MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
lustracja

Re: MUX8 (w planach)

Post autor: lustracja » 27 czerwca 2014, o 18:27

ObywatelDVB-T pisze: Pisałem już wielokrotnie w innych wątkach że jeśli MUX-8 będzie płatny to możliwe że będzie w T2. Natomiast w sytuacji kiedy ma być darmowy od TVP jest to nie logiczne i nieprawdopodobne, chyba że cała NTC przejdzie na DVB-T2, co jest jeszcze bardziej nie logiczne bo obecne koncesje są do 2023r.
Tylko myślisz, że jesteś nieomylny. Pisałeś też że MUX 8 będzie tylko płatny. A KRRiT twierdzi, że darmowy i to TVP.
Za to ciągle na forum o DVB-T piszesz o TNK jak o panaceum na wszystko

Ludzie odchodzą od SAT. Im więcej HD i więcej programów tym będzie mniej SAT.
I bardzo dobrze, że operator państwowy TVP będzie miał kolejny MUX. I wcale nie oznacza to OD RAZU przejście wszystkich MUX na DVB-T2.
Inne kraje też maja mieszaną strukturę. Co najwyraźniej odpowiada producentom sprzętu.

kol K63 zwraca na jeden z argumentów ale było tego więcej więc raczej będzie wersja brytyjska z TVP HD w MUX 8 niekodowana, w nowej technologii DVB-T2. 8-)

Najlepiej DVB-T2 H264 bo to można szybko wprowadzić ze względu na już dostępne odbiorniki.

Maniek99
Odbiornik: WIWA HD95MC

Post autor: Maniek99 » 27 czerwca 2014, o 19:51

@lustracja
Niemcy już pokazali co myślą o tym twoim DVB-T2 z H264, a ty dalej swoje.
Ale pewnie to głupki są, co oni mogą wiedzieć.

adac
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Post autor: adac » 27 czerwca 2014, o 20:00

Ja może wrócę na początek:
- czy ten konkurs w ogóle się kiedykolwiek odbędzie ?
- czy Mux-8 został już " nadzielony " tak jak pozostałe przez KRRTV, więc konkurs jest niepotrzebny i prezes UKE to w (swoim czasie) ogłosi ?

- wersja awaryjna: ktoś komu może na tym zależy (nie wykluczam że może być ktoś taki) w końcu się wq..wi i poda to całe towarzystwo do sądu.

naziemna-ntrc

Post autor: naziemna-ntrc » 27 czerwca 2014, o 20:08

distefano pisze:
Puma pisze:Teoretycznie nic nie jest jeszcze przesądzone... może być "darmowy" lub płatny itd.
Projekt idzie do dalszej konsultacji... jednak bardzo dziwne że KRRiT wydała taki komunikat że MUX 8 dla TVP HD "darmowy".
Z tego wniosek, że jeśli TVP otrzyma MUX-8 (co jeszcze nie jest takie pewne) to będzie on bezpłatny.
Wniosek z tego jest taki, że jeśli stanowisko KRRiT utrzyma się to operatorem MUX-8, na którego ofertę będą składały się tylko kanały TVP, w teorii może być każdy - Emitel, Cyfrowy Polsat, ITI, Telewizja Puls, itd. :)
Pamiętajcie, że stanowisko KRRiT dotyczy oferty, a nie operatora MUXu.
Oczywiście, przy takiej ofercie mało kto będzie się palił do zostania operatorem MUXu.

Tak czy inaczej wygranym całej tej akcji będzie Emitel. ;)

pawelll

Post autor: pawelll » 27 czerwca 2014, o 21:09

naziemna-ntrc pisze: Tak czy inaczej wygranym całej tej akcji będzie Emitel. ;)
Czego sobie, nam wszystkim i Emitelowi życzę, bo:
1. Zapewni to szybkie i profesjonalne uruchomienie MUX8
2. Docelowo rozwiąże problem TVP w NTC. TVP będzie w końcu miała miejsce na kilkanaście kanałów, przestanie tłumaczyć brak np. TVP Sport brakiem miejsca, itp. Jednym słowem TVP będzie "z głowy".
3. Nie widzę rozsądnych propozycji programowych innych nadawców. Powstanie kolejna wersja TV DiscoPolo albo "modowej"? Trudno też poważnie traktować propozycje np. TV Radiotelewizja. Nie sądzę żeby w czasie 2-3 lat pojawiła się jakaś rozsądna propozycja, w tym czasie (mam nadzieję) nastąpi naturalna selekcja eliminująca śmieci z MUX1.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Post autor: ObywatelDVB-T » 27 czerwca 2014, o 21:15

