału w jedną kompleksową usługę dla widza - wyjaśnia Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny operatora radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel.

[....]

Na razie nie wiadomo kiedy DVB-I mógłby stać się standardem na szeroką skalę. W przyszłym roku na konferencji WRC-23 w Dubaju może zapaść decyzja o przekazaniu po 2030 roku kolejnego pasma operatorom telekomunikacyjnym. Z taką operacją mieliśmy do czynienia w Polsce w tym roku. Dzięki standardowi DVB-T2 multipleksy naziemne nie tylko mieszczą się w eterze, ale mogą oferować więcej kanałów w lepszej jakości obrazu. Konieczna była jednak wymiana starszych telewizorów i dekoderów.

- Wprowadzenie DVB-I może być w przyszłości kolejnym przełomem w rozwoju usług telewizyjnych. Wymagać to będzie jednak czasu i zaangażowania wszystkich uczestników rynku. Od nadawców i dostawców treści, przez operatorów, który będą musieli stworzyć nowe pakiety usług, do producentów odbiorników, którzy będą musieli przygotować nowe odbiorniki obsługujące ten standard - ocenia przedstawiciel Emitela.

Mroczkowski zauważa, że nie powinno się szybko namawiać widzów do kolejnych inwestycji w urządzenia do odbioru telewizji. - Nie bez znaczenia jest też fakt, że obecne odbiorniki nie obsługują DVB-I. Jest o tyle ważne, że niedawno dokonała się zmiana standardu na DVB-T2, co wiązało się z zakupem nowego odbiornika. Widzowie raczej nie będą skłonni do zakupu kolejnego przez kilka kolejnych lat. Wprowadzenie DVB-I wymaga jednak odpowiednich regulacji rynkowych. Dodatkowo nie ma jeszcze odbiorników (poza takimi z eksperymentalnym oprogramowaniem) by móc wprowadzić albo szerzej testować to rozwiązanie - przekonuje ekspert.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... ja-cyfrowa
Od siebie dodam, że w kwestii telewizji naziemnej wiele zależy od przyszłorocznej konferencji WRC-23 w Dubaju, właściwie wszelkie decyzje, jak przeniesienie MUX-8 od tego zależą, to jest taka baza wyjściowa.
Natomiast obserwując rynek telewizyjny, to z roku na rok jest coraz większa konkurencja i idzie to w tym kierunku, że duzi gracze łączą się z operatorami komórkowymi i oferują już swoje oferty kompleksowe, łączone.
Same pakiety telewizyjne, praktycznie każdy większy operator, oferuje różną drogą oddzielnie, nadzienie, satelitarnie i przez internet.
Reasumując, wszystkie narzędzia i decyzje w rękach dużych operatorów. To od ich decyzji marketingowych zależy, z jakimi rozwiązaniami będą nas oswajać.
Pewnie będzie to rozłożone w czasie, tak aby nas przyzwyczaić ale nie zrazić.
Tak więc nie ma się co przywiązywać do telewizorów czy tunerów, bo pewnie gdzieś tak po 2030r. przy okazji zabrania kolejnej części pasma UHF pod telefonie komórkowa, może wejść DVB-I.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3132
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Philips 43PUS8506/12 z HbbTV 2.0.2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Krosnoludek »

Głównym atutem DVB-I jest fakt, że standard ten współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi platformami dostarczania sygnału wideo. Oznacza to, że widzowie mogą łatwo, na jednej liście, odnaleźć treści z naziemnej, satelitarnej, kablowej telewizji oraz te dostarczane drogą internetową przez sieci szerokopasmowe, światłowody, 5G i inne.
Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... ja-cyfrowa

Jeśli dobrze rozumiem, to ideą jest połączenie wszystkich źródeł DVB-T, DVB-S, internetu, kablówki i innych i stworzenia z nich jednej listy kanałów. Widza nie będzie interesowało że pod kanałem np. nr. 5 ma TVN z naziemnej, pod 8 Stars z sat, pod 12 jakiś kanał z internetu, a pod 15 z kablówki.
Jeśli taki jest tego zamysł, to tylko przyklasnąć, ja od dawna za tym optuję. Taka namiastkę tego oferują telewizory Philipsa z Androidem gdzie można stworzyć listę kanałów ulubionych naziemno-satelitarną

Natomiast z tego co słyszałem telewizory Technisata umożliwiają połączenie wszystkiego łącznie z internetem na jednej liście kanałów.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2574
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: JaroslawMroczkowski »

DVB-I pozwala stworzyć kompleksową usługę niezależnie od źródła sygnału, ale to firma świadcząca taką usługę decyduje jakie programy będą na liście programów.

