DVB-T Warszawa

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-T Warszawa

Post autor: Jarosław Bałuka » 14 lutego 2008, o 12:34

W dniu dzisiejszym (14 lutego) w warszawskiej emisji DVB-T w k.48 zostay wyłączone programy TVP1, TVP2, TVP Info kompresowane w MPEG-2. W ich miejsce zostały włączone te same programy kompresowane w MPEG-4 AVC.

Obecny skład multipleksu:
TVP 1
TVP 2
TVP Info
TVP Historia
TVP Kultura
TVP Sport
Polskie Radio PR1
Polskie Radio PR2
Polskie Radio PR3

Wymienione programy telewizyjne nadawane są z kompresją MPEG-4 AVC.

Jacek

DVB-T Warszawa

Post autor: Jacek » 14 lutego 2008, o 21:28

Jeżli ktoś kupił za duże pieniądze telewizor z kompresją MPEG - 2 to co teraz ma zrobić. Przeciesz w sklepie, przy zakupie nie był o zmianach kompresji informowany.

Jaro

DVB-T Warszawa

Post autor: Jaro » 15 lutego 2008, o 10:56

U mnie wszystkie kanały odbierają bez problemów. Obie TVP1 działają,
ale niestety mam tylko stereo to przy kanale AC jedynie co mogę
powiedzieć, to to że dżwięk jest trochę głośniejszy.

Co do przedmówcy to proponowałbym przeszukanie forum. Na innych
wątkach wielokrotnie była mowa co zrobić być odbierać MPEG-4 w
telewizorze z MPEG-2.

Jaro

DVB-T Warszawa

Post autor: Jaro » 10 marca 2008, o 10:16

Tak przy okazji to POT zwiększył zawartość mutipleksu o TVN Siedem i kanał o nazwie HD test.

Pozdrawiam

Aljot

DVB-T Warszawa

Post autor: Aljot » 1 kwietnia 2008, o 04:43

Co się zmieniło w kodowaniu, że w końcu mogę oglądać programy TVP na moim oryginalnym oprogramowaniu do karty PC Avermedia?
Przedtem mogłem jedynie oglądać programy POT.

Jaro

DVB-T Warszawa

Post autor: Jaro » 10 kwietnia 2008, o 14:52

POT ruszył z EPG. Czy Emitel planuje testowanie EPG?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-T Warszawa

Post autor: Jarosław Bałuka » 10 kwietnia 2008, o 18:24

Tak, EmiTel planuje testowanie EPG.

EagleEye

DVB-T Warszawa

Post autor: EagleEye » 20 kwietnia 2008, o 13:39

Szanowny Panie Jarosławie!

Czy zechciałby Pan odpowiedzieć na pytanie Pana Jacka Szpotańskiego, umieszczone wyżej?

tdj

DVB-T Warszawa

Post autor: tdj » 20 kwietnia 2008, o 23:03

TV z tunerem cyfrowym dvb-t mpeg-2 jest zdecydowana wiekszosc i co z tego? Jak ktos taki kupil to nie koniec swiata, przeciez sa tunery zewnetrzne. Skoro oficjalnie w polsce nie ma jeszcze dvb-t to jak w sklepach maja byc informacje o jakichkolwiek zmianach?

danielk

DVB-T Warszawa

Post autor: danielk » 21 kwietnia 2008, o 00:59

@Piotr ; @Jacek Szpotański:Po dziś dzień klientów nie informuje się o tym. Jest naprawdę niewielu sprzedawców, którzy orientują się w temacie DVB-T, a jeszcze mniej tych, którzy wiedzą coś więcej o MPEG-4. Na szkoleniach firmowych wciska im się pseudo-wiedzę i to samo oni potem przekazują klientom. Powiem więcej, że spotkałem się już z ignorancją pewnych firm odnośnie choćby współpracy telewizorów z wbudowanym DVB-T MPEG-2 i gniazdem CI - nie mają zamiaru zaktualizować oprogramowania tych odbiorników.Najlepiej do informowania potencjalnych klientów DVB-T są / będą przygotowane DOBRE firmy TV-SAT, ale o tym to jeszcze trochę za wcześnie.

