DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

kbssilesia
Odbiornik: Cabletech URZ0083
Instalacja antenowa: Antena Yagi 19e. zawieszona na maszcie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne / RTCN Kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: kbssilesia »

u mnie spadek jakości MUX-3 do 70-72%, jestem ciekawy dlaczego, skoro przy instalacji nic nie robiłem, MUX-2 bez zmian.

Awatar użytkownika
Andrew525
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Kosztowy,Frydek

Post autor: Andrew525 »

Co się stało z PULS2 ?

husky83

Post autor: husky83 »

Przygotowania pod TV6 (prawdopodobnie). Więcej o wątku dot. mux2.

an10ka-dx
Odbiornik: GM-9080, LG
Instalacja antenowa: yagi-19elem+symetryzator
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ok.92km do nad. Skrzyczne

Post autor: an10ka-dx »

Andrew525 pisze:Co się stało z PULS2 ?
http://satkurier.pl/news/66290/mux-2-po ... uls-2.html

DVBManiak

Post autor: DVBManiak »

Narazie zniknął, bo uruchomiono Polsat Sport News. W lipcu powróci.

Awatar użytkownika
brzeg
Odbiornik: SamsungUE46B7000,LE37C650, T27C370,WiwaHD-90,P7131,LV5Tdlx
Instalacja antenowa: Siatka
Logarytma
Dipol 16/21-69
Wzm. IVO ZR01+LNA-177
Anteny zawieszone na 5,5m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Katowice,Czechy

Post autor: brzeg »

Może ktoś wie co się będzie robić na nadajniku dnia 31.5 ?

Awatar użytkownika
eXte77
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Post autor: eXte77 »

Zostały wprowadzone zmiany w MUX2 ze Skrzycznego. Polawiły się TV6 (obraz kontrolny), PULS 2 (obraz kontrolny) i Polsat Sport News (emisja testowa). Pogorszył się również odbiór w Tychach (dotychczas bezproblemowy). Generalnie nie ma możliwości prawidłowego odbioru MUX2. Czy to jest związane z jakimiś ekstremalnymi warunkami pogodowymi (być może na Skrzycznem jest mega oberwanie chmury) czy nowe ustawienia zmiejszyły zasięg nadajnika? I tym samym Tychy moga pożegnać się całkowicie z odbiorem MUX2? Dodam, że moja lokalizacja względem masztu nadawczego jest raczej korzystna.

Awatar użytkownika
goldfinger
Odbiornik: Sony KDL32W4000 / 40HX755 / Wiwa HD-50
Instalacja antenowa: antena logarytmiczna+wzm. LG2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Skrzyczne/Ostrava

Post autor: goldfinger »

Pozmieniała się kolejnośc programów to fakt, a na odbiór może mieć wpływ pogoda (i być może tropo?), bo u mnie z nienacka pojawił sie ponownie LTV ze Stonavy a nic nie robiłem ;)

d.kostyra

Post autor: d.kostyra »

U mnie, gdzie mieszkam, sygnał jest po 5 do 10 minut, zanik sygnału, po południu całkowity zanik, wieczorem tak samo, jak przed południem. Pakiet MUX z Czech na kanale 37 działa bez zarzutu, mimo niekorzystnych warunków pogodowych. Jakość sygnału na poziomie 60-65%.

ryszard722
Odbiornik: http://tv-test.bo.pl/
Nadajnik - obiekt nadawczy: SKRZYCZNE

Post autor: ryszard722 »

d.kostyra pisze:U mnie, gdzie mieszkam, sygnał jest po 5 do 10 minut, zanik sygnału, po południu całkowity zanik, wieczorem tak samo, jak przed południem. Pakiet MUX z Czech na kanale 37 działa bez zarzutu, mimo niekorzystnych warunków pogodowych. Jakość sygnału na poziomie 60-65%.
Drogi kolego z moich doświadczeń testowałem dużo dekoderów to nie jest problem zasięgu. Pakiety MUX z Czech nadają w systemie MPEG-2 . Tanie zestawy jak wiadomo mają słabe głowice MPEG-4 w tym systemie nadają Polskie MUXY . Ja mieszkam w okolicy Andrychowa i po za małymi zacięciami obrazu nie stwierdzam złego odbioru telewizor SHARP LC 42 SH7E
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Post autor: @GUTEK@ »

ryszard722 pisze:Pakiety MUX z Czech nadają w systemie MPEG-2 . Tanie zestawy jak wiadomo mają słabe głowice MPEG-4 w tym systemie nadają Polskie MUXY .
Z ciekawości zapytam co ma głowica do tego jakiej użyto kompresji materiału wideo?