Jeśli telewizor pozwala stworzyć jedną listę programów, to są tam wszystkie, które udało mu się odebrać.

Jeśli będzie to DVB-I, to dostawca pakietu stworzy listę programów i ich dostępnych źródeł oraz prześle do odbiorników. Odbiornik sprawdzi co ma dostępne (i jaką drogą), wybierze najlepsze sygnały (w przypadku dostępności z kilku źródeł) i stworzy z tego listę programów. Tak więc DVB-I to narzędzie do tworzenia pakietów programów bez konieczności posiadania dedykowanego odbiornika (np. STB) od operatora usługi.

Na razie opublikowano specyfikację ("standard") DVB-I opisującą sygnalizację i format metadanych.
Nadal nie wyjaśnia to w jaki sposób odbiorniki będą przypisywane do danej usługi (jak URL z listą programów danej usługi trafi na odbiornik), kto będzie operatorem takiej usługi, jak będzie to regulowane formalnie/prawnie, jak będą tworzone pakiety usług płatnych, itp.

Od specyfikacji technicznej do ewentualnego wdrożenia dłuuuga droga, a po drodze wiele takich pomysłów zostaje zapomnianych i zastąpionych innymi.

dvbtowiec
Posty: 2410
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: dvbtowiec »

Czyli to nie będzie tak jak myśli @Krosnoludek i także ja myślałem że to widz układa listę.
To oprerator będzie ją dostarczał, czyli tak jak do tej pory robią to poszczególne platformy czy jak jest w telewizji naziemnej, kanały nadawane drogą radiową i internetową jako HbbTV.
W praktyce nic się nie zmieni dla odbiorcy, będzie to rozwiązanie bardziej elastyczne dla operarora i faktycznie w przypadku przesyłania strumieniowego brak konieczności posiadania anteny satelitarnej.
Takie możliwości są już dziś, tylko bardziej rozproszone.

Telewizory Sony Android TV, już dziś umożliwiają zrobienie jednej listy DVB-T +DVB-S + kanały strumieniowane. Tyle że w przypadku tych ostatnich nikt w Polsce nie tworzy takich aplikacji.
Zagranicznych trochę z takim rozwiązaniem jest.
Pobieram apkę, instaluję, w ustawieniach Androida włączam które kanały mam dodać na listę przesyłania strumieniowego, telewizor tworzy osobną listę z takimi kanałami. Wczytują się błyskawicznie, nie czuję że to internet, a dodatkowo mogę je dodać do listy DVB-T + DVB-S.
Tyle że uciechy z tego nie ma, bo to niszowe kanały zagraniczne. Jedyne co, to wiem jak to może działać.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2823
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG + AB TereBox 2T
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: hadam »

Niektórzy inni producenci też mają podobne rozwiązanie, jest na przykład LG Channels, Xiaomi TV czy Samsung TV Plus .
Oferując w ten sposób setki a w niektórych krajach nawet tysiące kanałów internetowych na wspólnej liście np. z naziemnymi czy satelitarnymi, w zamian za obejrzenie reklam. W menu telewizora można to włączyć bądź wyłączyć.
Na świecie to działa, ale u nas jest z tym niestety nieciekawie.
Xiaomi ma około 20 anglojęzycznych w Polsce, ale już np. w Hiszpanii jest prawie 240 kanałów. LG rozszerzył usługę o kolejne kraje, ale w tym roku jeszcze w Polsce nie ma, choć była zapowiadana, platforma ma działać od wersji WebOS 4.5. Niedługo może ruszyć u nas też Samsung TV Plus.

