AZART antena zbiorcza

Peter_CA
Odbiornik: IDTV Sony Bravia serii BX3
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne; Čadca

Re: AZART antena zbiorcza

Post autor: Peter_CA »

eXte77: Oczywiście, że jest, tylko jest bardzo rzadko używana (właśnie ze względu na cyfrowe radio). Jeszcze do niedawna działało kilka nadajników w Niemczech w III paśmie.

adac
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Post autor: adac »

Peter_CA pisze:A w sytuacji, gdy odbiornik nie poradzi sobie z 8 MHz kanałem w paśmie VHF (typowo iDTV), to co?
Właśnie dlatego, że standard dla całej Europy jest 7 MHz, odbiorniki nie muszą działać na kanałach "wschodniej" normy - i czasami tak jest.
Nie zwróciłem od razu uwagi, ale to wyjaśnienie za dobre nie jest.
Odbiorniki sprzedawane u nas radzą sobie z rastrem 8 MHz na VHF-ie, przynajmniej teraz na kanałach analogowych. Inaaczej nie byłyby zgodne ze standardem D/K i nie nadawały się u nas do sprzedaży. To chyba oczywiste.
Nie ma pewności, czy tak samo zachowają się przy skanowaniu DVB-T, na razie nie ma jak sprawdzić. Ja tylko przypuszczam, że również bez problemu, o ile jest to odbiornik na kilka systemów, czyli praktycznie dzisiaj każdy

Peter_CA
Odbiornik: IDTV Sony Bravia serii BX3
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne; Čadca

Post autor: Peter_CA »

adac: To, że odbiornik odbiera B/G i D/K w analogu, nie oznacza, że będzie działał na VHF 8 MHz w DVB-T.

Robert03
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Post autor: Robert03 »

adac pisze:Stosowanie przemienników 8/7 MHz i modulatorów COFDM trzeba uznać jako nierealne dla małych budynkowych sieci, ze wzlędu na koszty. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie w wykorzystaniu dotychczasowego rastra.
Problemem, jak napisałeś może być szczelność starej instalacji, o ile ktoś to w ogóle zmierzy.
Ja właśnie takie rozwiązanie miałem na myśli. Koszty są spore ale dużo zależy od popytu na takie instalacje i od "chęci" spółdzielni na modernizacje.
Być może taniej będzie położyć nową sieć. Albo oddać całość "kablówce" niech się ona "martwi".
W moim mieście już dawno tak zrobiono. 2 lata temu Skrzynki AZART wpięte pod koniec lat 90' do sieci TVK odłączono i wyłączono z zasilania. TV kablowa odwiedzała mieszkańców którzy potencjalnie odbierali TV z AZART (czyli tych którzy nie byli jej abonentami) i informowała o wyłączeniu sygnału z gniazd. Wówczas mieszkańcy mogli założyć sobie bez opłat nowe gniazdko z kablówki z tym samym pakietem programów. "W promocji" przez 3 miesiące oferowano cały pakiet TV kablowej na zachętę :-). Potem kto chciał to podpisywał umowę a kto nie chciał wrócił do podstawowych kanałów analogowych z lepszym jakościowo sygnałem.
Dziś niestety abonenci tego pakietu AZART mogą pomarzyć o DVB-T gdyż tam jest tylko analog a TV kablowa nie jest na razie zainteresowana bezpłatną emisją sygnałów cyfrowych w tym pakiecie.

Lpiatek
Odbiornik: CABLETECH URZ0323
Instalacja antenowa: ATV21/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Skrzyczne / Chorągwica

Post autor: Lpiatek »

