DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
ploomba
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: ploomba »

DVB-T pisze:Człowieku nie bluźnij!!! Masz DVB-T od lat, podczas gdy niektóre obszary w tym kraju jeszcze sporo będą musiały na taki luksus poczekac i Ty mówisz, że Twoja lokalizacja jest traktowana jak 5 koło u wozu. To w takim razie co z takimi lokalizacjami jak Ślęża, Święty Krzyż czy Śnieżne Kotły?
No dobra .. inaczej..
jest to fajna karta przetargowa i źródło przeróżnych wpływów i nacisków (m.in. włączenie jakiś rok temu na kilka dni TVP HD w mpeg-4 i szybkie wyłączenie tego przekazu, wyłączanie i włączanie nadajnika, usunięcie TVPsport w czasie gdy z innych lokalizacji mpeg-4 działał bez problemu). Jasne, że inni nie mają nic albo mieli i im wyłączyli (Wrocław). Tylko zawsze to Skrzyczne jakoś "idzie" i dziwnym trafem nie może się "rozkręcić" jako pełnowartościowy przekaz NTC (wedle standardów przyjętych/sugerowanych przez UKE już chyba 2 lata temu). Tu wszystko rodzi się w bólach.

Po drugie przekaz mpeg-2 został uruchomiony ze względu na wieloletnie protesty mieszkańców Beskidów związane z brakiem odbioru w tym regionie TVP3 Katowice. Nie był to przekaz NTC tylko forma dotarcia do widza z regionalnym kanałem z Katowic (i w takim celu został uruchomiony pod pretekstem testowania nowej technologi-w gazetach lokalnych hucznie pisano, że w końcu w Żywcu można oglądać TVP Katowice, tylko trzeba kupic specjalny tuner). Wspominasz Wrocław - ja nigdy nie miałem szansy odebrać naziemnie TVN-u, TV4 czy Puls'u. Od wielu, wielu lat duże aglomeracje miejskie są pod tym względem "uprzywilejowane". Więc nie dziw się ludziom z peryferii miast, że chcą po tylu latach w koncu obejrzeć coś więcej (coś co mieszkańcy dużych miast mieli od dawna).

Idę o zakład, że po nowym roku jeśli sygnał mpeg-2 testowy zamieni się w mux-2 mpeg-4, odezwą się wszelkiej maści głosy pseudo-odbiorców z tunerami mpeg-2, ze nie chcą mpeg-4 tylko nadal mpeg-2
.. i będą pewnie jakieś protesty pisać, żeby przez kolejne 10 lat sygnał "leciał" w mpeg2.
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2010, o 17:32 przez ploomba, łącznie zmieniany 3 razy.

miku
Miejscowość: Ostrava
Odbiornik: Sencor SDB 550T,
Instalacja antenowa: STA,Prywatna antena Maximum UHF 14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava,Skrzyczne,Katowice,Opole,Žilina

Post autor: miku »

Ryszard722/modrý kolor je lepe čitelný.Zdravím

Awatar użytkownika
Drekan
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Post autor: Drekan »

ploomba pisze:Idę o zakład, że po nowym roku jeśli sygnał mpeg-2 testowy zamieni się w mux-2 mpeg-4, odezwą się wszelkiej maści głosy pseudo-odbiorców z tunerami mpeg-2, ze nie chcą mpeg-4 tylko nadal mpeg-2
.. i będą pewnie jakieś protesty pisać, żeby przez kolejne 10 lat sygnał "leciał" w mpeg2.
Ale te protesty powinny być kierowane do TVP. Przecież UKE proponowała utrzymania emisji MPEG2 na nowym kanale 62. :twisted:

Szkoda, że Skrzyczne na szarym końcu. :( Chyba, że Piła będzie później, bo jakoś o tym nadajniku pan Tomasz milczy. :?
Ciekawe, że na ostatnią chwilę wynikły problemy ze Skrzycznem? :shock: Czyżby Emitel zamierzał tylko zmodernizować nadawanie do standardu MPEG4 i pojawił się problem z kompatybilnością? :?:

mirek323f

Post autor: mirek323f »

Witam, ma ktoś z was informacje, czy nie została zwiększona moc nadajnika RTON Skrzyczne z 0,5 do 1.25 kW ?
Od jakiegoś czasu mam maksymalny sygnał właśnie z nadajnika z Wisły(porównywalny a nawet większy niż z Czeskiego mux-1) . Mieszkam 15km na północ od Bielska Białej.
Skoro odpowiednia moc już jest, pozostaje jedynie czekać na treść :).

