Strona 1 z 1

Testy systemu powiadamiania o zagrożeniach w radiofonii cyfrowej T-DAB+

: 4 grudnia 2018, o 23:27
autor: JaroslawMroczkowski
:arrow: https://www.emitel.pl/aktualnosci/emite ... wej-t-dab/

Prowadzone przez Emitel S.A i Polskie Radio S.A. testy odbędą w grudniu i nie będą powodować żadnych utrudnień w odbiorze dla słuchaczy.

Testy mają na celu sprawdzenie jak zachowują się różnego rodzaju odbiorniki DAB+ na zmianę sygnalizacji i treści programów. Testowane będą rozwiązana wykorzystujące koncepcję EWF (Emergency Warning Functionality) oraz pozwalające na automatyczną zmianę treści nadawanych programów na komunikaty alarmowe.

Multipleks testowy składa się z ośmiu programów o nazwach: PR TEST-1 do PR TEST-8 i jest nadawany w Warszawie z obiektu RTCN Warszawa / PKiN na kanale 6D (187,072 MHz) z mocą ERP 0,8 kW.

Wyniki testów mogą być w przyszłości wykorzystywane do informowania odbiorców o zagrożeniach

Re: Testy systemu powiadamiania o zagrożeniach w radiofonii cyfrowej T-DAB+

: 22 stycznia 2019, o 10:09
autor: misiekzg
witam,

tak sie kiedys zastanawialem, jak taki system powiadamiania powinien dzialac (w oparciu o radio/tv)? Moze sie nie znam lub nie wiem. Wszystko dobrze (ma szanse jakos dzialac) jak sa to godziny aktywnosci mieszkanca i uzywa tv/radia, to moze uda sie jemu zobaczyc, uslyszec...komunikat - bo wlaczony sprzet. A co jest w sytuacji jak poszedl spac?? TV/radio samo sie wlaczy i zacznie odtwarzac komunikat o niebezpieczenstwie?

Wg mnie - jezeli juz robimy system np. po DAB, to powinny byc specjalne obiorniki alarmowe, ktore montuje sie gdzies w domu, odbiornik taki ma bufor zasilania, ma wyswietlacz, porzadny glosnik/syrene - i nie sluzy generalnie do sluchania programow. Codziennie odbiera testy lacznosci - czy wszystko jest OK, jak nie to ma informowac "obywatela" ze cos nie tak.... A jak jest zagrozenie, to zaczyna piszczec/wyc/mrugac/wyswietlac na wyswietlaczu/odtwarzac glosowo komunikat a moze nawet mialby interfejsc do innych systemow np. alarmowych/syren miejskich itp. To musialoby tak dzialac, ze nawet umarlego obudzi.

A to co Emitel i chyba tez BCAST testuja to ma rece i nogi??? Gdzie mozna o takim systemie poczytac?

W USA maja duzo huraganow i maja tzw. Wheather Radio - ktore sluzy w najprostrzym wydaniu do informowania o zagrozeniach (mozna sobie poczytac na ten temat w sieci), a w EUropie?? Prosty system oparty o nadajniki UHF

Re: Testy systemu powiadamiania o zagrożeniach w radiofonii cyfrowej T-DAB+

: 30 stycznia 2019, o 22:11
autor: Robertus
W najnowszym (30.01.2019 r.) wykazie pozwoleń radiowych UKE dla emisji radia cyfrowego wyszczególniono nowe pozwolenie, wydane dla EmiTel S.A., dotyczące emisji eksperymentalnej w Warszawie, ważne do 29.04.2019 r. - blok 6D (zapewne ciąg dalszy testów systemu powiadamiania o zagrożeniach).

źródło:
https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip ... 01-30.xlsx

Re: Testy systemu powiadamiania o zagrożeniach w radiofonii cyfrowej T-DAB+

: 15 lutego 2019, o 20:20
autor: JaroslawMroczkowski
Emitel wspiera testy systemu powiadamiania kryzysowego
:arrow: https://www.emitel.pl/aktualnosci/emite ... ego-radia/