Robert03 pisze:
Lpiatek pisze:
eXte77 pisze:Według mnie ciężko będzie przystosować obecną instalację pracująca w paśmie VHF do odbioru DVB-T. A jeszcze ciężej przebudować, gdyż kable znajdują sie pod tynkiem i trzeba by wykuć cały pion we wszystkich mieszkaniach.
Obecnej praktycznie nie da się dostosować, raczej będzie nowa.
Teoretycznie się da. Istnieją gotowe rozwiązania oparte na przemiennikach częstotliwości. Można w ten sposób wszystkie MUX'y nadawać w starym AZART w paśmie VHF. Jeśli obecnie odbiór analogu z tej instalacji jest zadowalający to z wprowadzeniem do niej DVB-T nie powinno być żadnego problemu.
Pytanie czy spółdzielnia zainwestuje w takie rozwiązanie czy poprostu wyposazą budynek w nową instalację.
Problemem w blokach wyposażonych w AZART nie są przemienniki, wzmacniacze itp. ale stare przewody (cienki blisko 40-letni przewód) i sama "konstrukcja" instalacji, która zbudowana jest tak że w każdym pionie wysokiego budynku jest np 10 połączonych szeregowo gniazd przelotowych. Jakakolwiek usterka na jednym z nich powoduje że poniżej "nie ma nic". Usunięcie awarii w tym wypadku jest bardzo trudne gdyż wymaga sprawdzenia wszystkich wcześniej występujących połączeń (np w 8 mieszkaniach). Reanimowanie tej nieszczęśliwej konstrukcji nie ma sensu. Jeśli będzie planowana przebudowa to będzie to raczej budowa AZARTU w schemacie znanym z kablówek.

jarecki

anteny

Post autor: jarecki »

czy ktos wie cos na temat anten zbiorczych

Awatar użytkownika
Puma
Odbiornik: LG 27MT93S
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (62,5km)

Post autor: Puma »

Cały temat jest o tym ;)
Jeśli chcesz znać szczegóły to pytaj ale ogólnikowo to poczytaj WSZYSTKO.

Jahrek
Odbiornik: Ferguson Ariva T-65
WIWA HD-90
Instalacja antenowa: zbiorowa (AIZ)
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN / Raszyn

Post autor: Jahrek »

U mnie występuje problem z odbiorem MUX3 (k.55/746 MHz). Siła sygnału jest wysoka (ponad 90%), natomiast jakość waha się około 50%. Pozostałe MUXy łącznie z TVN HD i Polsatem HD mają jakość około 80%. STB jest podłączony do AIZ. Blok jest dosyć nowy, instalacja antenowa była projektowana do telewizji kablowej, jednak została ostatecznie wykorzysta do odbioru telewizji naziemnej, wtedy jeszcze tylko analogowej. Później AIZ została zmodernizowana do odbioru NTC. Macie jakieś sugestie co może być przyczyną złego odbioru tylko MUX3?

Awatar użytkownika
Chester
Odbiornik: TV Samsung MPEG4
Instalacja antenowa: Zbiorcza AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Spółdzielnia Koronowo - kontra anteny zbiorcze

Post autor: Chester »

Mam pewien problem, z jednej strony trochę śmieszy...
Ale zdecydowałem się napisać to na forum...

Sprawa polega na tym iż mieszkam w Koronowie w bloku mieszkalnym.
Zarządcą jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Koronowie...
Sąsiedzi dzwonią aby zrobili coś z anteną zbiorczą AZART, lecz te telefony zdają się na nic...
Spółdzielnia siedzi i pije kawusie i ma to głęboko gdzieś...

Pytanie do firmy Emitel... czy jest możliwość abyście ruszyli tych Państwa zadki, aby zrobili
coś w tej sprawie... ? Jesteśmy pozbawieni telewizji cyfrowej... Aktualnie musimy wystawiać "kawałek drutu" aby coś odebrać...

Awatar użytkownika
qwerty
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LE32B530
32LM6300
UE32K5100
39LN5400
NOT LV5T Deluxe
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Spółdzielnia Koronowo - kontra anteny zbiorcze

Post autor: qwerty »

Groź sądem. Paragrafy są na forum.

Awatar użytkownika
Chester

nie no, bez przesady :)
Ale to jest śmieszne! bo nie mamy dostępu do kanałów cyfrowych...
Po prostu wielki ŻAL.pl

Bawię się w wystawianie kabla za okno... no smiech...

Chyba trzeba wystartować z tym do gazety...

