DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

DonCorrado
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: stara zwykła antena
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra Św. Marcina - Tarnów

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: DonCorrado » 25 kwietnia 2013, o 20:30

Witam, posiadam tuner Overmax OV-TN-06, stara antena siatkowa, w zasadzie to nie ma już siatki tylko ten głowny szkielet, antena na wysokosci okolo 4 metrów, do gory sw. marcina w lini prostej 35 km. Cos strasznie pixeluje, nie bylo MUX 3 bylo lepiej, a teraz gorzej. To norma, kazdy tak ma? Bo zewsząd slychac glosy ze to masowy problem nie tylko naszych okolic.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Post autor: Martinez1989 » 26 kwietnia 2013, o 19:43

Nie wszyscy, u mnie działają wszystkie 3 mux'y z Tarnowa na 100%.

Awatar użytkownika
Domel28
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Post autor: Domel28 » 26 kwietnia 2013, o 20:38

U mnie MUX3 z Tarnowa ma najmniejszą stabilność. Są lekkie skoki sygnału, ale nie powoduje to pikselizacji. Pozostałe MUX-y są stabilne z wyjątkiem tropo bo jakiś analog z Lublina (nie pamiętam jaki) wycina mi 23 kanał.

pablo82
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Post autor: pablo82 » 27 kwietnia 2013, o 07:14

@domel28 to analogowa TVP2 z Piasków tak mocno sieje (moc 500kW)
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=107

jozef76
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów-góra Marcina

Post autor: jozef76 » 27 kwietnia 2013, o 07:43

Od wczoraj zauważyłem że mux1 przycina programy u mnie do nadajnika ok 20 km wcześniej nie było z tym problemów mux2 i mux3 jest ok . U sąsiada to samo więc to nie wina anteny czy ktoś wie co s więcej na ten temat co sie stało z mux1 po tych zmianach że są z nim problemy?

DonCorrado

Post autor: DonCorrado » 29 kwietnia 2013, o 20:07

Na tą chwile mam kanały z MUX 1 na 100%, super jakość, bez pikseli, MUX 2 już gorzej, w okolicach 80%, zdarzają się piksele, natomiast MUX 3 nie bardzo działa :/ Jakość skacze od 50 do 70, czasem 80iąt, ale non stop!, nie da się oglądać.

lukastm
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów -g.św Marcina

Post autor: lukastm » 29 kwietnia 2013, o 20:25

U mnie sytuacja jest taka że co jakiś czas padają wszystkie muxy w Tarnowa, totalna pixeloza przez jakiś czas i potem działa ok. Mój TV pokazuje wtedy ogromną ilość błędów i sygnał sobie lata od 0 do 100% i potem stabilizuje się na 100%. Przestawiłem antenę na Rzeszów i nic się nie dzieje wszystko chodzi jak należy. Czyżby SFN świrował ?

kroczek12
Odbiornik: Ferguson T650i, Sony KDL-50W829B, Avermedia H339
Instalacja antenowa: Televes DAT 75 i ATX 107
Nadajnik - obiekt nadawczy: TON Gorlice/Maślana Góra, Bardejov

Post autor: kroczek12 » 30 kwietnia 2013, o 12:29

Panowie @DonCarrado i @lukastm macie przesterowany sygnał w odbiornikach. Proponuję zacząć od próby odbioru sygnału na samym symetryzatorze. Jeśli będzie mało to wtedy włóżcie jakiś niewielki wzmacniacz ale nie od razu LNA 177 tylko coś najpierw słabszego. Coś co by miało około 15dB jak LNA-101.

DonCorrado

Post autor: DonCorrado » 30 kwietnia 2013, o 20:14

Kolego kroczek12 czy mogłbym Cię prosić o napisanie tego samego posta językiem "dla zielonych" bo nie bardzo wiem co mam zrobić. Dodam, ze mam starą antene siatkową, aczkolwiek Ona nie ma założonej siatki, sam szkielet.