lustracja pisze: Tylko myślisz, że jesteś nieomylny. Pisałeś też że MUX 8 będzie tylko płatny. A KRRiT twierdzi, że darmowy i to TVP.
Za to ciągle na forum o DVB-T piszesz o TNK jak o panaceum na wszystko
Nie myślę że jestem nieomylny tylko jestem realistą a nie marzycielem i pamiętam jak TVP długo zwlekała z wyłączeniem kanałów SD ze względu na tych którzy nie mieli odpowiednich odbiorników do HD i nie uważam aby teraz przeszli na T2 które będzie odbierać garstka odbiorców a reszta nie.
Choć jestem fanatykiem NTC to gdybym nie miał alternatywy w postaci TNK to czasami musiałbym nic nie oglądać albo denerwować się jak szatkuje (mam to potwierdzone przez pomiary UKE), w Warszawie może i można oglądać na antenie pokojowej, ale w górach czy na Juże już nie.
I jeszcze jedno nie wmawiaj mi że pisałem że MUX-8 będzie tylko płatny. Jeśli już to pisałem że będzie albo płatny możliwe że wtedy w DVB-T2 albo co bardziej prawdopodobne bezpłatny ale w DVB-T.
Tu masz przykład wychodzi na to że już wtedy miałem rację że głównie będą to kanały TVP:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=1420

adac

Post autor: adac » 27 czerwca 2014, o 21:48

pamiętam jak TVP długo zwlekała z wyłączeniem kanałów SD ze względu na tych którzy nie mieli odpowiednich odbiorników do HD
To akurat wszyscy pamiętają.
TVP miała ( i ma w dalszym ciągu) w głębokim poważaniu tych którzy nie mają odpowiednich odbiorników. Chodziło o jak najdłuższe przyblokowanie pasma za które zresztą zapłacili do 28.04 i nie wpuszczanie innych nadawców bo to jest konkurencja w reklamach.

Gdyby nie ustawa siedzieli by tam do tej pory a miejsca na TVP Sport dalej by nie było.
Teraz z Mux-8 chodzi dokładnie o to samo, nowy nadawca zabrałby część widzów i dochodów z reklam więc nowego nadawcy nie będzie. Zadbała już o to KRRTV.

lustracja

Post autor: lustracja » 27 czerwca 2014, o 22:03

ObywatelDVB-T pisze:Nie myślę że jestem nieomylny tylko jestem realistą a nie marzycielem i pamiętam jak TVP długo zwlekała z wyłączeniem kanałów SD ze względu na tych którzy nie mieli odpowiednich odbiorników do HD i nie uważam aby teraz przeszli na T2 które będzie odbierać garstka odbiorców a reszta nie.
nie wiadomo co dla ciebie znaczy być realistą bo nie widać krzty poczucia rzeczywistości :shock:
Co TVP obchodzi twoje zdanie??? :lol:
Co do Sd to problem istniał ale bardziej znaczące było zajmowanie pasma.
Gdzie tu realizm co do DVB-T2. W Wielkiej Brytanii jest HD w DVB-T2 i musisz mieć dodatkowy odbiornik. To co tobie przeszkadza nikogo nie obchodzi i jak w innych krajach o nadawaniu mieszanym to przejdzie i tutaj.
Szczególnie jak zostawią nawet na jakiś czas MUX3 w spokoju tylko wrócą do logo SD.
Tylko TVP jest w stanie stworzyć ofertę programową bo nie ma alternatywy. A jak już ma być podatek na TVP to niech mają jak najwięcej w ofercie. to takie proste.