Awatar użytkownika
TomW
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Post autor: TomW »

Widocznie Wasza spółdzielnia i jej urzędnicy tkwią jeszcze w XX wieku i tamtych realiach. Nagłośnienie takiej sprawy w lokalnych mediach z reguły pomaga. Urzędnicy czują wtedy na sobie presję środowiska, czują się zagrożeni i zaczynają cos robić. W miejscowości, w której ludzie się znają, to działa, bo nie ma anonimowości w podejmowaniu decyzji.

Kpc21
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Post autor: Kpc21 »

Spółdzielnia nie ma obowiązku utrzymywania anteny zbiorczej. Chyba że za to płacicie. W takiej sytuacji instalację, która nie pozwala na odbiór wszystkich kanałów odbieranych w danej lokalizacji za pomocą anteny indywidualnej, można uznać za niesprawną.

Jeśli antena zbiorcza po prostu jest, a w czynszu nie ma czegoś takiego jak konserwacja AZART-u, to wywieście anteny indywidualne. Jeśli "nie wolno" - pismo do spółdzielni z pytaniem o warunki, na jakich antenę zainstalować można, z sugestią co do "naprawienia" AZART-u. Bo montażu anteny zakazać nie można.

loleklolek
Odbiornik: LG LE4500
Philips PFL5405H/12
WIWA HD-50/HD-90
Instalacja antenowa: ASP-4A na balkonie (4m n.p.g., 30km), ASR-345 +wzmacznicz, na dachu (10m, 25km)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Olsztyn, RTCN Śrem

Post autor: loleklolek »

Można sprawdzić, czy spółdzielnia nie jest przypadkiem powiązana z jakąś kablówką, która oferuje ten pakiet kanałów cyfrowych za jedyne "dzieści" PLN i ewentualnie zadziałać w UOKiKu.

kuku1234
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Post autor: kuku1234 »

Jak tam struktura wlasnosciowa mieszkan w bloku ?. Moze trzeba zaczac od postraszenia jakas wspolnota mieszkaniowa, moze przykrecenie kranika z pieniedzmi cos polepszy.

Awatar użytkownika
Chester

Własnie spółdzielnia naprawia w tym momencie anteny aby odbierac DVB-T :)
jednak trzeba nagłośnić sprawę aby pierw Oni coś zrobili :)

aron_m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Post autor: aron_m »

Witam wszystkich

Jednak ostatnio mocno się zdziwiłem tym, co się stało. Jak ludzie chcą to można! :D W przyszłym tygodniu będę miał test, czy w mojej instalacji AZART (która liczy sobie z około 22 lata) jest możliwość odbioru NTC.

Oto dowód:

[img]src=http://www.sendspace.pl/file/pic/2d20fb ... 5453be6a/3[/img]

Pominę milczeniem błędy w nazwach programów i braku informacji o MUX-1, który dla Wrocławia (i nie tylko) ruszy 1 czerwca

Sam jestem ciekaw eksperymentu. Ale dowiem się tego w przyszłą środę i czwartek

Mam kilka pytań:

Czy jeśli instalacja jest wykonana CZARNYMI koncentrykami, niektórzy mogli wymienić oryginalne puszki antenowe na ścianach w swoich mieszkaniach na nowe i do dnia dzisiejszego nie udało mi się w ogóle odebrać sygnału NTC w instalacji zbiorczej; to bez modernizacji jest możliwy odbiór?

Czy wystarczy że odblokują dane numery kanałów, na których obecnie dla Wrocławia nadaje MUX-2 i MUX-3 i nagle zacznie działać?

Nie sądzę by miał przyjść w dniach testu jakiś gość, podłączyć nowy STB do starych anten na dachu i dopiero od STB wypuścić sygnał analogowy (bądź cyfrowy) w całą instalację w bloku. Przecież w ten sposób wszyscy widzieli by 1 kanał aktualnie ustawiony na tym STB, a Ci którzy mają nowe TV (tak jak ja) mieliby dalej analogowy sygnał

Bo chyba bez wymiany sprzętu nie jest mozliwe wpuścić w instalację sygnału jednocześnie cyfrowego i analogowego na obecnym (ponad 20 sprzęcie)?

