Co dalej z kanałami TVP w NTC

przejście z nadawania analogowego na cyfrowe, strategie, plany i testy
naziemna-ntrc

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: naziemna-ntrc » 16 sierpnia 2013, o 19:00

adac pisze:Podział na 8 slotów jest czysto administracyjny i dotyczy Mux1,2.
Post o bardzo ciekawej treści. ;)
Ostatnio zmieniony 13 lipca 2014, o 17:35 przez naziemna-ntrc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TomW
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Post autor: TomW » 16 sierpnia 2013, o 19:35

Jeżeli polityka firmy (czyli TVP) pójdzie w kierunku tworzenia kanałów tylko po to, aby zapchać wolne miejsca w MUX-ie, to i tak wolne sloty (ile by ich nie było) będą zajęte. Nie wpuści się wtedy HD, a dostaniemy powtórki powtórek w SD. Zawsze to można wytłumaczyć troską o widza, aby miał różnorodność.

grzegorz0plonka
Odbiornik: Avermedia A827, H810.
Instalacja antenowa: Antena dołączony z tunerem Avermedia.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Zakopane Gubałówki

Post autor: grzegorz0plonka » 16 sierpnia 2013, o 20:22

TomW pisze:Jeżeli w tym wątku zastanawiamy się co dalej z kanałami TVP w NTC, to myślę, że wielu z nas jest zainteresowanych aby były one programowo lepsze i w jakości HD. Nie interesuje mnie DVB-S czy NC Plus. Skoro jest DVB-T, to niech się rozwija a nie podcina się skrzydła zabierając w przyszłości kanały HD.
Zgadzam się tobą, tylko sporo osoby są uzależnienia HD. Jak usuną HD w dvb-t a bardzo chcieli mieć HD to wtedy jedyny drogą pozostał dvb-s (ncplus).

Powiem krótko, nich TVP walczyć kolejny mux dla pod HD aby nie było traktowano wycofanie dvb-t. Powinno dvb-t rozwijać do przodu.

Trwam miał duże energii i wałczyli wałczyli wałczyli a końcu wygrali. Ale niestety pozostał problem finansowe. A ja myślałem, ze Trwam ogóle nie wygrać.
Jak chcieć to trzeba walczyć DO KONCA.
A tvp niestety nie widzę aby cos walczyło aby HD pozostał.

DVBManiak

Re: Odp: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVBManiak » 16 sierpnia 2013, o 20:33

Kolego grzegorz0plonka czy mógłbyś przestać reklamować ukochaną przez siebie platformę i starać pisać trochę bardziej po polsku?

@użytkownikDVBT: Polonia w DVB-T to jest bezsens. Jak ci się tak bardzo podoba to jest FTA na satelicie, to kanał polonijny a obecnie zapycha tylko miejsce. Jedyny słuszny skład MUX3 to jest TVP1 i TVP2 w HD, INFO, Regiony, Kultura i Historia. Dziękuję.

belzebiusz
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Post autor: belzebiusz » 16 sierpnia 2013, o 20:36

Podpisuję się nogami i rękami.

Awatar użytkownika
TomW

Post autor: TomW » 16 sierpnia 2013, o 20:39

Również tak widziałbym obsadę kanałów TVP w MUX-3. Podejrzewam, że i tak zrobią po swojemu.

grzegorz0plonka
Odbiornik: Avermedia A827, H810.
Instalacja antenowa: Antena dołączony z tunerem Avermedia.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Zakopane Gubałówki

Post autor: grzegorz0plonka » 16 sierpnia 2013, o 20:46

DVBManiak pisze:Kolego grzegorz0plonka czy mógłbyś przestać reklamować ukochaną przez siebie platformę i starać pisać trochę bardziej po polsku?

@użytkownikDVBT: Polonia w DVB-T to jest bezsens. Jak ci się tak bardzo podoba to jest FTA na satelicie, to kanał polonijny a obecnie zapycha tylko miejsce. Jedyny słuszny skład MUX3 to jest TVP1 i TVP2 w HD, INFO, Regiony, Kultura i Historia. Dziękuję.
Kolego, tez sam użyłeś FTA na satelicie. No i mogę powiedzieć, kolega tez jest ukochaną platformę:))

Co to wcześniej napisałem uważam jasne i zrozumiale.

bmp
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Post autor: bmp » 16 sierpnia 2013, o 21:14

TVP INFO z lokalnymi okienkami odpada. Po to je rozłączono aby nie było lokalnych okienek w TVP INFO.