d.kostyra

ryszard722 pisze:
d.kostyra pisze:U mnie, gdzie mieszkam, sygnał jest po 5 do 10 minut, zanik sygnału, po południu całkowity zanik, wieczorem tak samo, jak przed południem. Pakiet MUX z Czech na kanale 37 działa bez zarzutu, mimo niekorzystnych warunków pogodowych. Jakość sygnału na poziomie 60-65%.
Drogi kolego z moich doświadczeń testowałem dużo dekoderów to nie jest problem zasięgu. Pakiety MUX z Czech nadają w systemie MPEG-2 . Tanie zestawy jak wiadomo mają słabe głowice MPEG-4 w tym systemie nadają Polskie MUXY . Ja mieszkam w okolicy Andrychowa i po za małymi zacięciami obrazu nie stwierdzam złego odbioru telewizor SHARP LC 42 SH7E
Pozdrawiam
Pozwolę sobie odrzucić tą tezę. MUX 2 nadawał do 27 kwietnia bez zarzutu. Objawy po 27 kwietnia z odbiorem MUX 2 ze Skrzycznego mam na zewnętrznym STB, jak i w telewizorze.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
eXte77
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Post autor: eXte77 »

Dzisiaj, tj. 28 maja 2011 ponownie poziom sygnału uległ pogorszeniu i już nawet w Tychach w korzystnej lokalizacji odbiór MUX 2 jest bardzo utrudniony. MUX 3 bez zarzutów.

ryszard722
Odbiornik: http://tv-test.bo.pl/
Nadajnik - obiekt nadawczy: SKRZYCZNE

Post autor: ryszard722 »

Drodzy koledzy ja nie promuje swojej strony nie proszę o otwieranie jak wiadomo bez promocji oglądalność strony jest duża . Jeśli chodzi o tani sprzęt to jestem przekonany że nie będzie pracował pozytywnie w obiorze MPEG-4
Ja nie narzekam na odbiór kolega mieszka w Krakowie odbiera bez problemów 2 MUX-y ze Skrzycznego i 3 MUX-y Czeskie
Pozdrawiam

d.kostyra

A telewizor, gdzie ma wyprodukowaną głowicę DVB -T? Nie w Chinach, Tajwanie lub Korei?
Dowodzenie, że Chińskie jest złe, to zaprzeczyć można, że Apple też produkuje słaby sprzęt, bo produkują iPhone, iPada, MacBooka i inny sprzęt w Chinach? hm...?

_chris_

Post autor: _chris_ »