Maps81
Posty: 6
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 22:04

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: Maps81 »

Mam nadzieję, że jak wejdzie do Polski takie pluto tv to porządnie pozamiata rynek i takie atrapy telewizji jak MWE wyniosą się stąd na dobre.

pasjonat
Posty: 366
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: pasjonat »

Jeśli tak będzie jak piszesz to mwe będzie protestować.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3591
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: K63 »

W nowo opublikowanej opinii Grupa ds. Polityki Widma Radiowego (RSPG) działająca przy Komisji Europejskiej zaleca, aby co najmniej do 2030 roku priorytetowo w paśmie UHF traktowana była radiodyfuzja i bezprzewodowe systemy produkcyjne (PMSE) - jako służby „pierwszej ważności”. Chce też, aby Unia Europejska skoordynowała to zalecenie z administracjami krajowymi w Radzie Europejskiej w ramach przygotowań do kluczowego głosowania na Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-23) w przyszłym roku.
...
WRC-31 może być właściwym momentem na przyszły przegląd rozwoju technologicznego i rynkowego w paśmie poniżej 700 MHz. Jednakże ewentualny punkt porządku obrad WRC-31 zostałby sformułowany w taki sposób, aby umożliwić kontynuację NTC i PMSE w paśmie poniżej 700 MHz po 2030 roku w tych krajach, w których jest to wymagane.
https://satkurier.pl/news/224229/pasmo- ... -roku.html

giaur500
Posty: 1652
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Przyszłość pasma UHF

Post autor: giaur500 »

JaroslawMroczkowski pisze: 9 grudnia 2022, o 16:47 DVB-I pozwala stworzyć kompleksową usługę niezależnie od źródła sygnału, ale to firma świadcząca taką usługę decyduje jakie programy będą na liście programów.

Jeśli telewizor pozwala stworzyć jedną listę programów, to są tam wszystkie, które udało mu się odebrać.

Jeśli będzie to DVB-I, to dostawca pakietu stworzy listę programów i ich dostępnych źródeł oraz prześle do odbiorników. Odbiornik sprawdzi co ma dostępne (i jaką drogą), wybierze najlepsze sygnały (w przypadku dostępności z kilku źródeł) i stworzy z tego listę programów. Tak więc DVB-I to narzędzie do tworzenia pakietów programów bez konieczności posiadania dedykowanego odbiornika (np. STB) od operatora usługi.

Na razie opublikowano specyfikację ("standard") DVB-I opisującą sygnalizację i format metadanych.
Nadal nie wyjaśnia to w jaki sposób odbiorniki będą przypisywane do danej usługi (jak URL z listą programów danej usługi trafi na odbiornik), kto będzie operatorem takiej usługi, jak będzie to regulowane formalnie/prawnie, jak będą tworzone pakiety usług płatnych, itp.

Od specyfikacji technicznej do ewentualnego wdrożenia dłuuuga droga, a po drodze wiele takich pomysłów zostaje zapomnianych i zastąpionych innymi.
Jak rozumiem, to nie jest więc nowy standard nadawania? Tylko taki agregator kanałów z różnych systemów, tzn nadawanie dalej będzie przez dvb-t2 czy dvb-s. Generalnie jestem przeciwnikiem takich manewrów, wolałbym żeby nikt za mnie nie decydował jak mają być ułożone kanały. Odbiornik może pokazać na liście kanały z dvb-t, dvb-s i np iptv jeśli obsługuje te standardy. Tutaj zmierzamy do tego, żeby ktoś decydował za użytkownika. Mam nadzieję tylko, że nikomu nie przyjdzie do głowy zablokowanie bezpośredniego dostępu do usługi. Znając zapędy korporacji, to pewnie nadawanie będzie kodowane, a dvb-i zastąpi karty dekoderów. I mając dvb-i będzie można mieć pakiet za darmo, a wyszukując np kanały dvb-t2 nic nie obejrzymy, bo wszytko będzie zakodowane.

Tak samo jestem przeciwnikiem "nadawania", a raczej strumieniowania telewizji przez hbbtv. Można strumieniować przez iptv bezpośrednio zamiast wymyślać koło na nowo no ale wiadomo o co chodzi - wtedy nie da się napchać po drodze tylu reklam.

ODPOWIEDZ