Maciek

DVB-T Warszawa

Post autor: Maciek » 21 kwietnia 2008, o 16:51

Zgadzam się z Tomkiem - jeżeli w Polsce nie ma oficjalnie DVB-T to nikt do nikogo nie może mieć pretensji. Jeżeli ktoś kupił sobie odbiornik tylko z MPEG2 to nie może wieszać psów na nadawcach. Sprzedawcy w sklepach nie oriętują się w tym co sprzedają. Napisał do mnie ostatnio człowiek, któremu zainstalowano w serwisie DVB-T MPEG2 w samochodzie, gość zapłacił a na ekranie czarno, odpowiedź sewrisu:
- wie pan, teraz jest przerwa techniczna w nadawaniu ale będzie działać.
Kiedyś przerabialiśmy odbiorniki SECAM na PAL, radia OIRT na CCIR itd. Jak ktoś się przypalił na to żeby mieć już DVB-T w telewizorze i wiedział lepiej jaki będzie system emisji w Polsce to może mieć pretensje do siebie.

Coś drgneło i pojawiły się uzgodnienia nadawców dotyczące odbiorników DVB-T w Polsce

Maciek

EagleEye

DVB-T Warszawa

Post autor: EagleEye » 21 kwietnia 2008, o 19:39

...powiedziało dwóch mądrali, którzy akurat zdołali się zaopatrzeć we właściwy sprzęt.

"Mnie jest dobrze, co mnie inni obchodzą? Niech se kupią nowe."

To typowe polackie podejście spowoduje, że nasz kraj, który zamożnym nie jest, będzie musiał drugi raz kupować ten sam sprzęt. Mimo, że każdy miał prawo uznać, że kupując MPG2 - kupuje właściwy. Bo cały świat na tym chodzi.

I jeśli są głupi, to tylko dlatego, że nie przewidzieli ułomnej postawy urzędasów, która panuje w tym kraju od lat pięćdziesięciu.

Awatar użytkownika
maciek_p
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

DVB-T Warszawa

Post autor: maciek_p » 22 kwietnia 2008, o 04:02

Tacy z nas właśnie mądrale.

Nie cytuj słów których nikt nie wypowiedział.

Równie dobrze możesz napisać zażalenie do twórcy HD DVD że ich format upadł a ty sobie kupiłeś odtwarzacz. Do Microsoftu, że kupiłeś trzy lata temu komputer i sprzedawca nic nie mówił o tym, że nie będziesz w stanie zainstlować na nim Visty. Co mają powiedzieć Ci co 15 lat temu kupowali telefony NMT 450 MHz za 4 tyś złotych a 10 lat później wszyscy telefony dostawali za złotówkę, a te ich to nawet nie działają w tych nowych sieciach. Można mnożyć takie przykłady.
Nie śmieje się z Ciebie, że kupiłeś sobie telewizor na którym jednak nie zobaczysz DVB-T w Polsce. Takie jest jednak życie że świat idzie do przodu i co jakiś czas wprowadza się nowe technologie, które wypierają te stare. Czy nadawcy mają teraz się dostosować do pewnie 10% społeczeństwa które kupiło telewizory tylko z MPEG2? A ja wolę MPEG4 i pewnie nie tylko ja. I co? Jak to mają rozstrzygnąć te urzędasy? Według zasad zachodniej demokracji? To jesteś w mniejszości - zwolenników MPEG2.

Maciek

husky83

DVB-T Warszawa

Post autor: husky83 » 22 kwietnia 2008, o 11:37

I odpowiedź Pana Macieja bardzo mi się podoba
Kupowanie odbiornika do czegoś co oficjalnie jeszcze nie nadaje, do czego nie ma jeszcze ustalonych standardów wiąże się z ryzykiem, przecież to oczywiste. Większość ludzi w Polsce jeszcze nie wie nawet o istnieniu DVB-T. Studiuję informatykę, z ludźmi którzy raczej o takich i podobnych rzeczach wiedzą więcej niż przeciętny człowiek, jednak na 10 osób 2 wiedziały o tym że ma wejść DVB-T, a reszta pytała co znaczy ten skrót.

"Mimo, że każdy miał prawo uznać, że kupując MPG2 - kupuje właściwy." - na jakiej podstawie? "Bo cały świat na tym chodzi"?  Nie zupełnie. Zauważ, że 'Cały świat' przechodzi powolutku na DVB-T w mpeg4, bo ten standard jest dużo lepszy.
Zauważ że wszyscy nadawcy mówią o tym, że to co obecnie jest w eterze jest emisją testową, nie zapewniają że parametry nadawania będą stałe.
Tym bardziej dlatego kupując teraz odbiornik trzeba liczyć sie z tym, że jutro może on przestać działać i nie można mieć do nikogo pretensji.