ryszard722 pisze:Drogi kolego z moich doświadczeń testowałem dużo dekoderów to nie jest problem zasięgu. Pakiety MUX z Czech nadają w systemie MPEG-2 . Tanie zestawy jak wiadomo mają słabe głowice MPEG-4 w tym systemie nadają Polskie MUXY .
ryszard722 pisze:Jeśli chodzi o tani sprzęt to jestem przekonany że nie będzie pracował pozytywnie w obiorze MPEG-4
ILE RAZY MOŻNA POWTARZAĆ...
  1. Zarówno polskie, jaki czeskie mux-y (oraz wszystkie inne nadawane w standardzie DVB-T) nadawane są w STRUMIENIU TRANSPORTOWYM MPEG2. Dopiero w tym Strumieniu Transportowym zawarte są poszczególne serwisy (programy telewizyjne), a w tym przekazy Video, kompresowane odpowiednio w mpeg-2 (Anglicy, Niemcy, Czesi...) lub w mpeg-4 (Polska).
    .
  2. w związku z tym, że wszystkie sygnały nadawane w standardzie DVB-T nadawane są w Strumieniu Transportowym MPEG2, nie ma znaczenia, z punktu jakości odbioru sygnału DVB-T, czy Video kodowane (kompresowane) jest w mpeg-2 czy w mpeg-4.
    .
  3. Istotne są zaś wyłącznie parametry nadawania RF sygnałów OFDM oraz parametry odbiornika, a w szczególności:
    • typ modulacji, jak QAM16 w przypadku niemieckich mux-ów, czy QAM64, jak w przypadku polskich mux-ów. Czym większa modulacja, tym gorsze warunki odbioru. Czyli dla QAM64 mamy gorsze warunki odbioru niż przy QAM16
      .
    • FEC, czyli głębokość korekcji. I w tym przypadku zależność jest prosta: czym słabsza jest korekcja - tym gorsze są warunki odbioru. Czyli, dla FEC 2/3 są lepsze warunki odbioru niż dla FEC 3/4, a te z kolei są lepsze niż przy FEC 5/6. I tak dalej.
      .
    • prawdą jest, że odbiorniki (telewizory, dekodery zewnętrzne, USB, PCI,etc...) mają różnie wykonywane obwody odbiorcze, odpowiedzialne za odbiór sygnału DVB-T (nie dekodowanie sygnałów Audio czy Video!). Są w śród nich bardziej czułe, czyli potrafiące odebrać sygnały o mniejszych poziomach i mniejszym stosunku sygnał / szum (S/N), jak również i takie, które lepiej sobie radzą z niwelacją zakłóceń impulsowych od innych.
    .
  4. Sumując krótko, niezależnie od zawartości odbieranego Strumienia Transportowego, wychodzi on z obwodów odbiorczych odbiornika z określoną ilością błędów. Co do odbiorników, to oczywiście ich parametry odbiorce bywają różne, z tym, że TV / dekodery do mpeg-4 są z natury rzeczy nowsze (bo mpeg-4 to nowo wchodzący standard) więc z reguły oparte są o nowsze generacje chip-set'ów.
  5. Natomiast odnośnie kompresji Video mpeg-2 i mpeg-4 i ich podatności na błędy w odebranym TS, to oczywiście będą się zachowywać różnie. Generalnie mpeg-4 jako bardziej zaawansowany potencjalnie jest wrażliwszy od mpeg-2, ale w praktyce oba dadzą zakłócenia obrazu, tyle, że o innej charakterystyce i uciążliwości.
Podsumowując - STABILNY odbiór DVB-T zależny jest nie od systemu kompresji Video, a od:
  • parametrów nadawania sygnałów DVB-T
  • mocy i wysokości zamontowania nadajnika
  • parametrów instalacji antenowej
  • parametrów odbiornika
Ostatnio zmieniony 29 maja 2011, o 23:25 przez _chris_, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartt
Odbiornik: TV: Samsung LE40C550, PC: Hauppage HVR-1300
Instalacja antenowa: ATX91+APL109 - Baranówka, Tarnobrzeg, Św. Krzyż. Siatka - Leżajsk (378m n.p.m.)

Post autor: Bartt »

Dokładnie tak jest jak pisze kolega chris. Odbiornik zgodny z DVB-T MPEG2 odbierze DVB-T MPEG4. Ponieważ MPEG oznacza sposób kompresji obrazu a nie sposób modulacji. W efekcie na odbiornikach z MPEG2 wczyta się lista kanałów, bedzie fonia ale nie będzie obrazu. Często wystarczy dodać moduł transkodujący do złącza CI (jesli takowe jest) i cieszymy sie odbiorem MPEG4 :D
Może ktoś jeszcze pamięta że w czasie transmisji z olimpiady 2008 do mux-ów z Suchej Góry i Leżajska nadających programy TVP skompresowane MPEG2 "dołożony" był TVP HD skompresowany w MPEG4 - działało wszystko na sprzęcie z MPEG4, a na odbiornikach MPEG2 na TVP HD po prostu nie było obrazu. Oczywiscie w tym czasie sprzetu MPEG4 było niewiele dlatego najlepszym wyborem był tuner komputerowy - wystarczyło doinstalować odpowiednie kodeki i śmigało :)
Być może niektórym MPEG4 kojarzy się z nadawaniem w modulacji DVB-S2 stosowanej w tv-sat której to faktycznie tunery sat DVB-S MPEG2 nie obsługiwały. Ale należy zwrócić tu uwagę, że odpowiednikiem satelitarnego DVB-S2 jest standard naziemny DVB-T2 u nas nie stosowany, którego nasze odbiorniki faktycznie nie odbiorą.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka »

Bartt pisze:Dokładnie tak jest jak pisze kolega chris. Odbiornik zgodny z DVB-T MPEG2 odbierze DVB-T MPEG4.
Jednak nie całkiem o to chodziło. Kolega chris próbował wyjaśnić, że są 3 sprawy związane z MPEG i nie należy ich mylić:
MPEG-2 Transport Stream - standard transportowy dla sygnałów DVB
MPEG-2 - standard kompresji video
MPEG-4 - standard kompresji video

Zatem "odbiornik zgodny z DVB-T MPEG2" nie odbierze DVB-T MPEG4 bo akurat w tym przypadku mówiąc o zgodności ma się na myśli MPEG2 jako kompresję video.
Nikt nigdzie (mówię o sklepach, dystrybutorach, reklamach,..) nie używa pojęcia MPEG-2 Transport Stream gdyż jest to pojęcie ściśle techniczne, znane tylko tym, którzy profesjonalnie zajmują się przesyłaniem sygnałów video. Więc najlepiej w normalnym, potocznym języku w ogóle tego określenia nie używać gdyż może wprowadzać w błąd i jeśli na pudełku napisane jest "odbiornik zgodny z DVB-T MPEG2" to nie kupować (za wyjątkiem tunerów komputerowych gdzie dekompresja realizowana jest programowo w komputerze, a nie w odbiorniku).
Bartt pisze: Ponieważ MPEG oznacza sposób kompresji obrazu a nie sposób modulacji. W efekcie na odbiornikach z MPEG2 wczyta się lista kanałów, bedzie fonia ale nie będzie obrazu. Często wystarczy dodać moduł transkodujący do złącza CI (jesli takowe jest) i cieszymy sie odbiorem MPEG4 :D
...do czasu, aż Nadawcy zgodnie z planem dla naszego kraju przejdą całkowicie na nadawanie dźwięku w Dolby Digital Plus, a "stary" MP2 zniknie ze strumienia i nastanie cisza. Dlatego też zamiast modułu transkodującego lepiej kupić tuner zewnętrzny wyposażony w dekoder MPEG-4 i E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Cena podobna lub niższa.

Tyle z wyjaśnień, a teraz powracamy do tematu wątku czyli DVB-T ze Skrzycznego :)

_chris_

Post autor: _chris_ »

Bartt pisze:Dokładnie tak jest jak pisze kolega chris. Odbiornik zgodny z DVB-T MPEG2 odbierze DVB-T MPEG4.
Ale my tu dyskutujemy o kwestiach możliwości odbioru sygnału DVB-T jako takiego, ze szczególnym uwzględnieniem tego samego rodzaju strumienia transportowego w przypadku nadawania z różnymi kompresjami mpeg-2 i mpeg-4, a nie o temacie zgodności odbiornika ze stosowaną kompresją Video.

W tym ujęciu powyższe stwierdzenie jest prawdziwe, bo odbiornik z kodekiem video mpeg-2 odbierze przekaz DVB-T z kompresją Video mpeg-4, nie wyświetlając jedynie serwisu Video, pozostałe zaś serwisy w ogólności dekodując prawidłowo. Kwestia wyświetlenia, bądź nie, serwisu Video, jest więc w tym przypadku wtórna.

Natomiast rzeczywiście z punktu widzenia konsumenta takie stwierdzenie nie jest oczywiście prawdziwe. Ale, jak napisałem, nasze posty nie odnosiły się do spraw konsumenckich, a wyjaśnienia mechanizmów odbioru.

Mar

Post autor: Mar »

Rozpoczęto emisję programu TV6.

Odpowiedz