A jak :lol: ktoś szuka oferty programowej to TNK już było reklamowane.

adac

Post autor: adac » 27 czerwca 2014, o 22:22

A może lepiej niech nie będzie tego podatku a oferty TVP na razie wystarczy bo i tak jest bogata :lol:

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062

Post autor: ObywatelDVB-T » 28 czerwca 2014, o 08:56

lustracja pisze: nie wiadomo co dla ciebie znaczy być realistą bo nie widać krzty poczucia rzeczywistości :shock:
Co TVP obchodzi twoje zdanie??? :lol:
Tyle samo ich obchodzi co twoje zdanie na temat T2 po to zatrudniają sztab ludzi marketingowców, prawników itd. aby myśleli co dla firmy jest najlepsze.

No dobra, w ten sposób nie dojdziemy do żadnego konsensusu, poczekajmy na finał jak już będzie wszystko pewne.

Proponuję: jeśli ty będziesz miał rację to wtedy na tym forum ciebie przeproszę,
natomiast jeśli ja będę miał rację to wtedy ty mnie przeprosisz tu na forum.

Czy podejmujesz wyzwanie?

lustracja

Post autor: lustracja » 28 czerwca 2014, o 09:50

no i takim braku poczucia rzeczywistości piszę.

Wypowiadasz swoje opinie jako bardziej znaczące niż innych forumowiczów z punktu widzenia jakiegoś turnieju kto ma rację.
Forum to nie miejsce na turnieje tylko wymiany opinii.

A w tym jesteś słaby bo dla ciebie to kwestia EGO i sforsowania swojej racji.

Martens zwrócił ci uwagę, że twoje twierdzenie iż będzie MUX 8 będzie w DVB-T jest bezpodstawne. I nie potrafiłeś nic pokazać poza tym, że takie jest twoje zdanie. Widać przy tym jedynie, że popierasz dalsze wdrażanie DVB-T.

Jak już powiedziałem TVP nie obchodzi twoje zdanie :lol:.

Natomiast teza o DVB-T2 ma oparcie w wypowiedziach KRRiT czy prezesa Brauna z TVP. o którym wspomniał K63 i innych do znalezienia w sieci.
Jeśli zamierzasz za coś mnie przeprosić to nie będę bronił :lol: widocznie będzie uważał, że masz ku temu powody.

Natomiast jeśli TVP wybierze DVB-T w MUX 8 to będę zdziwiony i uważał to za głupotę aby cały MUX wypełnić 3 programami HD w sytuacji gdzie są już lepsze możliwości techniczne w postaci DVB-T2. H264 jest już dostępny i tani a jak MUX 8 nie będzie szybko wdrażany to może i HEVC. Bo pęd do wydawania na nowinki jest nie do zahamowania. ;)

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T

Post autor: ObywatelDVB-T » 28 czerwca 2014, o 10:17

Ja piszę o DVB-T, ty o DVB-T2 tak moje jak i twoje to tylko opinie każdy z nas przedstawia swoje argumenty. Kończę dyskusję na temat DVB-T czy DVB-T2 bo to do niczego nie prowadzi, a poza tym nie ten wątek. Pożyjemy zobaczymy, ale pamiętaj że skoro nie podjąłeś wyzwania to tym większy będzie mój tryumf jeśli będę miał rację.

Robert03
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Post autor: Robert03 » 28 czerwca 2014, o 10:25

