Strona 1 z 1

Emisja DVB-T w Rajczy

: 3 czerwca 2007, o 16:18
autor: Jarosław Bałuka
Od ok. półtorej roku z krótkimi przerwami trwa emisja eksperymentalna DVB-T z obiektu EmiTel-a TSR Rajcza / g. Hutyrów. Retransmitowany jest synchronicznie (SFN) w tym samym kanale 38 sygnał z RTON WIsła / Skrzyczne, z wykorzystaniem przemiennika cyfrowego z redukcją echa (gapfiller) o mocy wyjściowej 2.5W. Celem emisji było pokrycie "białej plamy" wewnątrz zasięgu ze Skrzycznego oraz przetestowanie urządzeń nadawczych różnej produkcji. Ostatnia zmiana urządzeń miała miejsce na przełomie kwietnia i maja, obecnie zainstalowany jest docelowy gapfiller. Wykonane w wybranych punktach na terenie Rajczy pomiary potwierdziły oczekiwany wysoki poziom sygnału i możliwość bezproblemowego odbioru sygnału DVB-T. Czy są odbiorcy w Rajczy mogący potwierdzić odbiór DVB-T ?

Emisja DVB-T w Rajczy

: 3 czerwca 2007, o 20:25
autor: marian
W okolicach Rajczy odbiorców posiadających dekodery do odbioru programów telewizji cyfrowej DVB-T jest sześć sztuk. Interweniowałem wielokrotnie w TP Emitel, Ośrodku Emisji o doprowadzenie przemiennika do pełnej mocy również po wyłączeniu na przełomie kwietnia i maja nie informując odbiorców9 wyłączono) 

Emisja DVB-T w Rajczy

: 6 czerwca 2007, o 13:00
autor: yerry
Przemiennik działał i działa z taką mocą z jaką powinien działać. Nie rozumiem sformuowań pełna/minimalna, o co chodzi? Uzyskane pokrycie terenu sygnałem użytecznym winno być nawet lepsze niż z analogowych emisji prowadzonych z tego samego obiektu.Ponieważ emisja nie była emisją "oficjalną" lecz testową (eksperymentalną) i służyła zbadaniu możliwości pracy synchronicznej oraz sprawdzeniu parametrów technicznych urządzeń nadawczych, zatem nie było nigdzie oficjalnych informacji o niej. Więc żadne interwencje gdziekowliek nie miały sensu i nie miały prawa nic przynieść.W kwietniu testy zakończono, ustalono docelową konfigurację i od tego momentu nadawanie jest prowadzone zgodnie z przyznanymi parametrami.

Emisja DVB-T w Rajczy

: 6 czerwca 2007, o 22:38
autor: marianPrzemiennik nie działał z mocą jaką powinien działać . Pokrycie sygnału 2 km od przemiennika i był gorszy od analogowego

Emisja DVB-T w Rajczy

: 8 czerwca 2007, o 13:59
autor: yerry
Hm.. a kto sprawdzał to pokrycie 2km od przemiennika i czym? Ale do rzeczy - zapytałem na forum, czy ktoś w Rajczy odbiera sygnał DVB-T mając nadzieję, że otrzymam jakieś informacje o sile, jakości, porównaniu ze stanem poprzednim itd... Póki co, oprócz posądzeń o bajkopisarstwo... nic.Jeszcze raz informuję, jakiekolwiek materiały i interwencje nie miały żadnego wpływu na harmonogram testów technicznych i nie spowodowały ustalenia parametrów.Obiekt w Rajczy, ze względu na niekorzystne ukierunkowanie wiązki emisyjnej w stronę miejscowości Rajcza w stosunku do sygnału docierającego z obiektu na Skrzycznem, z technicznego punktu widzenia stanowi wyjątkowo trudną lokalizację do prowadzenia emisji semi-SFN. Dlatego też obiekt ten został wybrany jako miejsce testu technicznego urządzeń przemiennikowych, konfiguracji systemów antenowych, sprawności cyfrowych reduktorów echa, stabilności i jeszcze wielu innych elementów.Podsumowując, emisja w Rajczy była zainicjowana i prowadzona przede wszystkim dla celów testowych-technicznych. Dlatego nigdzie nie pojawiały się żadne oficjalne informacje o emisji, a szczególnie po to aby uniknąć jakiś "interwencji", pism, zażaleń o nieinformowanie odbiorców itd... W końcu ktoś gdzieś musi sprawdzić, nauczyć się jak to działa, jak to się robi. I proszę mi wierzyć, pochłonęło to dużo czasu, sił i pieniędzy, jest to dość trudna sztuka, wymagająca więcej zachodu niż wysyłanie pism i zażaleń zza biurka.Niewątpliwie cieszy, że dzięki tej testowej emisji skorzystają mieszkańcy Rajczy, a poniesiony wysiłek nie pójdzie na marne. Byleby tylko ktoś faktycznie to oglądał. Nadal liczę na rzeczowe informacje o emisji.

Emisja DVB-T w Rajczy

: 8 czerwca 2007, o 23:00
autor: marian

Wspaniałym bajko pisarzem nie jestem ja i cieszę się że przedstawił Pan część prawdy o Rajczy.Dekoderów jest 6 szt w Rajczy i okolicy.Pytam ile Pan własnych pieniędzy wydał aby nastąpił rozwój telewizji cyfrowej w Polsce

Emisja DVB-T w Rajczy

: 11 czerwca 2007, o 12:42
autor: yerry
Oj to trochę nie tak. To nie należy do moich czy EmiTela obowiązków, o czym staramy się przypominać tak często jak się da. EmiTel jest operatorem, który może realizować emisję od strony technicznej. Jednak w świetle prawa to Nadawca (jak np TVP, TVN, Polsat,...) stara się o "formalne" zezwolenie czyli koncesję na nadawanie dane programu i to on decyduje (w oparciu o uzyskane parametry) gdzie i co uruchomić, i czy zwrócić się do EmiTela o uruchomienie danej emisji, czy do innego operatora (a jest ich przecież kilku).Co do kosztów... uruchomienie samej Rajczy kosztowało kilkakrotnie więcej niż Pan podał powyżej. A to tylko malutki gapfillerek...Jeśli mieszkańcy Rajczy (posiadający tych 6szt. dekoderów)  i okolic nie mają możliwości przedstawić swoich opinii tu na forum, to może Pan je pozyska i nam przekaże...?Pozdrawiam.

Emisja DVB-T w Rajczy

: 28 czerwca 2007, o 23:29
autor: marian
Klika tel. od widzów posiadających dekodery w Rajczy do naszego Stowarzyszenia z informacją i prośbą o interwencję w sprawie zaniku sygnału , szumy itp. Kolejny raz mam rację .Spełniłem tylko Pana prośbę.Pozdrawiam Kastelik działacz społeczny

Emisja DVB-T w Rajczy

: 3 lipca 2007, o 01:14
autor: yerry
Dziękuję za info. Czy możliwe jest uzyskanie bliższych szczegółów dot. "zaników, szumów, itp..", tzn. częstotliwość zaników, objawy na TV,... Każda informacja jest badana, zbiór szczegółowych danych pozwala na analizę problemu i znalezienie rozwiązania. Jeszcze raz pragnę podkreślić, że Rajcza jest wyjątkowo trudnym technicznie obiektem i terenem do pokrycia. Dla przykładu test w nieodległej miejscowości odbył się bez komplikacji.