Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
BiTCity
Posty: 440
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: BiTCity »

Krosnoludek pisze:
A jeśli chodzi o TV Polonia, to poco Wam to w NTC, przecież to kanał dla zagranicy z powtórkami z TVP 1 i 2, byłby tylko kolejną zapchajdziurą po dodatkowym TVP Info w MUX-3. Kupcie sobie najtańszy tuner sat i oglądajcie do woli, jak są tam takie ciekawe rzeczy.
Żądajmy TVP Sport i Seriale, a nie TV POLONIE !!!!
Moim zdaniem skoro TVP jest ogólnopolska to wszystkie jej programy powinny być za free a więc zarówno TVP Polonia jak i Sport czy Seriale miejsce w MUX-ie przynajmniej jedno jest bo obecne programy TVP są nadawane z dużo większym bitrate niż w MUX2 w którym jest 7 stacji + plansza PULS2. Co do dodatkowego TVP INFO to pewnie zależy kto na jakie dodatkowe się załapał w Bydgoszczy jest Poznań i nie narzekam dużo reportaży, sportu głównie piłka Lech i Warta.

DVBManiak

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: DVBManiak »

MUX-2 ma obecnie jakby 8 stacji. Ta plansza testowa ma już zarezerwowane miejsce i jak wystartuje Puls 2 to nie pogorszy się jakość obrazu. Też bym chciał TVP Sport w MUX-3 zamiast Polonii.

Whoops
Posty: 37
Rejestracja: 8 lutego 2011, o 18:26
Odbiornik: SHD-85,OPTICUM 9600 PRIMA,ADB5800+zworka
OVERMAXOVTN06,LV5HD
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 (sym.)
15 m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Whoops »

Witam !!!
Wierzę w pojawienie się TVP POLONIA w MUX-3 (powód:FTA)
Nie wierzę w pojawienie się TVP SPORT w MUX-3 (powód:kasa !!!!!)
Nie wierzę w pojawienie się TVP SERIALE w MUX-3 (powód:kasa !!!!!)

życzę mniej płonnych nadziei ;)

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 401
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Odbiornik: LG 26LD350,
LG M2450D
Instalacja antenowa: ATX-11 + symetr. 8 metrów nad ziemią. 16 km do nadajnika
(do DX ATX-91 LNA-177)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice, РТПС Ракитница

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: ks41 »

Whoops pisze: Nie wierzę w pojawienie się TVP SPORT w MUX-3 (powód:kasa !!!!!)
Nie wierzę w pojawienie się TVP SERIALE w MUX-3 (powód:kasa !!!!!)
I masz racje bo to jest nie możliwe, by pojawiły się w darmowym MUX.
Może w przyszłości w innych płatnych MUX.

BiTCity
Posty: 440
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: BiTCity »

Macie rację tylko w takim wypadku gdzie jest misja TVP ? Ściągają kasę za abonament + reklamy a to nie nasza wina, że przegrywają ze stacjami komercyjnymi jeśli chodzi o przychody z reklam a TVP Sport czy inne kanały tematyczne zanim uruchomiono MUX-3 były dostępne w kablówkach i platformach cyfrowych za które ich abonenci dodatkowo płacili bo jak mówiono płacenie za kablówkę/platformę cyfrową nie zwalnia z opłat abonamentowych. Powiem tyle Polsat jakoś może dać Polsat Sport News w MUX-2 a TVP Sportu w MUX-3 już nie. Osobiście PSN by wystarczył ale mogliby jeszcze dorzucić żużel choćby angielski czy szwedzki bo Polską ligę ma TVP.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: pivo »

TVP nie chcąc wstawić Sportu do NTC będzie zasłaniało się prawami transmisyjnymi, które mogą zabraniać w ogólnodostępnej TV a tak trzeba traktować stacje dostępne w NTC.

BiTCity
Posty: 440
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: BiTCity »

Twoją wypowiedź zrozumiałem tak TVP nie mogłaby puszczać ogólnodostępnie FTA materiałów których sama nie produkuje bo musiałaby płacić dodatkowo (np. w najbliższym czasie Mistrzostwa Europy i Igrzyska Olimpijskie w 2012 r.) ale gdy jest sama ich autorem to co stoi na takiej przeszkodzie choć wiem, że tego jest niewiele ale jednak to sport.

