DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Sanjuro
Odbiornik: Sony KDL-32EX501, Panasonic TX-P42G10E
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Tarnów G. Św. Marcina

Re: DVB-T z RTON TARNÓW G. ŚW. MARCINA

Post autor: Sanjuro » 21 listopada 2012, o 15:55

No i mam zagwozdkę. Dzisiaj rwie mi obraz niesamowicie. Na w drugim pokoju jest lepiej (nie są tak odczuwalne i widoczne te rwania). Jutro sprawdzę gniazdko, ale... rwie mi obraz tylko na multipleksie 2. Na 1 jest spokój :/ Drugiego TV tego co na nim w ogóle nie zauważyłem rwań niestety nie przeniosę do drugiego pokoju, bo jest przykręcony i nie chce mi się go odkręcać i szukać podstawki :P

tomso

Post autor: tomso » 5 grudnia 2012, o 12:49

Witam.Mam antenę ustawioną na ten nadajnik i od jakiegoś czasu nie da się oglądać MUX2 rwie sygnał do przesady a tak dobrze było na początku niech mi ktoś powie co się stało zmniejszona moc czy ........?

Awatar użytkownika
K63
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Post autor: K63 » 5 grudnia 2012, o 14:42

Gdzie mieszkasz i jaką masz instalację - z wzmacniaczem czy bez ? Mux-2 nadaje na bardzo niskim kanale (23) i bardzo dobrze się rozchodzi. Być może teraz gdy spadł śnieg, poprawiła się propagacja i sygnał jest tak mocny, że masz przesterowanie wzmacniacza/głowicy i stąd brak odbioru.

tomso

Post autor: tomso » 5 grudnia 2012, o 15:01

Przepraszam pomyliłem się bo chodzi mi o MUX 1 a mieszkam w dębicy,instalacja ze wzmacniaczem.

Awatar użytkownika
K63
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F

Post autor: K63 » 5 grudnia 2012, o 17:44

Jeżeli antenę masz skierowaną na Tarnów, więc w pewnym stopniu jest ona skierowana także na Chorągwicę. Z Krakowa mux-1 nadaje na k.25 i powinien być osiągalny w Dębicy. Spróbuj najpierw bez przestawiania anteny złapać sygnał na tym kanale. Być może będzie potrzebna mała korekta, ale nie powinna mieć wpływu na odbiór mux-2 z Tarnowa. To póki co najprostsze rozwiązanie. Ja łapię k.25 z Choragwicy b. dobrze, chociaż mieszkam 20 km bliżej, ale mam dużo bardziej niekorzystny profil niż Ty.

Tarnowianka

Post autor: Tarnowianka » 8 grudnia 2012, o 15:00

Witam, kupiłam tuner jakieś 2 miesiące temu, w sumie to jakaś chińska podróbka no ale przez ten okres działał bez zarzutu, do przedwczoraj. Od czwartku na ekranie pojawiłaby się jakieś przebłyski a dźwięk był totalnie zdeformowany. Wczoraj nie było ani dźwięku ani nic na ekranie. Dziś próbowałam na nowo wyszukać kanały to albo nic nie znajduje, albo znajduje 2 kanały które są totalnie nie czytelne. Proszę o poradę, czy to wina tunera czy może sygnał jest za słaby. Dodam że mieszkam 7 km od Tarnowa w stronę Dębicy.

marioosz
Odbiornik: ARIVA t-65
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków

Post autor: marioosz » 8 grudnia 2012, o 19:22

Witam. Bez sensu ta telewizja cyfrowa. Znowu dzisiaj z MUX-1 (tvp1, tvp2, itd) siła sygnału 20-40% rwie sygnał lub zanik. MUX-2 działa poprawnie. Często się to dzieje, co jest tego powodem. Słabe nadajniki, a użytkownicy mają to tolerować. Po co przechodzimy na cyfrową jak nadawcy nie są gotowi !!!

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka » 9 grudnia 2012, o 11:51

Póki co to bez sensu piszesz w wątku o odbiorze z nadajnika tarnowskiego gdzie w profilu masz wpisany nadajnik krakowski. Może zacznijmy od tego gdzie mieszkasz i który w rzeczywistości nadajnik odbierasz, a wówczas może ktoś doradzi Ci co zrobić aby było dobrze. Bo akurat w Krakowie czy Tarnowie nie ma problemu z odbiorem.

tomso

Post autor: tomso » 9 grudnia 2012, o 11:59

Wcale nie bez sensu bo już wiele osób potwierdza problemy z sygnałem ,u mnie w Dębicy tak się właśnie dzieje ,MUX2 ok ale MUX1 sygnał skacze rwie czasami nie da się oglądać a na początku było ok.

marioosz
Odbiornik: ARIVA t-65
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków

Post autor: marioosz » 9 grudnia 2012, o 12:21

No właśnie tak jak pisze Tomso. Mieszkam w Tarnowie. Po zakupie dekodera ustawiałem antanę na nadajnik tarnowski ale zaraz przestawiłem na Kraków bo odbiór był lepszy. Z różnych informacji wiem, że do tej pory tak jest, z tym że teraz Mux1 rwie, albo go nie ma, a Mux2 działa poprawnie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka

Post autor: Jarosław Bałuka » 9 grudnia 2012, o 12:45

tomso pisze:Wcale nie bez sensu bo już wiele osób potwierdza problemy z sygnałem ,u mnie w Dębicy tak się właśnie dzieje ,MUX2 ok ale MUX1 sygnał skacze rwie czasami nie da się oglądać a na początku było ok.
Skoro na początku było ok to zastanów się co mogło się zmienić od tamtego czasu po Twojej stronie odbiorczej. Po stronie nadawczej nie było żadnych zmian, emisje prowadzone są stabilnie, z taką samą mocą cały czas.
marioosz pisze:No właśnie tak jak pisze Tomso. Mieszkam w Tarnowie. Po zakupie dekodera ustawiałem antanę na nadajnik tarnowski ale zaraz przestawiłem na Kraków bo odbiór był lepszy. Z różnych informacji wiem, że do tej pory tak jest, z tym że teraz Mux1 rwie, albo go nie ma, a Mux2 działa poprawnie.
Nie bardzo rozumiem dlaczego usilnie próbujesz odbierać nadajnik dla Krakowa, oddalony od Ciebie bodajże z 60km, skoro mieszkasz w Tarnowie i do bardzo mocnego nadajnika masz zaledwie kilka km. Przestaw antenę za RTON Tarnów / Zawada.

burdi
Odbiornik: LG 37LK450
Instalacja antenowa: Brak/kabel
Nadajnik - obiekt nadawczy: brak

Post autor: burdi » 9 grudnia 2012, o 13:43

Witam, mam mały problem i chciałbym, aby ktos doradził mi jak go optymalnie rozwiązać.

Mieszkam w Tarnowie ok 5 km od nadajnika na górze św. Marcina. Posaidam niby antene zbiorczą ale nijak idzie na niej złapać DVB, niemniej jednak udało mi się złapać MUX-1 na kablu od tej anteny (po odłączeniu zbiorczej) i obecnie odbieram ten multipleks (siłą sygnału ok 20 % jakość od 40 - momentami 70%).
Praktycznie jakość obrazu jest super i nie mam zastrzeżeń.

Natomiast...

MUX-2 nawet nie ruszy, dlatego mam takie pytanie jaką antenę kupić ?

Nie za bardzo mam możliwość montowania wielkich drutów za oknem (dach niestety odpada) dlatego, jeżeli już coś to albo pokojowa albo coś rozsądnego za oknem.

A może problem tkwi w czymś innym ?

pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź.

P.S. mieszkam na trzecim piętrze, jeżeli to ma znaczenie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka

Post autor: Jarosław Bałuka » 9 grudnia 2012, o 14:37

Jeśli w budynku jest instalacja zbiorcza to należy zwrócić się do administracji budynku o przystosowanie anten do odbioru kanałów TV cyfrowej. Zwykle wymaga to zastosowania "wkładek" dla odpowiednich kanałów pasma telewizyjnego.
Możesz próbować z anteną pokojową, ale ja zawsze zachęcam do stosowania anten zewnętrznych choćby najprostszych. O antenach dowiesz się wszystkiego w dziale: http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=39

burdi
Odbiornik: LG 37LK450
Instalacja antenowa: Brak/kabel
Nadajnik - obiekt nadawczy: brak

Post autor: burdi » 9 grudnia 2012, o 14:58

Dzięki serdeczne za szybką odpowiedź.

Udzielam się na kilu forach i prawdę mówiąc byłbym wdzięczny za szybkie podanie/wklejenie jakiejś anteny za okno oraz drugiej pokojowej. Wiem, że jest to pójście na łatwiznę, ale zaponznanie sie z kilkudziesięcioma stronami tylko po to, by wybrać antene jest dla mnie luksusem czasowym, na ktory nie moge sobie teraz pozwolić.

