Co dalej z kanałami TVP w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: dvbtowiec » 23 sierpnia 2020, o 16:01

Niestety widzisz to co chcesz widzieć :) I temat uważam za wyczerpany, bo już Ci wykazałem że jestem przykładem osoby która wyłamuje się z Twojego stereotypu. Mało instalacji naziemnych świadczy m.in. o tym że w większości przypadków każdy może to zrobić sam, bez pomocy osób takich jak Ty. Z satelitą tak łatwo już nie jest. Ale równie prosto jest z serwisami VOD i OTT dostępnymi w sieci. Android TV + Naziemne i pozamiatane. Satelita to zbędny gadżet :)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Post autor: DVB-T/S » 23 sierpnia 2020, o 19:03

Mi ogólnie lata koło ogona jak kto ma poustawiane anteny. Zawsze staram się zrobić jak najlepiej - jak dla siebie.
Co do wielkości anteny na mux8 to taka na k6 ma około 160cm - 6 elementowa. Zysk to około 11dBi.
120-tka + obrotnica to kosmiczny koszt. Antena na mux 8 kanałowa to mniej niż 100 zł.

Antena 120-tka to kosztuje raczej 800 zł. Za 200 to jakiś szmelc. Chyba że jakieś używane MABO albo coś podobnego.

dvbtowiec

Post autor: dvbtowiec » 23 sierpnia 2020, o 21:22

Czy wy nadal rozmawiacie o kanałach TVP w w NTC? :lol:

Awatar użytkownika
K63
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Post autor: K63 » 25 sierpnia 2020, o 00:04

K63 pisze:
22 sierpnia 2020, o 00:07
Jak donosi Onet, w centrali TVP w wyniku awarii nie wytrzymały zabezpieczenia i spaliły się serwery emisyjne, gdzie wgrane są programy. Jeśli awaria nie zostanie szybko usunięta, TVP może mieć poważne problemy z emisją.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiad ... 1,79cfc278
Komunikat Telewizji Polskiej
TVP informuje, że doniesienia medialne o „spalonych serwerach i problemach z emisją programów" są nierzetelne i wprowadzają opinię publiczną w błąd.
Serwisy internetowe Telewizji Polskiej pracują prawidłowo oraz zachowana jest ciągłość emisji programów telewizyjnych.

W piątek, 21 sierpnia w godzinach popołudniowych nastąpiły zakłócenia w dostawie energii elektrycznej w związku z awarią sieci energetycznej, należącej do operatora sieci dystrybucyjnej. Wyłączenia i włączenia energii negatywnie wpłynęły na pracę niektórych urządzeń i serwisów TVP, które wymagały pilnego ustabilizowania. Dzięki niezbędnym pracom wykonanym wieczorem i w nocy, rano 22 sierpnia udało się przywrócić pełną funkcjonalność kluczowych systemów. Żaden z serwerów TVP nie tylko nie spłonął, jak podały media, ale również nie uległy one żadnym uszkodzeniom. Przejściowe zakłócenia dotyczyły głównie serwisów internetowych i zostały usunięte rano 22 sierpnia.

TVP oczekuje, że w przyszłości firma energetyczna obsługująca Spółkę nie będzie doprowadzała do zakłóceń w zasilaniu, co pozwoli uniknąć wynikających z tego trudności.

Użytkowników serwisów internetowych przepraszamy za ich kilkugodzinną niedostępność w dniach 21 i 22 sierpnia.
https://centruminformacji.tvp.pl/495178 ... i-polskiej

m.szklarski
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Post autor: m.szklarski » 25 sierpnia 2020, o 08:22

Szkoda, że TVP "nie oczekuje" od SIEBIE zapewnienia samej sobie alternatywnego/awaryjnego zasilania, jakie mają choćby szpitale.

Dobrycel

Post autor: Dobrycel » 25 sierpnia 2020, o 12:03

To nie szpitale. Serwisy internetowe miały przerwe, ale działają i są uzupełniane. Das Onet znowu kłamie.

m.szklarski
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Post autor: m.szklarski » 25 sierpnia 2020, o 12:17

Odniosłem się do komunikatu samej TVP, a nie Onetu.