Awatar użytkownika
K63
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Post autor: K63 » 30 kwietnia 2013, o 20:58

Kol. @kroczek12 po prostu stwierdził, że możesz mieć zbyt mocny sygnał, który przesterowuje głowicę Twojego odbiornika i stąd problemy z odbiorem. Jeżeli w puszcze przy antenie masz zamontowaną płytkę wzmacniacza, zaproponował wymianę na symetryzator (zasilacz przy tv zastępujesz wówczas zwykłą wtyczką antenową). Jeżeli zastosowanie symetryzatora nie pomoże, możesz spróbować na początek jakiś słaby wzmacniacz (np. LNA-101).
Mnie jednak zastanawia ten Twój "szkielet" siatki. Prawdopodobnie on jest przyczyną złego odbioru. Stabilny odbiór tv cyfrowej w większości przypadków nie znosi stosowania półsrodków. Dobrze dobrana antena + dobry kabel to podstawa.

liceman

Post autor: liceman » 1 maja 2013, o 09:29

U mnie niestety mam problem z tym odbiornikiem... raz działają wszystkie 23 kanały a raz tylko połowa - od czego to zależy? Odbieram na antenie pokojowej... w Dzień nie ma problemu...
Pytałem już na jednym forum i napisali że oni nie mają z tym problemu w Tarnowie i że na pokojowej nie powinno być problemów - jak jest u Was?

cyber
Odbiornik: LG 47LA690S...
Instalacja antenowa: Maximum UHF14 pasywna/ 12m.-n.p.t. / 50 km od RTCN.(Muxy:1,2,3,8,Mob. 0 błędów)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem,Piątkowo,Oborniki(8)

Post autor: cyber » 1 maja 2013, o 09:35

He ,he z antenami pokojowymi z reguły zawsze są problemy wynikające choćby z ich konstrukcji...jaka to antena i gdzie konkretnie mieszkasz ? Czy masz w miarę odsłoniętą przestrzeń w kierunku Nadajnika?
Edit.
Pewnie mieszkasz blisko nadajnika a "pokojówka" ma superhipermega wzmacniacz i stąd problemy ...tzw. przester sygnału ...poczytaj posty powyżej ;)
Tylko w Twoim przypadku "pokojówka" pasywna lub najlepiej mała antena zewnętrzna także pasywna (bez wzmacniacza+zasilacz) rozwiązałaby najprawdopodobniej problem.
Pozdrawiam.

grzegorz0plonka
Odbiornik: Avermedia A827, H810.
Instalacja antenowa: Antena dołączony z tunerem Avermedia.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Zakopane Gubałówki

Post autor: grzegorz0plonka » 1 maja 2013, o 10:58

jJk ktoś mieszka blisko nadajnika to POLECAM http://www.ceneo.pl/11033182. Taka antenka wszystko mi dobrze odbiera:)

kroczek12
Odbiornik: Ferguson T650i, Sony KDL-50W829B, Avermedia H339
Instalacja antenowa: Televes DAT 75 i ATX 107
Nadajnik - obiekt nadawczy: TON Gorlice/Maślana Góra, Bardejov

Post autor: kroczek12 » 1 maja 2013, o 21:25

Ogólnie rzecz biorąc anteny pokojowe jak już ktoś wyżej powiedział kiepsko się nadają na odbiór cyfrowy. Są tylko wtedy dobre jak spełnione są dwa kryteria: dosyć blisko do nadajnika z dobrą widocznością i nie posiadają wzmacniacza m. in. taki model. Takie coś jak tu pokazał @grzegorz0plonka to posiadam w zestawie do wbudowanego tunera AverMedii w laptopie (wewnętrzny) i powiem tak: dział tylko w miejscach gdzie widzę gołym okiem nadajnik (!).
Sam się ostatnio przekonałem jak nie wolno przesterowywać sygnału. Inwestycja w dobrą antenę, kabel i symetryzator w większości przypadków wystarcza. Zawsze od tego trzeba zacząć. Później dopiero próbujemy z jakimś wzmacniaczem i jak wcześniej powiedziałem, wzmacniaczem o niewielkim wzmocnieniu.

distefano
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Post autor: distefano » 1 maja 2013, o 21:35

W gęstej zabudowie miejskiej zwłaszcza na parterach anteny pokojowe nadają się do odbioru tylko w sporadycznych przypadkach. Sam jestem w takiej sytuacji mimo, że do nadajnika nie mam zbyt daleko.