Pomimo tego byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógł podać mi jakiegoś "gotowca" biorąc pod uwage jedynie ograniczone możliwości montażu za oknem oraz bardzo małą odległośc do nadajnika.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Burdi

Sanjuro
Odbiornik: Sony KDL-32EX501, Panasonic TX-P42G10E
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Tarnów G. Św. Marcina

Post autor: Sanjuro » 9 grudnia 2012, o 18:08

Panie Jarku ciekawe jest to pańskie stwierdzenie że waszej po stronie się nic nie zmieniło. Niedawno był przypadek, że na zachód od Tarnowa ludzie stracili odbiór a po kilku dniach narzekań nagle odbiór "bez waszej ingerencji" się pojawił. Od tego okresu ja mam strasznie skaczącą jakość na MUX2. Instalacja zbiorcza więc nie wiem kiedy się uda mi przekonać spółdzielnię do jakiegokolwiek działania... Instalację w mieszkaniu mam dobrą (ominąłem instalację w mieszkaniu w celu przetestowania i dalej skakała jakość). Teoretycznie może być zbyt czuła głowica w TV, ale próbowałem sygnał tłumić i dalej lipa. Poza samą anteną nie mam pomysłów inna sprawa, że jeszcze]niedawno działało bez większych problemów, a ludzie z całej polski na różnych forach donoszą o podobnych problemach.

Awatar użytkownika
K63

Post autor: K63 » 9 grudnia 2012, o 20:40

Prawdę mówiąc trochę trudno mi uwierzyć w te trudności z odbiorem sygnału z Tarnowa. Ja mieszkam 31 km od Tarnowa i odbieram dosyć dobry sygnał obydwu mux-ów BOKIEM (!) anteny ustawionej na Suchą Górę. Sygnał dociera do niej dokładnie pod kątem 90'. Mało tego - przed paroma miesiącami na antenie ASR860P25 ustawionej w polaryzacji pionowej, którą na co dzień używam do odbioru słowackiej cyfrówki, po skierowaniu na Tarnów złapałem stosunkowo stabilny odbiór na k.23. Także bezproblemowy odbiór tego kanału jest u mnie możliwy po skierowaniu mojego Polarisa na Przehybę (praktycznie tyłem anteny) lub na Chorągwicę.

Odbierane nadajniki:
Obrazek
Mój profil terenu dla Tarnowa:
Obrazek
Dzisiaj mój znajomy jechał do rodziny do Tarnowa i poprosił mnie o zaprogramowanie dla nich tunera właśnie na k.23 i 45, aby łatwiej było mu znależć sygnał. Właśnie dzwonił, że w okolicach ul. Lwowskiej i Mostowej odbiór na antenie pokojowej - OK.

grzegorz0plonka
Odbiornik: Avermedia A827, H810.
Instalacja antenowa: Antena dołączony z tunerem Avermedia.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Zakopane Gubałówki

Post autor: grzegorz0plonka » 9 grudnia 2012, o 23:10

Ja tez mam trochę nietypowy odbiór Słowacji http://www.wgraj.net/img.php?mode=full&file=27805

Częstotliwością to 514.
Sygnał jest około 55-59% a jakością 89-95%
Odbiór jest niesamowitego.

Wszystko to dzieje się dlatego, mamy niski częstotliwości.
Do dziś odbieram.

inf2tarnow
Odbiornik: samsung le32e400
Instalacja antenowa: antena pokojowa EVOLVE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów

Post autor: inf2tarnow » 12 grudnia 2012, o 09:32

Panie Jarku z Emitell'a coś Pan kręcisz, mieszkam w Tarnowie i od uruchomienia w czerwcu MUX-1 miałem niezły odbiór programów TVP itd, a od tygodnia odbiór programów z MUX-1 siadł całkowicie, natomiast te z MUX-2 są bardzo dobrej jakości. Czy to nie jest dziwne, jak to pan wyjaśni? Wg mojego skromnego mniemania odbiór z MUX-1 - MUX-2 powinien być takiej samej jakości. Nadmieniam, iż w tym okresie co mój tv odbierał programy z MUX-1 odbiór z MUX-2 był dużo lepszej jakości niż z MUX-1. Czy jest ktoś w stanie mi to zjawisko wyjaśnić?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka

Post autor: Jarosław Bałuka » 12 grudnia 2012, o 10:54

Cóż, może warto sprawdzić instalację odbiorczą pod kątem wpływu zimowych warunków atmosferycznych, czy np. nie występuje zawilgocenie kabla, wtyku, puszki antenowej wskutek dużej wilgoci w powietrzu, mrozu czy opadów śniegu. Ze swojej strony mogę dodać, że nie było żadnych zmian mocy w emisji MUX1 z obiektu RTON Tarnów / g. Św. Marcina.
Proszę uzupełnić profil informacjami o posiadanej antenie i odbiorniku, ułatwi to ewentualne dalsze porady w temacie.

kemi73
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Post autor: kemi73 » 12 grudnia 2012, o 16:28

Panie Jarku nie było jakiś czas temu problemów z SFN ?. Tak że proszę nie pisać że u was zawsze wszystko ok :).

Odpowiedz