Jak firma jest odpowiedzialna, to nie może polegać na jednym dostawcy energii, bo żaden nie gwarantuje dostaw 365/24.

dvbtowiec

Post autor: dvbtowiec » 25 sierpnia 2020, o 15:29

W kazdej serwerowni powinny byc UPSy i generatory pradu. Komunikat moze swiadczyc o tym ze ich nie bylo, co dla mnie osobiscie jest zdumiewajace.

@dobrycel Szanuj nazwy wlasne redakcji.

some83
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Post autor: some83 » 4 września 2020, o 22:17

DVB-T/S pisze:
23 sierpnia 2020, o 15:58
A HEVC wejdzie u nas na samym końcu - w końcu Polska zawsze była w ogonie Europy. Nic to nie zmieni bo dalej będzie tak dużo programów że jakości HD dalej nie będzie.
No moim zdaniem zmieni to właśnie ofertę satelitarny, a nawet kablową, bo dzięki odbiornikom combo HEVC z naziemnej przejdzie na Satelitę.
Poza tym, może chociaż poziom legendarnego prawdziwego SD zostanie osiągnięty, przez kanały HD HEVC.
Ja właśnie jako przede wszystkim widz satki, kibicuję dvbT2.
Ale moim zdaniem do specyfikacji warto by dopisać darmowe kodeki video, jak np.:
WebM Av1, czy inne takie, co najbardziej korzystne byłby dla operatorów Telewizji Kodowanych.
Opłaty za Avc HEvc, Vvc dla TV FTA są wstrzymane, ale kodowani operatorzy muszą za nie odprowadzać licencję.
Więc ułatwiłoby im to rozmowy negocjacyjne jeśli by mieli opcję nadawania szyfrowanego w darmowym WebM.
(A jeśli nie darmowym, to wyraźnie tańszym.)

Poza tym nie tak całkiem do końca Polska w Ogonie Europy.
U nas na satelicie już blisko 100% emitowane jest w mpeg4, a także w kablówkach jest sporo mpeg4.
W największym ogonie to jest UK i Rosja.

Addycja (poEdycji):
Dziś na podstawie stronki, która mierzy bitRate dowiedziałem się, że TVP Rozrywka SD w HEVC ma mniej więcej taki sam bitRate jak Polsat News z Mux4 obydwa mają po 1,3Mb/s.
Z tym, że jakby Polsat News miał medianę czy coś jakby wyżej, ale może to złudzenie optyczne z wykresu.
Więc jest to dobry kandydat do porównywania wydajności kodeków.
TVP Rozrywka z Mux8 ma z 2x większy bitRate: 2,5Mb/s
Ogólnie bitRatey niższe, bo TVP Kultura w HEVC też ma niższy bitRate niż w mpeg4 mux8, więc ewidentnie idą w utrzymanie tej samej jakości, ale upchnięcie więcej kanałów.
Miałem drobną nadzieję, że przy okazji HEVC pokażą prawdziwe SD w Telewizji.
Ale może to będzie miało tylko w płatnych kablówkach, (a to będzie po tym jak całe polskie FTA na orbicie przejdzie na HEVC).

No i przy okazji dowiedziałem się, że nadają też wersje:
Polsat HD, TVS HD, oraz TVN 7 HD oraz TVN HD.
Jak na mój gust, te kanały (może za wyjątkiem TVS HD), to w pierwszej kolejność powinny zostać wręcz zmuszone do nadawania w kodeku HEVC i to w dvbT1.

Tak, jakby co mam telewizor Samsung Smart TV 4k UHD dvbS2 i tylko dvbT1
Więc okazuje się, że nie tylko odbiorników dvbt2 mpeg4 jest więcej niż tych dvbT2 HEVC, ale nawet odbiorników dvbT1 HEVC jest więcej.
Ale nie mam nic przeciw nadawaniu w dvbT2, tym bardziej, że potrzebuje pretekstu by ten telewizor opuścił dom, a pewna osoba jest bardzo przywiązana do jego pilota i menu.
(Ogólnie kolory na tym telewizorze mi się nie podobają, więc zmiana standardu dvbT2 byłaby dobrym pretekstem by wykazać jego bezużyteczność).

Odpowiedz