eftalo
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Post autor: eftalo » 3 maja 2013, o 00:31

Dziś po raz pierwszy ustawiłem antenę na Tarnów i odbiór jest rewelacyjny.Mux-3 siła 65% jakość 97% ,a Mux-2 jakość 80%. Odbiór stabilny,bez falowania ,nie ma pixelizacji. Jest ogólnie dużo lepiej niż przy odbiorze z Suchej Góry,która od zawsze była niestabilna,zarówno przy odbiorze telewizji jak i radia.
No i cieszy mnie że znowu mam TVP Kraków,tak jak w latach-90 tych(gdy TVP Kraków była jedyną słuszną regionalną telewizją,jeszcze zanim wprowadzili tę nową geografię Polski i te bezsensowne woje) .Dobrze że teraz mam wybór pomiędzy TVP Rzeszów a Kraków,bo tak powinno być zawsze a nie dopiero od dziś.
Mam nadzieję że to nie żadna propagacja tylko stały sygnał

pablo82
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Post autor: pablo82 » 3 maja 2013, o 11:47

A ja ogólnie polecam taki zestaw - jeżeli chodzi o anteny pokojowe:
-typu mini siatka (oczywiście z symetryzatorem na k.21-69).
Antena taka:
Obrazek
A do niej symetryzator taki (najlepiej paskowy- drukowany na płytce):
Obrazek
Moja znajoma ma taki zestaw i 30km od Świętego krzyża odbiera obydwa Muxy - w tym MUX-1 na bardzo wysokim kanale tj.62
Także polecam tą antenkę jako pokojową w 100%

cyber
Odbiornik: LG 47LA690S...
Instalacja antenowa: Maximum UHF14 pasywna/ 12m.-n.p.t. / 50 km od RTCN.(Muxy:1,2,3,8,Mob. 0 błędów)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem,Piątkowo,Oborniki(8)

Post autor: cyber » 3 maja 2013, o 12:44

Potwierdzam ...jeśli chodzi o anteny pokojowe to zastosowanie tego typu antenki przynosi często dobry efekt - z tym ,że jak kolega powyżej wspomniał w zależności oczywiście od warunków lokalnych warto wyrzucić z jej puszki przedwzmacniacz zamieniając go na symetryzator a wtyk od zasilacza zamienić na zwyczajny wtyk antenowy i zastosowanie pasywnej lub nawet najczęściej sprzedawanej wersji aktywnej(z regulacją wzmocnienia) takiej "minisiatki" przynosi efekty w postaci stabilnego sygnału wew. budynków ,można ją także śmiało wystawić na zew. np. balkon itp.
Oczywiście tak jak w każdym przypadku dużą rolę tutaj odgrywają warunki lokalne (odległ. od nadajnika,widoczność na nadajnik, przeszkody itd.)...

jozef76
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów-góra Marcina

Post autor: jozef76 » 7 maja 2013, o 19:24

Jak pisałem kilka dni temu mam problemy od 21 kwietnia z odbiorem z tarnowa mam 20 km w lini prostej do nadajnika i żadnych przeszkód po drodze mam antene kierunkowa ze wzmacniaczem ANTENA ATX-55 i do 21 kwietnia nie było problemów po dodaniu MUX 3 odbieram wszystkie 22 kanały ale często mam prezycinki na MUX 1 raz jest dobrze a za chwile przycina obraz i nie da sie oglądać to samo po sasiedzku u teścia tez antena kierunkowa .
Czy mozliwe że wzmacniacz jest niepotrzebny i tylko pogarsza odbiór?
Ale jakie zmiany nastapiły tego 21 kwietnia oprucz dodania kolejnego MUX czy może zwiększyli sygnał i dlatego mam teraz problem z odbiorem
Co jest powodem?

Awatar użytkownika
tomarex

Post autor: tomarex » 7 maja 2013, o 21:30

Bez sensu przy takiej odległości wzmacniacz.
Załóż symetryzator.
Dodanie kolejnego MUX-a spowodowało obniżenie dopuszczalnego poziomu wyjściowego wzmacniacza (przy którym się wzbudza).

Odpowiedz