Mam jeszcze pytanie odnośnie mux-2 z Czech (Nowa, Prima itp...) odbiera ktoś z okolic Bielska? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
igorlan
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
ATV27 mod+LNA188 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Post autor: igorlan »

Drekan pisze: Szkoda, że Skrzyczne na szarym końcu. :( Chyba, że Piła będzie później, bo jakoś o tym nadajniku pan Tomasz milczy. :?
Ciekawe, że na ostatnią chwilę wynikły problemy ze Skrzycznem? :shock: Czyżby Emitel zamierzał tylko zmodernizować nadawanie do standardu MPEG4 i pojawił się problem z kompatybilnością? :?:
Właśnie to jest zastanawiajace, że tak poważna firma jak EMITEL pozostawiła kwestię na ostatnią chwilę. Szczerze mówiąc to osobiście nie daję wiary w tą wersje i zdecydowanie bardziej racjonalny wydaje się być argument z TVP w tle, która ma pozwolenie na transmisje do końca roku. Postawienie systemów transmisyjnych to nie jest zakup bułek w sklepie tylko planowany projekt, nad realizacja którego pracuje wielu ludzi i wymaga realizacji zamówienia w firmie dostarczającej sprzęt. Jeśli faktycznie opóźnienei wynika ze strony EMITEL, który zbyt późno zamówił nadajnik to oznacza to tylko jedno, że do końca start MUX2 ze Skrzycznego nie był taki pewny. Miałem nadzieję, że faktycznie tego typu historie to już przeszłość a tu jednak okazuje się, że dalej są jakieś niedomówienia, które tylko wywołują kolejne zniesmaczenie. No ale po tym co powiedział Pan Tomasz w kwestii burdelu z cyfryzacją to jakoś nas wszystkich takie zagrywki chyba nie dziwią.

husky83

Post autor: husky83 »

Ja już jestem na tym forum zbyt długo by uwierzyć w jakiekolwiek informacje, że Skrzyczne zostanie uruchomione chociaż dzień przed datą ostateczną. Miało zostać uruchomione w pierwszym etapie w miarę możliwości technicznych, tymczasem okazuje się (jeśli to prawda), że może nawet nie zostać dotrzymany termin drugiego etapu (czyli do końca 2010 roku). Zamawianie sprzętu na ostatnią chwilę? Na ostatnią chwilę instalacja wszystkiego? A jeśli popsuje się samochód dostarczający sprzęt? A jeżeli, nie daj Boże, samochód ten ulegnie wypadkowi i sprzęt zostanie zniszczony? A jeśli spadnie taki śnieg, że nie będzie można dojechać w okolice Skrzycznego? A jeżeli... Wybaczcie - nie wierzę w to zamawianie na ostatnią chwilę, tym bardziej, że (prawie) wszystkie inne nadajniki zostaną uruchomione przed świętami. Tam sprzęt dotarł, a w ciągu kolejnego tygodnia dotrze tylko do Suchej Góry, a na Skrzyczne już nie?

Po prostu mydlenie oczu. Wybaczcie, jeśli kogoś obrażam, ale zdecydowanie za dużo razy obiecywano nam coś odnośnie Skrzycznego, żeby potem powiedzieć 'nie wyszło', 'nie ma możliwości technicznych'.
Tak jak już wspomniałem moim zdaniem za wszystkim stoi TVP - sporo osób korzysta z DVB-T i nie pozwolą, aby na święta mieli stracić tych widzów, jednocześnie przekazać ich (widzów) komercyjnym nadawcom, tym bardziej, że mają zezwolenie na nadawanie do 31.12.2010r na tym samym kanale, na którym do tej samej daty musi zostać odpalony MUX2.

Które wyjaśnienie wydaje się wam logiczniejsze?

W temacie DVB-T w Polsce nic mnie już nie zaskoczy... Parę lat temu pisano "Polska pionierem we wdrażaniu DVB-T mpeg-4". A teraz jesteśmy na szarym końcu i nadal wielkich perspektyw (MUX1) na zakończenie wdrażania DVB-T i wyłączania analogu nie widzę.