FunToMa
Posty: 87
Rejestracja: 24 października 2010, o 16:57
Odbiornik: Samsung PS50C680
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice (Chotycze)

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: FunToMa »

Dla myslacych oto odpowiedz na interpelacje posla z 2007 roku:

"Odpowiedź na interpelację w sprawie dostępności dla widzów nowego kanału telewizji polskiej TVP Sport
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pana Stanisława Steca (znak SPS-023-7395/07 z dnia 30.03.2007 r.) w sprawie dostępności dla widzów nowego kanału telewizji polskiej TVP Sport uprzejmie przekazuję informację Zarządu Telewizji Polskiej SA przekazaną ministrowi skarbu państwa w przedmiotowej sprawie.

Z przedstawionych wyjaśnień zarządu wynika, że kodowanie nadawanych programów TVP Sport jest niezbędne ze względu na zakres nabywanych przez spółkę praw i licencji. Nabyte prawa licencyjne ograniczają zasięg dostępności sygnału do terytorium Polski, a ze względu na restryktywną politykę licencyjną organizatorów i agencji praw sportowych, wysoki koszt zakupu praw do popularnych imprez i przywiązywanie przez nadawców dużego znaczenia do ochrony zakresu ich wyłączności terytorialnej - zakup licencji i praw do nadawania satelitarnego free-to-air na potrzeby TVP Sport byłby w większości wypadków niemożliwy bądź połączony z nieproporcjonalnymi kosztami. W takiej sytuacji program mógłby w ogóle nie powstać lub istniałby z ubogą ofertą programową.

W przedstawionej przez zarząd spółki informacji zwrócono uwagę na fakt, że kodowanie ze względu na ograniczenia terytorialne praw do materiałów programowych nie jest tożsame z kodowaniem stosowanym przez płatne telewizje w celu uniemożliwienia odbioru programu bez opłacenia opłaty dostępowej. Równocześnie należy zauważyć, że TVP nie pobiera i nie przewiduje obciążenia indywidualnych widzów opłatami z tytułu odbierania publicznych programów wyspecjalizowanych.

Pobieranie opłat licencyjnych przez nadawcę publicznego od operatorów z tytułu praw pokrewnych w opinii zarządu spółki jest dozwolone, ponieważ:

- nie są to opłaty za dostęp do programu (telewidz nie musi ich ponosić, żeby odbierać program),

- opłaty są pobierane z tytułu praw pokrewnych za eksploatację nadań programu na polu reemitowania, a korzystającym z programu jest operator i jego dotyczy obowiązek uiszczania opłat,

- spółka w odniesieniu do swojej zawartości programowej, której jest producentem, w przypadku udzielania licencji autorskoprawnych pobiera opłaty licencyjne, zatem w analogiczny sposób może pobierać opłaty od korzystających z programu jako całości, czyli jego nadań.

Zarząd spółki zapewnił, że kodując niektóre programy, TVP podejmuje starania na rzecz zapewnienia do nich szerokiego dostępu, zgodnie z wymogiem powszechności usługi rozpowszechniania programów. Działania te koncentrują się na trzech aspektach:

- docelowym włączeniu programów wyspecjalizowanych do oferty programowej w ramach cyfrowego multipleksu naziemnego,

- podjęciu kroków umożliwiających odbiór satelitarnych programów indywidualnym odbiorcom,

- włączeniu programów TVP do oferty programowej platform cyfrowych i sieci operatorów kablowych.

Przykładowo nieodpłatne rozpowszechnianie TVP Sport dla odbiorców indywidualnych jest możliwe w związku z rozpoczęciem nadawania tego kanału z testowego nadajnika cyfrowej telewizji naziemnej w Wiśle. W takim przypadku do odbioru potrzebny jest dekoder naziemnej telewizji cyfrowej, którego koszt wynosi ok. 200 zł.