Chcesz odbierać w mpeg2 ? zapraszam na Śląsk. Tutaj Skrzyczne nadaje w mpeg2.
Wprawdzie nikt tego nie potwierdza, ale napiszę moje przypuszczenia dlaczego SKrzyczne nie przechodzi na mpeg4.
Otóż kilka lat temu lokalne oddział TVP reklamowały nadajnik cyfrowy, informując że dzięki niemu można wszędzie odbierać TVP3 w doskonałej jakości. Sprzedawali nawet w jakieś tam sieci sklepów odbiorniki mpeg2. I to dla tych odbiorców zostawione jest póki co mpeg2. Im się wmawiało, że mpeg2 zostanie. Ale ta informacja dotyczyła wyłącznie nadajnika na Skrzycznem.  Sądzę, że gdy przyjdzie odpowiednia pora mpeg2 zamieni się w mpeg4, a być może nawet będzie wymiana odbiorników dla tych którzy kupili w tej sieci sklepów czy może jakieś zniżki. Nie wiem, ale wiem że tylko na Śląsku była oficjalna informacja o tym że będzie nadawanie mpeg2 i co? i takie też jest.
Czy ktoś Cię namawiał do DVB-T? Mówił że na 100% przejdzie mpeg2? Wątpie. Chociaż nie - możliwe że ktoś Ci tak mówił, w jakimś bardzo ambitnym sklepie w stylu Media Markt.

Czasami lubię sobie posłuchać jak sprzedawcy zachwalają swój sprzęt. Telewizory z mpeg2, bez Cl, a sprzedawca twierdzi że dzięki tunerowi DVB-T obraz będzie cudowny, piękny itd... Czasami lubię wtrącić się do rozmowy i zapytać o mpeg4..
Może to jest taki mały OT, ale raz zdarzyła mi się sytuacja, gdy byłem akurat w MM i słyszałem jak pewien starszy pan chciał kupić telewizor.. Sprzedawca chciał mu wcisnąć właśnie taki, mówiąc też o DVB-T. Żal mi się staruszka zrobiło, więc włączyłem się w rozmowę mówiąc o tym że ten telewizor długo z DVB-T nie podziała, o ile w ogóle podziała... I tutaj dłuższa wymiana zdań między mną a sprzedającym (który twierdził, że nie ma czegoś takiego jak mpeg4) i.... skończyło się tak że ochrona wyprosiła mnie ze sklepu (chociaż byłem grzeczny, to była zwykła dyskusja), za wprowadzanie klientów w błąd i zniechęcanie do zakupu...

Tak więc jeśli już ktoś namawiał Cię do mpeg2 to podejrzewam że sprzedawca w sklepie pokroju MM...

Amen.

EagleEye

DVB-T Warszawa

Post autor: EagleEye » 22 kwietnia 2008, o 12:13

Skąd wzięliście to, że używam odbiornika MPEG2? Mam tuner w laptopie i odbieram obie wersje programów.

Maciej:
Skoro potwierdziłeś wersję o mądralach, to nie wypieraj się cytatu.

Twoje argumenty o piętnastoletnich telefonach są z księżyca. Między HD i Bluray trwała brutalna walka.

Użytkowniku Amen, napisałeś o Skrzycznem i bardzo mi się podoba postawa tamtejszych operatorów. To jest to, co nazywam rozsądkiem - rzadkim przypadkiem wśród urzędników. Ile cierpienie kosztowałoby utrzymanie nadanawania MPEG2 w całym kraju jeszcze przez jakiś czas? Przynajmniej do czasu, aż do światowej produkcji wejdą masowo MPEG4.

Nawet czołowy producent tunerów, AverMedia, załącza do produktów tylko dekodery MPEG2. A my, jako mocarstwo w dziecinie mikrotechnologii możemy sobie pozwolić na super nowości.

Ba, w dodatku nasi obywatele są tak zamożni, że kupno drugiego telewizora po trzech latach, to żaden problem. Wręcz robią to bez przymusu.

Polecam pracę w jakimś magistracie w Pcimiu. Jeden informatyk, a drugi urzędnik wyższego szczebla. Karierę macie tam murowaną.