TVP 1 HD
TVP 2 HD
TVP Regiony (16 regionów)
TVP INFO (całodobowy informacyjny bez regionów)
TVP Dokument (połączone Kultura i Historia)
TVP Rozrywka

i mamy nawet 8 slotów ;)

Awatar użytkownika
TomW

Post autor: TomW » 16 sierpnia 2013, o 21:24

Pewnie, że tak można. Aby się tylko chciało chcieć. Decydentom oczywiście.

cyber
Odbiornik: LG 47LA690S...
Instalacja antenowa: Maximum UHF14 pasywna/ 12m.-n.p.t. / 50 km od RTCN.(Muxy:1,2,3,8,Mob. 0 błędów)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem,Piątkowo,Oborniki(8)

Post autor: cyber » 16 sierpnia 2013, o 21:38

DVBManiak pisze:
Nic dodać nic ująć ...i całą resztę powtórkową pod szyldem kanałów tematycznych TVP może upychać w platformach - chyba ,że następne Muxy faktycznie powstaną -oby ;)

Awatar użytkownika
Poland
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Post autor: Poland » 17 sierpnia 2013, o 09:48

TomW pisze:Również tak widziałbym obsadę kanałów TVP w MUX-3. Podejrzewam, że i tak zrobią po swojemu.
Ja również z tą różnicą że jeszcze widziałbym TVP Rozrywkę a zamiast TVP Historii widziałbym TVP Dokument. Poza tym powinien być jeszcze jeden kanał tematyczny np: TVP Sport lub TVP Film oraz w kwietniu obowiązkowo dodatkowy slot regionalny i TVP Info czyli razem 9 slotów DVB-T :)
@bmp Nie wiem jak według ciebie ale moim zdaniem TVP1 HD i TVP2 HD to najwiękdze zło polskiego DVB-T (z racji 4 marnujących się slotów) więc podstawowe kanały widziałbym tylko w wersji SD.

DVBManiak

Post autor: DVBManiak » 17 sierpnia 2013, o 10:15

I jeszcze frytki do tego. Poland człowieku do ciebie nic nie dociera heh. Jakie 9 slotów (max jest 8)? Jakie TVP Sport (nie ma szans)? Jakie TVP Film (nie istnieje i dobrze)? To wszystko twoje wybujałe fantazje. To lepiej 4 gnioty SD czy 2 główne kanały Telewizji Publicznej w HD? Jak dostaną kolejny MUX to właściwie obojętne mi jest to, mogą tam wsadzać Dokumenty, Rozrywki, Filmy i inne Powtórki. Ale TVP1 HD i TVP2 HD powinny być obowiązkowo w MUX3!

adac
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Post autor: adac » 17 sierpnia 2013, o 11:15

Powinno być tak:

• wszystkie 3 kanały archiwalne połączyć w jeden. Rozumiem że są chętni żeby powspominać i pooglądać starą tv i to jest propozycja dla nich.
Wartość merytoryczna tych kanałów jest na dzisiaj zerowa, a oglądalność poniżej 0,9% wg Nielsena.
• TV Rozrywka z oglądalnością 0,95% może na razie pełnić rolę zapchajslota. Wskazana jest zmiana formuły tego kanału ale tu może być kłopot ze znalezieniem kontentu. W sumie to zmartwienie dla TvP, o ile ich to w ogóle interesuje.
• TvP Info z oglądalnością 4% ( grupa 4+) ma rację bytu w mux, a jak będzie z oglądalnością Regionów to się okaże.
Umieszczanie w mux3 drugiej albo trzeciej wersji regionalnej to typowa polityka zapychania pasma.

• jeden podstawowy kanał w wersji HD, drugi w SD.

W ten sposób otrzymuje się układ 5+1, w którym na kanał HD przypadają 3 sloty i można by go nadawać z przyzwoitą jakością techniczną.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że polityka TvP idzie w zupełnie przeciwną stronę. :lol:
--------
DVBManiak pisze: Jak dostaną kolejny MUX to właściwie obojętne mi jest to, mogą tam wsadzać ..
no nie jest obojętne, bo w ten sposób zmarnują swoją produkcją przestrzeń do nadawania, którą mogli by wykorzystać inni nadawcy.

bmp
a) antenka pokojowa,

Post autor: bmp » 17 sierpnia 2013, o 11:52

Z tego co się zdążyłem zorientować, TVP Rozrywka i TVP INFO [Regiony] mają bardzo dużą oglądalność. TVP Rozrywka ma mniejszą, ponieważ wszystkim "babciom i dziadkom" nie ma kto ustawić dekodera na nowo ... ;) Ale TVP INFO to cenne lokalne źródło informacji.

Byłbym za tym, aby układ programów był taki jak przedstawiłem wyżej, natomiast także za tym, aby wprowadzić w końcu opłate audiowizualną i niech TVP sie nią napcha i zapcha - ALE niech zrobi od 2014 czy 2015 roku w końcu coś na miare XXI wieku - czyli:

MUX-3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP INFO HD, TVP Regiony HD
MUX-"kolejny": TVP Dokument HD, TVP Rozrywka HD, TVP Seriale HD, TVP Sport HD

Z takim portfolio podejrzewam że wszyscy chętnie by płacili abonament i byłby wilk syty i owca cała. Trzeba się tylko odważyć i napindalać technike do przodu zanim inni zgarną rynek.

Awatar użytkownika
Anduraki
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Post autor: Anduraki » 17 sierpnia 2013, o 12:42

to ja powiem tak - minimum absolutne dla mnie naziemnie żeby było z TVP to to co jest teraz w jakości SD, ale....