Zarząd spółki podkreślił, iż w celu wypełniania misji nadawcy publicznego oraz uwzględniając realizowane licencje, o które rywalizuje na wolnym rynku ze stacjami komercyjnymi, wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe z udziałem reprezentantów Polski relacjonuje na powszechnie dostępnych antenach (TVP1, TVP2, TVP3).

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej wyjaśnienia zarządu spółki uzna Pan Marszałek za wyczerpujące kwestię dostępności dla widzów kanału TVP Sport.

Z wyrazami szacunku

Minister

Wojciech Jasiński

Warszawa, dnia 25 kwietnia 2007 r."

pawelll
Posty: 728
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: pawelll »

Tyle, że z tej odpowiedzi wynika, że nie ma powodu do nieudostępnienia TVPSport w DVB-T na terytorium Polski. Nadawanie FTA z satelity jest dyskusyjne, ale emisja naziemna jest ograniczona terytorialnie dużo bardziej niż FTA więc nie ma przeszkód formalnych. Powodem są oczywiście pieniądze- takie programy jak TVPSport czy TVPHD choć formalnie bezpłatne są udostępniane na płatnych platformach (kablówkach) napędzając im klientów. Sapienti sat.

FunToMa
Posty: 87
Rejestracja: 24 października 2010, o 16:57
Odbiornik: Samsung PS50C680
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice (Chotycze)

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: FunToMa »

pawelll pisze:Tyle, że z tej odpowiedzi wynika, że nie ma powodu do nieudostępnienia TVPSport w DVB-T na terytorium Polski. Nadawanie FTA z satelity jest dyskusyjne, ale emisja naziemna jest ograniczona terytorialnie dużo bardziej niż FTA więc nie ma przeszkód formalnych. Powodem są oczywiście pieniądze- takie programy jak TVPSport czy TVPHD choć formalnie bezpłatne są udostępniane na płatnych platformach (kablówkach) napędzając im klientów. Sapienti sat.
Powodem jest mamona ktora TVP bezczelnie bierze od platnych platform jednoczesnie realizujac ten program z abonamentu. Szczyt zaklamania to ten fragment:
" - docelowym włączeniu programów wyspecjalizowanych do oferty programowej w ramach cyfrowego multipleksu naziemnego," Gdzie sa te wyspecjalizowane programy ? Jakos moj tv ich nie znalazl ;)

pawelll
Posty: 728
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: pawelll »

Na tym polega "układ". Pozwalano na opóźnianie DVB-T, ciekawe programy zamiast udostępniać bezpłatnie odbiorcom TVP sprzedaje platformom, które biorą za to pieniądze od odbiorców. Interes prosty jak konstrukcja cepa. Gdyby DVB-T z przynajmniej 4 multipleksami wystartowała tak jak miała pierwotnie (czyli 4-5 lat temu) i miała dziś kilka programów HD to dziś platformy cyfrowe miałyby ok 0,6-1 mln. klientów mniej (liczba pre-paidów i najniższych abonamentów). To kwota rzędu 100 mln rocznie. Nie licząc kablówek. I już wiadomo o co chodzi.

Bartosz Czach

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Bartosz Czach »

FunToMa pisze:docelowym włączeniu programów wyspecjalizowanych do oferty programowej w ramach cyfrowego multipleksu naziemnego," Gdzie sa te wyspecjalizowane programy ?
TVP kultura, TVP Historia, TVP Info.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 2126
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Krosnoludek »