Jako urzędnik, to Ty będziesz mógł wyprosić urzędu poprzez ochronę głupich obywateli, którzy oczekują (co im do łba strzeliło?) mądrego zarządzania Z MYŚLĄ O OBYWATELACH!

Maciek

DVB-T Warszawa

Post autor: Maciek » 22 kwietnia 2008, o 17:13

Skoro tak bardzo się oburzasz to myślałem, że kupiłęś sobie telewizor za 4000 zł z MPEG2 i plujesz sobie w brodę. Masz jednak nie egoistyczne i polackie podeście to innych i łączysz się w bólu z posiadaczami odbiorników tylko z MPEG2. To miło z Twojej strony.

Cytat polega na tym, że się cytuje czyjeś słowa a nie to co się komuś wydaje, że myśli albo nie myśli. Po to ktoś wymyślił cytat i takie znaczki " ". To jednak nie forum polonistyczne.

Twój argument z AverMedia jest małopoważny. Raz jeszcze przytoczę przykład z HD DVD. Toshiba i NEC forsowały ten format... i co ? Ktoś kupił sobie odtwarzacz HD DVD za rok przyjdzie do sklepu bo będzie chciał kupić sobie najnowszy film na HD DVD a sprzedawca powie:
- Nie ma! Nie produkują.
- Jak nie produkują! Ja sobie kupiłem odtwarzacz w zeszłym roku! Toshiba taka duża i poważna firma.
Pan zadzwoni do Warner Bros i powie:
- Proszę wydać ten film na HD DVD bo ja mam taki odtwarzacz!

Jak myślisz? Zlitują się?

Utrzymanie nadajników MPEG2 w całej Polsce myśle, że kosztowało by bardzo bardzo dużo.

Magistraty są w miastach. Pcim nie jest miastem.

No właśnie, obywatele oczekują mądrego zarządzania, a dla mnie mądre zarządzanie to właśnie wprowadzenie najnowszego formatu, który będzie funkcjonować długo. Jak myślisz, jaka była by reakcja obywateli gdyby kupili odbiorniki MPEG2, a za rok nadawcy forsowali by zmienę na MPEG4 bo jest dla nich lepszy. Wtedy była by afera, że został wprowadzony przestarzały format i obywatele muszą wydać kolejne pieniądze.
Utrzymywanie dwóch formatów to też strata pieniędzy dla nadawców. A nadawcy pieniędzy napewno nie będą tracić - odbiło by się to na odbiorcach.

Maciej Patrzałek

JarekM

DVB-T Warszawa

Post autor: JarekM » 23 kwietnia 2008, o 11:12

Proponuję zakończyć dyskusję na temat standardu kompresji obrazu. Wszystkie kraje, które jeszcze nie wystartowały z DVB-T od razu wchodzą w MPEG-4.
Inne kraje przygotowują się do przejścia np. Szwedzi niedawno wprowadzili zasadę, że wszystkie nowe STB wprowadzane na rynek mają mieć dekoder MPEG-2/4.
Dalsza dyskusja jest bezcelowa, w Polsce będzie MPEG-4.
Nie ustalono jeszcze jednoznacznie standardu kompresji fonii, oraz kilku innych 'drobiazgów' niezbędnych do poprawnego funkcjonowania odbiorników ale to kwestia czasu. Jak widać prace się rozpoczęły i do czasu komercyjnego uruchomienia nadawania wszystko powinno być jasne.
Jeśli ktoś nadal ma wątpliwości czy żale związane ze zmianą standardu kompresji w testach proszę je kierować do właściwych podmiotów i organizacji.
EmiTel od początku informuje, że są to emisje testowe.
Nie ustalamy też standardów obowiązujących w Polsce.

Ponieważ dyskusja zeszła z tematu. Wątek zostaje zamknięty.

darek3333

Re: DVB-T Warszawa

Post autor: darek3333 » 14 lutego 2009, o 19:31

co z programami dzisiaj jest pot nie ma tvp 2 km od pałacu

lukaszc2

Post autor: lukaszc2 » 15 lutego 2009, o 19:14

Na Bemowie to samo POT jest a TVP - brak gdzieś od godziny około 18.

darek3333

Post autor: darek3333 » 15 lutego 2009, o 19:23

o co chodzi z tym wyłączaniem sygnału prez emitel

Zablokowany