O dalszych wydarzeniach poinformuję wkrótce :P

Pozdrawiam

aron_m

I testy się rozpoczęły. :)

Analog teraz śnieży, widać że coś robią w instalacji

Mój Sony niestety pokazuje w najdrobniejszych szczegółach, jak fatalna jest w stanie technicznym instalacja AZART w moim bloku.

Niestety do teraz brak sygnału cyfrowego. Owszem coś zostało wpuszczone (podejrzewam że odblokowano na filtrach częstotliwości kanałów dla: MUX-2 (k.58 770 MHz) i MUX-3 (k.33 570 MHz) dla Wrocławia. Niestety, nadawany z RTON Wrocław/Żórawina MUX-3 z kanałami TVP z mocą 5 kW w ogóle nie jest widzialny - moc sygnału: 0 , jakość: 0
Natomiast dla MUX-2 nadawanego z RTCN Wrocław/Ślęża z mocą 100 kW z komercyjnymi kanałami telewizor pokazuje: moc sygnału (która się waha) między 6 a 8, natomiast jakość = 0

Czyli moja teoria dotycząca wymiany całej instalacji anteny zbiorczej (anteny na dachu, przewody antenowe do każdego mieszkania, ewentualnie rozdzielacz lub urządzenie łączące sygnały z 4 anten telewizyjnych i jednej radiowej a następnie rozdzielające sygnał na poszczególne kable) jest jak najbardziej słuszna.

Pytanie kiedy się za to zabiorą?

Całe szczęście że mam własną antenę na balkonie i pomimo, że mój blok zasłania mi widoczność obu nadajników, to sygnał miałem z obu mux'ów na poziomie jakość: 95, moc sygnału: 94

Teraz tylko czekam na uruchomienie MUX-1 ze Ślęży (moc 100 kW oraz TVP-1 HD 1080 i) oraz włączenie TVP-2 HD (1080 i) z MUX-3 z Żórawiny, które nastąpi 1 czerwca b.r.
Ostatnio zmieniony 21 grudnia 2016, o 14:21 przez aron_m, łącznie zmieniany 1 raz.

aron_m

JEST!!!! :D :D

W końcu się udało! Jestem pełen podziwu dla instalacji sprzed 22 lat.

MUX-3 z Żórawiny z mocą 5 kW śmiga aż miło!! Żadnych zacięć, pikselozy, przerw

Teraz czekam jeszcze na MUX-2 ze Ślęży
Na razie brak odbioru - zero obrazu i dźwięku, chociaż telewizor pokazuje moc sygnału: 6,7 czasami wskoczy 8, 9; jakość nadal: 0

Mam nadzieję że uda im się uruchomić

Chciałbym zobaczyć POLSAT i TVN

Robert03
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Post autor: Robert03 »

A ja nie jestem zdziwiony że działa. Pomimo wielu negatywnych opinii na temat okablowania starych AZART'ów uważam że w większości przypadków realne jest poprawne działanie DVB-T w tych instalacjach jeśli instalacja nie jest zdewastowana i kable nie pozrywane.
Dlatego że dla poprawnego odbioru DVB-T poziom sygnału nie musi być tak wysoki jak dla analogu.
22 lata to młoda instaja. W bloku którym kiedyś mieszkałem instalacja ma 35 lat i sprawuje się całkiem dobrze. Niestety DVB-T w niej nie zostanie uruchomione :(.

Ja jestem pełen podziwu dla zarządcy budynku który takie testy przeprowadza i nie nakazuje mieszkańcom "kupić platformy lub kablówki" bo AZART się nie nadaje.
Z drugiej strony biorąc pod uwagę stan niektórych takich instalacji (pozrywane kable, zamurowane gniazda, podokładane w niewłaściwy sposób gniazda itp.) trzeba mieć sporo odwagi żeby "nie odpuścić" tematu :-).

Odpowiedz