Strona 1 z 4

DAB+ Toruń

: 27 października 2013, o 20:54
autor: clipperton66
Zasięg tego nadajnika mimo 3 Kw ERP niestety nie jest imponujący.Poruszam sie po terenie powiatu Świeckiego w kierunku Grudziądza na odcinku Świecie -Grudziądz.Odbiór w wyższych otwartych miejscach w Świeciu jest możliwy ale bardzo jest bardzo słaby.Małe przeszkody powoduja zanik sygnału.Niestety ktoś tu na forum z miejscowosci Grupa pytał się czy odbiór jest tam możliwy,wiec dodam ze praktycznie za Świeciem odbiór jest juz niemożliwy.Próby przeprowadziłem na prostym radiu DUAL.Ciekawy jestem jak w innych miejscowosciach powiatów Wąbrzezno ,Chełmno przedstawia sie mozliwosc odbioru Dab+ z nadajnika w Toruniu.

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 5 lutego 2014, o 20:09
autor: SWR
Właśnie testuję SONY Digital Radio XDR-S40DBP, które dziś przyszło kurierem.
Malutkie, prościutkie radyjko...
4 km od nadajnika mam 100% siły sygnału...
Antena nadajnika na Moniuszki ma praktycznie dookólną charakterystykę, robiłem symulacje w RF Cloud. Do 10 km jest świetne pokrycie. Czyli nadajnik lokalny, jak Trzeciewiec ruszy i jeszcze kilka nadajników SFN to będzie bardzo dobre pokrycie.

No Signal Moniuszki Toruń

: 7 lutego 2014, o 12:33
autor: SWR
Właśnie wrócił sygnał DAB+ emitowany w Toruniu z obiektu na Moniuszki.
12:12 był pierwszy zanik emisji, po kilku minutach sygnał wrócił. Po chwili znów nastąpiła zanik, teraz już dłuższy, kilkunastominutowy. Jak wyłączenie prądu hi!
Zrobiłem scan, nic nowego nie doszło.
Czy to była awaria, czy konserwacja?

--- posty połączono
Napisane: 07 lut 2014 12:59


Wczoraj pojechałem z radyjkiem SONY na kolanach samochodem do Unisławia. Po mieście aż do Łysomic żadnych przeszkód w odbiorze. Piwnice, Róznakowo OK, ale dalej Pigża już czkawka, Lukowo koniec zasięgu. Radyjko w samochodzie na kolanach, antena złożona. Czkawka przypomina działanie blokady szumów na FMie. Nawet kuluralnie to słychać...

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 8 lutego 2014, o 18:20
autor: SWR
Porównanie czułości odbiorników DUAL i SONY. Uciekłem do piwnicy żeby mieć słaby sygnał i znalazłem takie wyjątkowo słabe miejsce na granicy zasięgu. W innych miejscach odbiór był bez przerw i zakłóceń. Z tego prostego testu wychodzi, że SONY i DUAL mają porównywalną czułość użytkową. http://youtu.be/DRIu1w1vh5o

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 20 lutego 2014, o 21:15
autor: SWR
Dalsze doświadczenie z badania zasięgu MONIUSZKI:
Na odbiorniku samochodowym bardzo dobry odbiór (bez zaników) do około 20km wokół nadajnika.
Solec Kuj. ul. Leśna to granica zasięgu
Chełmża ul. Bydgoska.

Przy okazji okazało się, że DUAL DAB 4 jest nawet nieco czulszy niż Kenwood KDC-DAB4551U z dedykowaną klejoną na szybie anteną.
Na granicy zasięgu, jeżdżąc po parkingu nie miałem już zasięgu na radiu samochodowym a na DUALU po wyjściu z samochodu i wyciągnięciu teleskopówki był odbiór całkiem prawidłowy-bez urywania...

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 16 marca 2014, o 09:43
autor: SWR
Osiek nad Wisłą jest w dobrym zasięgu-nic dziwnego, ale warto podkreślić, że 3kW ERP w zupełności wystrcza na Toruń i okolice.

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 15 kwietnia 2014, o 20:46
autor: SWR
Zasięg w kierunku Bydgoszczy drogą DK80 jest do Fordonu, dalej czkawka. Granica zasięgu to ROMET, dalej tylko przebłyski w korzystniejszych miejscach, ale to już nie jest zasięg użyteczny...