TVP bojkotuje dvb-t, bo 'oni chcą'... Chcieć to sobie mogą! nie potrafią zapewnić zawartości dla jednego multiplexu, a chcą dwa! Jeśli będą mieli treść - ok. Ale póki co tej treści nie ma! Brakuje mi jednego bardzo ważnego zapisu, dotyczącego obecnie MUX2 - mianowicie czegoś w rodzaju "Jeśli stacja, dla której zarezerwowane miejsce w danym MUX'ie nie zostanie uruchomiona w ciągu dwóch miesięcy, to miejsce w multiplexie przepada na korzyść kolejnej stacji (wyłonionej w konkursie)".

I to by było na tyle, bo co do DVB-T w woj. śląskim (i ogólnie w Polsce), to po prostu nie ma o czym mówić...

michal_h

Post autor: michal_h »

Husky....niestety to co piszesz to chyba prawda:/ Też czekam wreszcie na uruchomienie MUX2 ze Skrzycznego. Jestem co prawda z woj.opolskiego, ale jeśli moc zostanie zwiększona powinienem mieć stabilny odbiór. W tej chwili czasem zrywa...czasem nie. Różnie

marcin6660
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Post autor: marcin6660 »

Tak jak pisałem skoro blokuje uruchomienie umowa z TVP to wstawić jej kanały zamiast plansz testowych , akurat 3:3.

Awatar użytkownika
Tomasz Berezowski
Instalacja antenowa: siatka pasywna, wzmacniacz budynkowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Post autor: Tomasz Berezowski »

husky83 pisze:Ja już jestem na tym forum zbyt długo by uwierzyć w jakiekolwiek informacje, że Skrzyczne zostanie uruchomione chociaż dzień przed datą ostateczną. Miało zostać uruchomione w pierwszym etapie w miarę możliwości technicznych, tymczasem okazuje się (jeśli to prawda), że może nawet nie zostać dotrzymany termin drugiego etapu (czyli do końca 2010 roku). Zamawianie sprzętu na ostatnią chwilę? Na ostatnią chwilę instalacja wszystkiego? A jeśli popsuje się samochód dostarczający sprzęt? A jeżeli, nie daj Boże, samochód ten ulegnie wypadkowi i sprzęt zostanie zniszczony? A jeśli spadnie taki śnieg, że nie będzie można dojechać w okolice Skrzycznego? A jeżeli... Wybaczcie - nie wierzę w to zamawianie na ostatnią chwilę, tym bardziej, że (prawie) wszystkie inne nadajniki zostaną uruchomione przed świętami. Tam sprzęt dotarł, a w ciągu kolejnego tygodnia dotrze tylko do Suchej Góry, a na Skrzyczne już nie?

Po prostu mydlenie oczu. Wybaczcie, jeśli kogoś obrażam, ale zdecydowanie za dużo razy obiecywano nam coś odnośnie Skrzycznego, żeby potem powiedzieć 'nie wyszło', 'nie ma możliwości technicznych'.
Tak jak już wspomniałem moim zdaniem za wszystkim stoi TVP - sporo osób korzysta z DVB-T i nie pozwolą, aby na święta mieli stracić tych widzów, jednocześnie przekazać ich (widzów) komercyjnym nadawcom, tym bardziej, że mają zezwolenie na nadawanie do 31.12.2010r na tym samym kanale, na którym do tej samej daty musi zostać odpalony MUX2.

Które wyjaśnienie wydaje się wam logiczniejsze?

W temacie DVB-T w Polsce nic mnie już nie zaskoczy... Parę lat temu pisano "Polska pionierem we wdrażaniu DVB-T mpeg-4". A teraz jesteśmy na szarym końcu i nadal wielkich perspektyw (MUX1) na zakończenie wdrażania DVB-T i wyłączania analogu nie widzę.

TVP bojkotuje dvb-t, bo 'oni chcą'... Chcieć to sobie mogą! nie potrafią zapewnić zawartości dla jednego multiplexu, a chcą dwa! Jeśli będą mieli treść - ok. Ale póki co tej treści nie ma! Brakuje mi jednego bardzo ważnego zapisu, dotyczącego obecnie MUX2 - mianowicie czegoś w rodzaju "Jeśli stacja, dla której zarezerwowane miejsce w danym MUX'ie nie zostanie uruchomiona w ciągu dwóch miesięcy, to miejsce w multiplexie przepada na korzyść kolejnej stacji (wyłonionej w konkursie)".