ObywatelDVB-T pisze: Jak myślisz co zrobi konkurencja po uruchomieniu MUX-8. Zauważ że po włączeniu trzech multipleksów telewizji naziemnej praktycznie wszystkie kanały z NTC znalazły się w najtańszych pakietach platform cyfrowych, u niektórych jak w moim przypadku TNK HD nawet w pakiecie bez opłat i to jeszcze część z nich jest w HD.
Teraz pytanie zasadnicze czy przeciętny Kowalski będzie chciał kupić nowy dekoder np. dla kanału TVP Sport i TVP Premium, choćby kosztował tylko 100zł. czy podpisze umowę z operatorem satelitarnym na najtańszy pakiet wtedy kanałów będzie miał jeszcze więcej a dekoder dostanie np. za złotówkę, po roku umowy przejdzie na pakiet bez opłat.
Po obserwacji dachów i balkonów na moim osiedlu oraz opiniach i wyrażanych potrzebach wielu moich znajomych wnioskuję tak:
Jeśli dziś ktoś posiada NTC i to mu wystarczy to albo nie zrobi nic albo kupi dekoder za 100 zł. To zawsze taniej i bardziej zdrowo niż wikłanie się w jakiekolwiek umowy z operatorem który oferuje to samo lub niewiele więcej za dodatkową kasę. Kto chce oglądać SAT FTA nie pospisuje umowy tylko kupuje tuner SAT podłącza do anteny i ogląda. Albo kupuje samą antenę bo tuner ma w telewizorze. Resztę ogląda w NTC.
Operatorzy komercyjni nie robią żadnej łaski że udostępniają kanały NTC w swojej ofercie. Nieoferować tych kanałów po prostu nie wypada. Z rugiej strony to tani i łatwy sposób na zwiekszenie oferty programowej i naciągnięcie potencjalnych nieświadomych klientów. Niestety często przeginają z opłatami za coś co można mieć bez opłat.
U mnie na osiedlu masowo przybyło anten do telewizji naziemnej. To oznacza że ludzie potrafią liczyć i wybierają świadomie. Są też inwestycje spółdzielcze gdzie reaktywuje się stare AZART'y lub udostępnia konstrukcje na dachach do mocowania indywidualnych anten. Ubywa anten SAT i umów z TVK.
Jeśli komuś zależy na kanałach HD to nie wybiera NTC ani tanich ofert komercyjnych.
Ci zaś którzy wybrali NTC nie przesiądą się na SAT bez względu na to co będzie z MUX-8.

HD dla wielu nie jest żadnym priorytetem. Jak ktoś pracuje, ma rodzinę to nie ma czasu siedzieć przed TV i nie chce płacić za to że raz w tygodniu usiądzie przed telewizorem i przeleci 130 kanałów na których nie ma co oglądać a płacić trzeba....

pawelll

Post autor: pawelll » 28 czerwca 2014, o 11:16

@Robert03- praktycznie w 100% napisałeś to co mógłbym napisać nt. ogólnej sytuacji NTC.

A co do DVB-T2 (h.264) - moja opinia jest niezmienna: jeśli MUX-8 ma być niepłatny (niekodowany) to będzie DVB-T H.264. Inna decyzja będzie nieuzasadniona ani ekonomicznie ani społecznie. Natomiast jak najszybciej powinna zapaść decyzja o dalszym kroku w rozwoju NTC i ogłoszenie decyzji jaki system będzie następcą DVB-T H.264 i kiedy będzie wprowadzony. Wg. mnie racjonalny będzie wybór DVB-T2 H.265 od roku np. 2020. Umożliwi to odbiorcom i sprzedawcom przygotowanie się do zmiany.
Co innego MUXy kodowane (płatne). Tu niech inwestor wprowadza system jaki chce- jego ryzyko i potencjalne zyski. Dalsza dyskusja o wyższości jednego systemu nad drugim (a do tego jak zwykle pcha kolega @lustracja) jest bezcelowa.

adac

Post autor: adac » 28 czerwca 2014, o 11:24

Może być kodowany ale nieodpłatny, w tym sensie że za abonament.
W kółko klepiecie to samo a nie widzicie innych możliwości które działają gdzieś indziej od dawna.
Telewizja ogolnodostępna wcalenie nie musi oznaczać że nie kodowana. Gdyby CP puścił gratis uprawnienia w ramach promocji to by właśnie tak było.

Martens
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Post autor: Martens » 28 czerwca 2014, o 11:46

@pawelll - z jednej strony piszesz o rozwoju, o następcy obecnego systemu, a z drugiej strony chcesz, aby TVP dalej pchała się w przestarzały system DVB-T i nadawała na nim 3-4 programy HD. Załóżmy, że TVP tak zrobi i jak myślisz - jakie to wspaniałe kanały HD pojawiłyby się na tym MUX-ie? Jeśli TVP nie przeniesie TVP 1 HD i TVP 2 HD na MUX-8, to te 3-4 miejsca szybciutko zapchają kanałami typu TVP Info HD, TVP Parlament HD, czy na siłę utworzonymi TVP Polonia HD i TVP Rozrywka HD (te kanały najłatwiej będzie przerobić na HD). Takiej oferty oczekujesz aż do 2020 roku? Tylko DVB-T2 daje jakąkolwiek nadzieję, że TVP będzie zmuszona udostępnić w tym MUX-ie TVP Sport HD czy TVP HD (Premium HD).
Zapominasz także o jednym - żeby zmiana na nowy system (nawet gdyby miało to nastąpić w 2020 roku) nastąpiła bezboleśnie, to musi wcześniej być wprowadzony etap przejściowy. Odpalenie MUX-8 już w nowym systemie może być właśnie zwiastunem takiego etapu przejściowego i powolnego przyzwyczajania ludzi do wymiany sprzętu.