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 26 kwietnia 2014, o 23:37
autor: clipperton66
Dziś przeprowadziłem próby w okolicach Lisewa -powiat Chełmiński/ odbiór dąb+ z Torunia bezproblemowy w terenie poza blokowym.Wkrótce sprawdzę poziom odbioru w innych miejscach powiatu Chełmińskiego i świeckiego :)

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 28 kwietnia 2014, o 11:12
autor: Robert03
To u mnie stacjonarnie na 3 elem. yagi w pol pionowej też pewnie śmiga. Tylko nie mam odbiornika.
Czy ktoś może polecić jakiś stacjonarny wieżowy tuner w rozsądnej cenie ?? Rozsądnej to znaczy max. 300 PLN ?

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 28 kwietnia 2014, o 12:15
autor: clipperton66
Ja używam jedynie przenośny odbiornik. Mało jest jeszcze stacjonarnych tunerów ale pojawiają się. Od 1 stycznia 2015 zacznie nadawać mux PR z Trzeciewca ,ale zasięg max 25-30 km. Bo mocy dużych się w DAB+ nie używa.Poniżej mapka

http://www.---------/news.php?readmore=1754

Ciekawe mapki z konferencji KRRIT oraz prezentacje poniżej tekstu w tym artykule.

http://www.krrit.gov.pl/krrit/aktualnos ... radio.html

Pozdrawiam

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 28 kwietnia 2014, o 13:35
autor: antypyra
Robert03 pisze:To u mnie stacjonarnie na 3 elem. yagi w pol pionowej też pewnie śmiga. Tylko nie mam odbiornika.
Czy ktoś może polecić jakiś stacjonarny wieżowy tuner w rozsądnej cenie ?? Rozsądnej to :mrgreen: znaczy max. 300 PLN ?
Trzysta złotych to może kosztować tuner z odzysku. Przecież nie mamy jeszcze DAB-u, a więc nie ma u nas używanych tunerów z DAB. Może jakieś "Alledrogo" niemieckie? Amazon może?
clipperton66 pisze: mux PR z Trzeciewca,ale zasięg max 25-30 km.
Konie już się śmieją.

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 28 kwietnia 2014, o 13:41
autor: JaroslawMroczkowski
Mapki zasięgu pokazane zostały przez Polskie Radio na konferencji MediaExpo w Poznaniu
Link do prezentacji: http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... dio-sa.ppt

Proszę korzystać ze źródeł informacji, a nie nie powoływać się na na różne "naziemne" strony, gdyż nie wiemy ani kto to prowadzi, ani skąd bierze informacje (i czy uzyskał zgodę na ich publikację) oraz po co to robi.

Mapy wymaganego zasięgu DAB+ tworzy i publikuje właściciel multipleksu - Polskie Radio.

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 28 kwietnia 2014, o 18:15
autor: Robert03
antypyra pisze:
clipperton66 pisze: mux PR z Trzeciewca,ale zasięg max 25-30 km.
Konie już się śmieją.
Skoro kiepski obiekt Toruń Moniuszki nadaje z "mocą żarówki" i dolatuje do Świecia - czyli 50 km to z Trzeciewca spodziewałbym się większego zasięgu.
Chyba że anteny będą leżały na trawie pod masztem w Trzeciewcu :-) i będą podłączone do nadajnika 1kW :-).

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 28 kwietnia 2014, o 19:18
autor: clipperton66
Robert dolatuje z Torunia do Świecia ,ale tylko w wyższych miejscach i to w terenie otwartym ,nie w budynkach. Mapy są konkretne gdyż PR chodzi o bardzo dobry zasięg , a siec ma być rozwijana na zasadzie SFN co 30 km nadajnik wiec dlatego rozłożono pełne pokrycie na tyle lat. W każdym razie do Świecia i Chełmna sygnał DAB+ z Trzeciewca spokojnie doleci.PR na razie planuje do 1 Lipca 2016 roku uruchomić około 21 nadajników w największych miastach. A tak na marginesie w podanych linkach na końcu artykułów wyraźnie jest podane źródło polecam panu Jarosławowi sprawdzić a nie będzie mieć uwag :)W każdym razie warto już eksperymentować z odbiorem obecnych emisji DAB+ także z ta nadawana z Torunia :) tym bardziej ze pozwolenie na ta emisje chyba kończy się około września lub października tego roku. A poza tym z tego co wyczytałem w dostępnej literaturze nadajniki DAB+ nie mają większej mocy niż 10kw.Dla przykładu Katowice /Kosztowy -10 kW a Warszawa pałac kultury ledwie 6 kW ale i tak daleko leci :) Wysokość robi swoje.