...Wszystkim którzy opłacili abonament powinna przysługiwać możliwość bezpłatnego oglądania tych programów z satelity w jakości HD (nie w FTA, ale w kodowanym systemie, gdzie kartę dekodującą się dostaje za okazaniem dowodów opłat abonamentowych za poprzedni cały rok). W ten sposób nie ma wycieków do innych krajów za darmo, ci co płacą abonament, mają możliwość oglądania programów w HD oraz innych programów TVP które nie zmieściły się do NTC.

To by była kolejna motywacja dla osób które nie zarejestrowały TV i nie opłacają abonamentu RTV - i przestały by się cieszyć jak zgarniają Kowalskiego który miał zarejestrowany TV, a nie opłacił za 1 miesiąc.

Kto jest za?
Ostatnio zmieniony 17 sierpnia 2013, o 12:47 przez Anduraki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
agent2606
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Post autor: agent2606 » 17 sierpnia 2013, o 12:45

bmp pisze: MUX-"kolejny": TVP Dokument HD, TVP Rozrywka HD, TVP Seriale HD, TVP Sport HD
Nie wiem, czy jest sens marnować cały mux na kanały hd, takie jak dokument, rozrywka, czy seriale, które nadają same powtórki. Wystarczy jak sie uda utrzymać w HD chociaż tvp1/2.
A co do tvp sport, to niektórzy widzą w tym jakieś cudo, a cudów tam nie ma, również emitują powtórki, a ważne relacje sportowe i tak sa na tvp1/2

bmp
a) antenka pokojowa,

Post autor: bmp » 17 sierpnia 2013, o 12:50

Jest sens, ponieważ wiele materiałów jest w HD. Mówię o jakości.
Analogicznie czemu nie napiszesz: po co TVN czy Polsat czy AleKino w HD - przecież tam lecą same powtórki i cudów nie ma.
Prawda? Ale jest HD. I w tą strone należy iść.

Awatar użytkownika
Anduraki
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Post autor: Anduraki » 17 sierpnia 2013, o 12:54

osobiście uważam, że w NTC powinien znaleźć się chociaż jeden kanał sportowy - PSN według mnie nie jest kanałem sportowym, ale raczej śmieciowym(wrzucane są tutaj mało interesujące programy które nie wchodzą do Polsat Sport lub Polsat Sport Extra, są mało istotne, generalnie w 90% to powtórki).

Oczekiwałbym kanału sportowego chociażby od TVP który by pokazywał sport, na żywo, a nie odgrzewane kilkukrotnie kotlety.

Wiem - trochę to offtop, ale to chyba jedne pole manewru teraz, bo obecnie konkurs jest na kanały filmowe i naukowe, jedyne pole manewru ma TVP wewnątrz mux3, które może sobie dowolnie wymieniać programy. Dlaczego TVP wciska programy, które cieszą się średnią popularnością, TVP sport na pewno miałby większą oglądalność niż TVP Kultura czy TVP Polonia - tak moim skromnym zdaniem.

DVBManiak

Post autor: DVBManiak » 17 sierpnia 2013, o 15:34

Tak sobie myślę z drugiej strony, że i tak KRRiT i TVP zrobią co chcą. Nasze pisanie i tak nic nie da.

adac
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Post autor: adac » 17 sierpnia 2013, o 16:22

Anduraki pisze: Dlaczego TVP wciska programy, które cieszą się średnią popularnością..
Bo oglądalność i wpływy z reklam mają z głównych programów, a reszta służy wyłącznie do zapychania pasma, czyli uzasadnienia że należał im się cały multipleks.
Teraz kiedy rezygnują z emisji HD można mocno w to wątpić.
Anduraki pisze:Wszystkim którzy opłacili abonament powinna przysługiwać możliwość bezpłatnego oglądania tych programów z satelity ..gdzie kartę dekodującą się dostaje za okazaniem dowodów opłat abonamentowych za poprzedni cały rok.
Ja też miałem taki pomysł na unowocześnienie abonamentu, żeby tradycyjną książeczkę zastąpić kartą chipową, ale to wiązałoby się z uruchomieniem jakiegoś systemu dostępu warunkowego a decydenci są od tego daleko.

W rzeczywistości TvP rozwiązuje sprawy inaczej: zamiast uruchamiać swój własny system po prostu sprzedaje produkcje .premium. ( o ile można to tak nazwać) innym operatorom. To budzi słuszne sprzeciwy widzów, że programy publicznej telewizji dostępne są odpłatnie na innych platformach. W dodatku podział na abonamentowe i te lepsze wymyśliła sobie sama TvP , a na co przeznaczony jest abonament do końca nie wiadomo.

Niestety najnowsze pomysły nie idą w tym kierunku a w stronę płacenia pogłównego, bo tak jest najłatwiej i najprościej.
Nie podyskutujemy sobie w tym temacie, bo właściwy wątek jest zamknięty /OT

Odpowiedz