pawelll

Post autor: pawelll » 28 czerwca 2014, o 12:43

@Martens- szkoda bić pianę i dyskutować czy TVP wypełni MUX8 takimi czy innymi kanałami. Napisałem tylko, że TVP w MUX8 da możliwość, żeby oferta TVP w NTC się poprawiła.

A co do techniki. Jedyna moim zdaniem formuła "okresu przejściowego" to informacja, że np. 01.04.2020 przestaje nadawać DVB-T i rusza DVB-T2 (w jakiejś wersji). Rozpoczęcie komercyjnego nadawania DVB-T2 w tej chwili (nieodpłatnego)jest skazane na porażkę. Ile jest u odbiorców odbiorników DVB-T2? Czy myślisz, że dla 3-4 kanałów HD ludzi rzucą się do wymiany TV i STB? Poza tym wyznaczenie daty za 4-5 lat umożliwia wybór standardu (np. h.265) który w tej chwili jest jeszcze w fazie testów i za ten okres osiągnie dojrzałość.

adac

Post autor: adac » 28 czerwca 2014, o 12:50

Promocja DVB-T2/ h264 w multipleksie 8 nie ma w ogóle sensu.

Ten system już na dzisiaj jest przejściowy i nieaktualny, a ten aktualny to właśnie zamierzają wprowadzić Niemcy.
Z tego powodu zakup dekodera DVB-T2/H 264 nie jest zupełnie przyszłościowy bo po zmianie systemu w 2023 i tak będzie do wyrzucenia.

To już było wiele razy wytłumaczone w wątku o DVB-T2 ale niektórzy jak widać wracają do tego z uporem maniaka. DVB-T2 /H264 już na dzisiaj jest systemem przestarzałym.

W planowanym Mux-8 jest jednakowo prwdopodobne DVB-T jak i DVB-T2, nie wiadomo ile kanałów i po co zamierza tam wstawić TVP. O ile to rzeczywiście będzie TVP.

Martens
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Post autor: Martens » 28 czerwca 2014, o 13:02

@adac - wszystko zależy od tego kiedy w ogóle ruszy MUX-8. Jeśli sobie długo na niego poczekamy i do tego czasu na rynku pojawi się już masa sprzętu do odbioru DVB-T2 HEVC, to niewykluczone, że TVP wybierze już ten standard.

@pawell - nie ma takiej opcji, że kiedyś z dnia na dzień nastąpi sobie "od tak" przełączenie wszystkich MUX-ów z DVB-T na DVB-T2 bez wcześniejszego okresu przejściowego. Spowodowałoby to olbrzymie zamieszanie i wielu ludzi straciłoby z dnia na dzień odbiór wszystkich kanałów (wszystkich MUX-ów). Jeśli już, to takie przełączenia następować będą etapami. W innym wypadku ludzie nie wiedzieliby co się stało, wzywaliby fachowców, sądzili że sprzęt im się popsuł, itp. Większość ludzi nie interesuje się bowiem tym tematem, tak jak my tutaj na forum. W momencie przejścia z analogu na cyfrę także był okres przejściowy, aby odbyło się to bezboleśnie.

pawelll

Post autor: pawelll » 28 czerwca 2014, o 13:21

Przepraszam, nieprecyzyjnie wyraziłem myśl.Dokładniej jedno ze zdań powinno brzmieć: "...informacja, że np. 01.04.2020 przestajemy dodawać nowe kanały w DVB-T i zaczynamy przechodzić (z nowymi i starymi) na DVB-T2 (w jakiejś wersji). Czyli kanały w DVB-T zaczną znikać."

Problemem może być możliwość (a raczej niemożliwość)równoległego nadawania w dvb-t i nowym systemie. Raczej jak sądzę (przynajmniej w początkowej fazie) na danym terenie trzeba będzie zrobić wyłącz/włącz stary/nowy system.

Odpowiedz