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 30 kwietnia 2014, o 11:29
autor: pivo
Czy ktoś poza mną zauważył pogorszenie jakości odbioru DAB+ czy to wina sprzętu? Od początku emisji aż do lutego mogłem cieszyć się odbiorem DAB nawet w domu ponad 60 km od nadajnika. Od lutego przebywając 1,5 km od nadajnika na Moniuszki jakość sygnału wygląda tak.
http://i.imgur.com/WBFwcKM.jpg
Jak się pomacha antenką będzie trochę więcej.
Myślałem że to mój Dual się zepsuł do czasu gdy nie sprawdziłem odbioru na innym egzemplarzu odbiornika - podobne wskazania. A potwierdzeniem tego były testy w czasie jazdy do domu. Sygnał czkał już na Skarpie aż w końcu za miastem się zerwał.

Chciałem się spytać Panów z Emitela czy nie mogliby sprawdzić czy nie doszło do awarii, obniżenia mocy czy innego defektu w obiekcie skutkiem czego zasięg nadajnika znacznie się skurczył.

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 30 kwietnia 2014, o 13:23
autor: clipperton66
Ja w Świeciu nie zauważyłem żadnej różnicy na niekorzyść sygnału. :)

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 28 czerwca 2014, o 22:01
autor: SWR
PIVO, miałem tego samego duala, mam teraz inne odbiorniki(DUAL 14, DENVER, GRUNDIG, KENWOOD) i też zauważyłem, że ten parametr (prawdopodobnie JAKOSC) nie idzie dużo dalej jak 2 -3 kreski za puste okienko.
Tak samo jest na różnych odbiornikach z tym samym lub podobnym chipem. Dlatego zdziwiłem się będąc w Lubaniu (niedaleko Niemiec) i tam pomimo miernej siły sygnału (musiałem wyciągnąć teleskop i trochę poszukać) to JAKOŚĆ była o wiele większa-prawie na maxa. W innym punkcie menu jest parametr signal error i ten pomimo że jest 0 (zero) to i tak nie daje super JAKOSCI(piszę specjalnie JAKOSC jako parametr na wskaźniku a nie jakość dźwięku np.)
Tak więc podsumowując może być coś na rzeczy, że nadajnik MONIUSZKI nie daje sygnału z dobrą JAKOŚCIĄ (cokolwiek to znaczy, Czyżby BER? mógłby być pogoszony w samym nadajniku?

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 22 września 2014, o 12:17
autor: SWR
Od kilku dni nie nadaje, czy ktoś wie czemu został nadajnik wyłączny?
Jakie nadzieje na powrót nadawania cyfrowego w Toruniu?

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 22 września 2014, o 23:52
autor: clipperton66
Wyłączono z prostej przyczyny.30 Września kończy się data ważności pozwolenia radiowego na eksperymentalną emisje Dab+ z obiektu przy Moniuszki. Więc wyłączono kilka dni wcześniej jak widać. O szanse uruchomienia tego nadajnika myślę ze nie należy pytać emitela ale Polskie Radio bo to jego multiplex.Z planów polskiego radia wynika ze planują uruchomić emisje stałą 1 Stycznia 2015 z Trzeciewca ,ale według mapki zasięgu nie ma szans aby w Toruniu odbierać ten mux-Dab+.Dlatego może i zdarzyć się tak ze wtedy włączą ten nadajnik przy Moniuszki w Toruniu. Ale to tylko przypuszczenia. Jedynie pewne to to że 1 stycznia ma ruszyć Trzeciewiec. Wiec trzymajmy kciuki aby PR nie przesunęło i tego terminu, bo już sporo nadajników miało być uruchomionych ,min Gdańsk w sierpniu a przesunęli aż na styczeń 2015r.Zatem cierpliwości kolego SWR.

Re: DAB+ z SLR TORUŃ MONIUSZKI

: 23 września 2014, o 10:47
autor: antypyra
Realizacja DAB bardzo się opóźnia. Już są zatory i przesunięcia. Z pewnością data 1 kwietnia 2015 w Białymstoku też nie będzie aktualna. Kłopotliwe i drogie jest to wprowadzanie miernej jakości do radiofonii.