I to by było na tyle, bo co do DVB-T w woj. śląskim (i ogólnie w Polsce), to po prostu nie ma o czym mówić...
Jako pośrednio wywołany do odpowiedzi zeznaje:
- 1 sztuka nadajnika DVB-T kosztuje mniej więcej 500.000 - 1.500.000 PLN w zależności od mocy
- ze względu na zadymy polityczne TP Emitel nie mógł zamawiać nadajników do czasu podpisania umowy z nadawcami komercyjnymi
- umowa została podpisana we wrześniu
- producenci nadajników mają średni czas dostawy 12 tygodni FOB, do tego dochodzi transport, odbiór techniczny i uruchomienie
- nadajnik dla obiektu Skrzyczne jest w drodze i będzie uruchomiony przed 31.12.2010

Tyle z mojej strony w temacie teorii spiskowych.

Awatar użytkownika
igorlan

Tomasz Berezowski pisze: Jako pośrednio wywołany do odpowiedzi zeznaje:
- 1 sztuka nadajnika DVB-T kosztuje mniej więcej 500.000 - 1.500.000 PLN w zależności od mocy
- ze względu na zadymy polityczne TP Emitel nie mógł zamawiać nadajników do czasu podpisania umowy z nadawcami komercyjnymi
- producenci nadajników mają średni czas dostawy 12 tygodni FOB, do tego dochodzi transport, odbiór techniczny i uruchomienie
- nadajnik dla obiektu Skrzyczne jest w drodze i będzie uruchomiony przed 31.12.2010

Panie Tomaszu dziękujemy, że Pan jako jedyny stara się natychmiastowo tłumaczyć niepokojące nas zjawiska.

Nurtuje mnie jedna kwestia - dlaczego w takim razie uda się zrealizować resztę nadajników przed świętami a Skrzyczne jako jedyne wystartuje po świętach? Przecież zamówienia raczej wyszły w tym samym momencie do producenta, nieprawdaż? Jeśli się mylę to bardzo proszę o sprostowanie.
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2010, o 17:04 przez igorlan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Drekan
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Post autor: Drekan »

Z terminami uruchomienia Skrzycznego już sprawa jasna. Nie jest w naszej mocy coś w tej kwestii przyśpieszyć. :cry:

Ale z ciekawości zapytam: Panie Tomaszu co z trzecim jeszcze nie uruchomionym nadajnikiem czyli Piłą? :?:

Awatar użytkownika
Tomasz Berezowski

igorlan pisze:
Tomasz Berezowski pisze: Jako pośrednio wywołany do odpowiedzi zeznaje:

Panie Tomaszu dziękujemy, że Pan jako jedyny stara się natychmiastowo tłumaczyć niepokojące nas zjawiska.

Nurtuje mnie jedna kwestia - dlaczego w takim razie uda się zrealizować resztę nadajników przed świętami a Skrzyczne jako jedyne wystartuje po świętach? Przecież zamówienia raczej wyszły w tym samym momencie do producenta, nieprawdaż?
Wyszły naraz, ale kolejnośc dostaw jest taka a nie inna.

Awatar użytkownika
Tomasz Berezowski

Drekan pisze:Z terminami uruchomienia Skrzycznego już sprawa jasna. Nie jest w naszej mocy coś w tej kwestii przyśpieszyć. :cry:

Ale z ciekawości zapytam: Panie Tomaszu co z trzecim jeszcze nie uruchomionym nadajnikiem czyli Piłą? :?:
Piła powinna być uruchomiona przed Świetami. Nadajnik jest na miejscu, trwają prace.

Awatar użytkownika
igorlan

Tomasz Berezowski pisze:Wyszły naraz, ale kolejnośc dostaw jest taka a nie inna.
Dziękuję Panie Tomaszu. Miejmy jedynie nadzieję, że aura nie pokrzyżuje tych mocno już wyśrubowanych terminów.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zgf1

Post autor: zgf1 »

Tomasz Berezowski pisze: MUX-2 ze Skrzycznego ruszy niestety dopiero PO świętach. Trudno.
No i Gutek chyba spadl z antena bo myslal, ze przed swietami bedzie :lol:

@Tomasz Berezowski
A ma Pan jakiekolwiek informacje czy Emitel prowadzi rozmowy z TVP w sprawie przedluzenia testow na innym kanale ze Skrzycznego?

husky83

Post autor: husky83 »

Tomasz Berezowski pisze:Jako pośrednio wywołany do odpowiedzi zeznaje:

1. W przypadku Skrzycznego koszt tego nadajnika raczej będzie oscylował w dolnych granicach tej kwoty - wiadomo, że Skrzyczne nie będzie najmocniejszym nadajnikiem (zresztą nawet nie musi być).
2. Nadajnik DVB-T na Skrzycznem już przecież jest, transmitowano z niego mpeg4
(przy czym nie znam tematu na tyle, żeby określić, czy ten wystarczy, choćby do nadawania z mniejszą mocą do czasu podmiany na mocniejszy)
3. Umowa została podpisana we wrześniu, ale na WSZYSTKIE lokalizacje, nie tylko na Skrzyczne. 12 tygodni (co znaczy FOB?) wstecz od dzisiaj daje datę 25.09.2010r. Niestety nie pamiętam kiedy dokładnie umowa została podpisana. No i oczywiście odbiór i uruchomienie do tego dochodzą, ale czy to musi trwać kolejne prawie dwa tygodnie?
4. Nie mówię o spiskowej teorii, ale o takiej, która mimo wszystko jest najbardziej prawdopodobna i przekonuje sporą część użytkowników tego forum. Chyba że nad Skrzycznem jest jakieś fatum, sprowadzające na niego nieszczęścia.
Piła powinna być uruchomiona przed Świetami. Nadajnik jest na miejscu, trwają prace.
Czyli zgodnie z przewidywaniami - jedynie pechowe Skrzyczne. A może nie pechowe, a 'strategiczne'.

Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź. Niestety Emitel nabrał wody w usta po tym, jak za bardzo zaplątali się w swoich zeznaniach dotyczących możliwości uruchomienia niektórych nadajników.. Za dużo stron do przeszukiwania, ale kojarzy mi się, że kiedyś któryś z Panów z Emitela napisał, że uruchomienie mpeg-4 na Skrzycznem to chwila... A może sie mylę, bo to było już dawno i od tego czasu jeszcze 3 razy zmieniali zdanie czy to tak łatwo uruchomić ten nadajnik.. Może po prostu nie wiedzieli kogo 'na górze' mają słuchać i jakie informacje przekazywać dalej...

I tym pięknym sposobem Skrzyczne - pionier DVB-T w Polsce, nadający już od ładnych kilku lat, jest przesuwane na sam koniec listy. Ciekawe....

amstat
Odbiornik: WIWA HD90 TV LG M2362D-PC LG Kruger&Matz KM00188
Instalacja antenowa: Stara siatka bez symetryzatora i wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła-Skrzyczne

Post autor: amstat »

Niema co sie denerwować w końcu uruchomią,mogli be już wywalić z tego kanału 38 tą paczke TVP bo jest mocny analogowy sygnał a dać w to miejsce stacje komercyjne bo przecie TVN z naziemnej jest w ogóle nieosiągalny na Żywiecczyźnie.Pozdrawiam z okolic Żywca. :roll:

marcin6660
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Post autor: marcin6660 »

Czy po prostu nie można napisać prawdy a nie "ściemniać". Skoro jest coś ustalone to napisać konkretnie co jest narzeczy i kiedy start a nie robić ludzi w balona bo na pewno termin uruchomienia jest już ustalony.

Awatar użytkownika
Tomasz Berezowski

marcin6660 pisze:Czy po prostu nie można napisać prawdy a nie "ściemniać". Skoro jest coś ustalone to napisać konkretnie co jest narzeczy i kiedy start a nie robić ludzi w balona bo na pewno termin uruchomienia jest już ustalony.
Nikt nikogo nie robi w balona. Termin ostateczny jest ustalony na 31.12.2010 i na pewno zostanie dotrzymany. Próbowałem, żeby było przed Świętami, ale się chyba nie uda. Mogę zamilknąć i już nic nie pisac.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Post autor: @GUTEK@ »

Tomasz Berezowski pisze:Nikt nikogo nie robi w balona. Termin ostateczny jest ustalony na 31.12.2010 i na pewno zostanie dotrzymany. Próbowałem, żeby było przed Świętami, ale się chyba nie uda. Mogę zamilknąć i już nic nie pisac.
Również nie rozumiem o co tyle krzyku. Start zapowiedziano na 31 grudnia, jeśli po tej dacie nie będzie działo to wtedy można mieć pretensje do Emitela. To że niektóre odbiorniki uruchomiono wcześniej to tylko na plus dla Emitela bo mogli czekać do 31 grudnia 0:00.

Osobiście uważam że większym problemem jest moc z jaką ma być ten nadajnik niż to że jeszcze nie działa. 1.25kW to jak dla mnie jakaś kpina, powinno być minimum 10kW. Mam nadzieje że jednak uda mi się odebrać sygnał.

Odpowiedz