pawelll pisze:Tyle, że z tej odpowiedzi wynika, że nie ma powodu do nieudostępnienia TVPSport w DVB-T na terytorium Polski. Nadawanie FTA z satelity jest dyskusyjne, ale emisja naziemna jest ograniczona terytorialnie dużo bardziej niż FTA więc nie ma przeszkód formalnych. Powodem są oczywiście pieniądze- takie programy jak TVPSport czy TVPHD choć formalnie bezpłatne są udostępniane na płatnych platformach (kablówkach) napędzając im klientów. Sapienti sat.
Tak jak pisałem już wcześniej, TVP Sport i Seriale powinien być dostępny w MUX-3, a nie TV Polonia. Dzwoniąc do TVP w tej sprawie, powiedziano mi wprost, że niema dużego nacisku ze strony społeczeństwa na dołączenie tych kanałów do DVB-T.
Jak zlikwidowano platformę cyfrową TVP z Astry, było cały czas mówione, że nie mogą nadawać a formie FTA, ze względu na prawa do emisji tylko na terytorium Polski, a spot beam tego nie zapewnił http://satkurier.pl/news/49980/spot-bea ... -malo.html , oraz że te kanały będą w DVB-T i niema potrzeby ich dublować i ponosić dodatkowych kosztów.
Tak dla przypomnienia: :(
http://www.tvp.pl/o-tvp/platforma-cyfro ... tforma-tvp
http://blogi.satkurier.pl/49954-kodujac ... oboja.html
http://biznes.interia.pl/news/publiczna ... ow,1382422

To co pisał @FunToMa znajduje się tu: http://www.gover.pl/k5/poslowie/szczego ... -tvp-sport
może by tak napisać do Ministerstwa Skarbu Państwa?: http://www.msp.gov.pl/portal/pl/33/3710 ... nstwo.html

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: kuku1234 »

Tak im sie wydaje, tak zaklinaja rzeczywistosc czy po prostu chca byc zasypani pisemkami, zeby ujrzec ten nacisk ?.

BiTCity
Posty: 440
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: BiTCity »

Trzeba walczyć póki jeszcze jest czas bo potem będzie tak jak z koszulkami naszych piłkarzy i hasło typu "Gdzie jest Orzeł" czy "Gdzie jest Godło" zamieni się w "Gdzie jest TVP Sport". Bo jeśli TVP nie umieści swojej pełnej oferty w DVB-T to w takim razie po co ta cała cyfryzacja skoro tak jak przedmówcy pisali, już od dawna można odbierać pełen pakiet TVP na platformach cyfrowych tylko wiadomo płatnych. Nie lepiej było ludziom uświadomić, że lepiej opłaci się kupić pakiet platformy cyfrowej niż inwestować w DVB-T z ofertą programową rzędu 20-kilku stacji bo MUX-4 nawet jak powstanie to i tak będzie (raczej) płatny. Co do obecnej oferty poszczególnych MUX-ów nie ma się do czego przyczepić każdy znajdzie coś dla siebie brakuje tylko jak wszyscy wiemy sportu przez duże "S" od TVP.

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: hellhammer1 »

Panowie Na obecna chwile jakie kanały nadają w muxie 3 warszawa/pkin i warszawa raszyn?

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 269
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: MJJ »

hellhammer1 pisze:Panowie Na obecna chwile jakie kanały nadają w muxie 3 warszawa/pkin i warszawa raszyn?
TVP1 SD, TVP2 SD, TVP Info Warszawa, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Info Lodz.

Bartosz Czach

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Bartosz Czach »

Czy wierzycie w to, że kanały płatne będą w MUX3? Jeśli tak, to albo byliście w Warszawie 11 listopada podczas walk, albo Eska i RMF Maxxx już zrobiły swoje. TVP Sport i TVP Seriale to kanały płatne. Tak jak nSport czy Polsat Film lub Ale Kino+. Ich być nie może w pierwszych trzech MUXach, zzgodnie z założeniami.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3105
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LE32B530
32LM6300
UE32K5100
39LN5400
NOT LV5T Deluxe
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: qwerty »

Mam prośbę do forumowiczów - możecie przeskanować multipleks 3 i sprawdzić nazwę providera? W Białymstoku jest mały błąd i tvp ma to poprawić.

pawelll
Posty: 728
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: pawelll »

Bartosz Czach pisze:TVP Sport i TVP Seriale to kanały płatne. Tak jak nSport czy Polsat Film lub Ale Kino+. Ich być nie może w pierwszych trzech MUXach, zzgodnie z założeniami.
A z czego wnioskujesz, że to kanały płatne?
Owszem, póki co płacą za nie platformy i kablówki- prawem kaduka TVP pobiera za nie pieniądze. Pisałem o tym wcześniej.

Odpowiedz