DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
AdamP
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

Wszystko fajnie, ale emisja testowa to jedno a emisja stała to co innego (optymalizacja pasma ;) przez nadawcę :?: ). Pożyjemy, zobaczymy czym Nas uraczą.

Awatar użytkownika
antypyra
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Post autor: antypyra »

Na pewno masz rację. Trzeba czekać. :lol:

Awatar użytkownika
Max van Org

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:W sklepach internetowych pełno jest tunerów DAB renomowanych firm jak Sony czy Sangean
Zawsze piszesz o złej jakości DAB a teraz chwalisz firmy, które produkują odbiorniki tylko "zadowalające"? 10 innych producentów otrzymało lepsze oceny.
Obrazek
antypyra pisze:a złodzieje własności intelektualnej ciągle są
Właśnie jest problem i nie mogę pisać więcej o tym teście, musicie kupić test w internecie, bo inaczej antypyra to jeszcze doniesie. Polecam:

http://www.test.de/Digitalradios-im-Tes ... 4579691-0/

Czy tutaj moderatorzy znowu kasowali wypowiedzi?
Ostatnio zmieniony 9 sierpnia 2013, o 20:57 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie kasowali, część wypowiedzi poszła do działu o odbiornikach, gdyż nie miały wiele wspólnego z tematem tego działu.

Zaczyna rozkręcać się dyskusja o radiu, więc trzeba rozdzielić tematy by nowym było łatwiej coś znaleźć.

Awatar użytkownika
jano
Odbiornik: Signal HD-507
Terratec H5
Philips DCB188 DAB+
KDC-DAB41U
Instalacja antenowa: Fracarro Sigma Combo bez wzm., dach bloku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa/PKiN +Raszyn/Rachocin

Post autor: jano »

A co się dzieje w Warszawie, że DAB+ nie odbiera, podobnie jak Jedynka i Trójka w analogu, coś się stało? Z tego co widzę to nie było zaplanowanej konserwacji...

Awatar użytkownika
antypyra
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Post autor: antypyra »

Coś jednak konserwowali na PKIN.

belzebiusz
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Post autor: belzebiusz »

Dokładniej to od 15 strony. ;)

Awatar użytkownika
Anduraki
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Post autor: Anduraki »

Szczerze nie chce mi się czytać 26 stron tego tematu, przejrzałem ostatnie kilka po przeczytaniu newsa z innej strony dotyczącej tematyki HDTV.

Moje pytanie jest następujące - czy cyfryzacja radia ma już jakiś oficjalny harmonogram? lub harmonogram przewidywany? Bo gdzieś w dokumentach g06 widziałem że w 2015 ma być cyfryzacja interesującego mnie regionu czyli Lubelszczyzny. Jak to z tym jest. Jest już może jakiś "szkic" harmonogramu?

Awatar użytkownika
Max van Org

Post autor: Max van Org »

Szczerze mówiąc nie ma nic oficjalnego oprócz wypowiedzi że ruszą w tym roku Warszawa i Katowice a w następnym dalsze. Parę razy na rok pokazują inne scenariusze możliwego wdrożenia. Nie jest tak tylko w Polsce. W Niemczech też operator sieci nie oficjalne wyrażał różne opinie a później były jeszcze rozmowy z nadawcami i plany uruchomienia były zmieniane. Czasami operator sieci jest innej opinii niż nadawcy a kto płaci ten dyktuje terminy. Licz się z tym, że wpierw pójdzie zachód i wszystkie aglomeracje. Akurat województwo Lubelskie niej jest jednym z największych jeżeli chodzi o zaludnienie, miasto wojewódzkie tez jest wioską, bo daleko do miliona mieszkańców. A dodatkowo położenie nie korzystne, bo blisko sąsiedzi którzy z uporządkowaniem częstotliwości genewskich mają czas do 2015 roku. Cała ściana zachodnia czekała na Polskę.

AdamP

DAB+ w RP ma być nadawany na zakresie VHF, ale czy ktoś orientuje się w jakiej polaryzacji (pionowa, pozioma) :?:

qrzy
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Post autor: qrzy »

Różnie. Większość pewnie będzie w polaryzacji poziomej ze względu na wykorzystanie obecnie istniejących systemów antenowych. Niektóre systemy antenowe nawet po wymianie mogą pozostać w polaryzacji poziomej.

AdamP

W analogowej TV najczęściej była polaryzacja H ale czasem bywała V a po przejściu na DVB-T ujednolicono to do polaryzacj H. Myślałem, że w przypadku DAB+ również to ujednolicą. Z drugiej strony, w Katowicach nadawano TVP1 na VHF polaryzacja H czyli anteny są zamontowane.
Na UKF FM jest z tym "kaszana", połowa stacji nadaje w H a druga połowa w V. W DAB+ mogli by to ujednolicić tym bardziej, że mogą chcieć zrobić SFN ;)

Awatar użytkownika
Anduraki
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Post autor: Anduraki »

W Piaskach analogowo TVP1 było bodajże ch06, albo ch05 przez kilkadziesiąt lat - nie odbierało tak genialnie jak tvp2, ale dało się oglądać praktycznie w całym województwie na jakiś siatkach z dipolami pionowymi. Bo TVP2 to nawet gdy kabel antenowy nie był podłączony do telewizora to odbierało. oO

qrzy
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Post autor: qrzy »

Pewnie dlatego tak było, ponieważ dwójka była nadawana na kanale 2 w centrum miasta (z Raabego). Co do DVB-T to jednak płatny multipleks jest nadawany w pionowej polaryzacji, w przeciwieństwie do pierwszych trzech multipleksów. Warto jednak zaznaczyć, że sposób dystrybucji sygnału jest tutaj inny, dlatego operator może sobie pozwolić na nadawanie w przeciwnej polaryzacji.

W teorii, nadawanie w pionowej polaryzacji pomaga przy rozchodzeniu się sygnału w trudnych, miejskich warunkach, jednak praktyka pokazuje, że jest z tym absolutnie różnie.

yoopiter
Odbiornik: Ferguson Ariva T60
Instalacja antenowa: ATX-55; Dipol 11.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Post autor: yoopiter »

Anduraki pisze:Moje pytanie jest następujące - czy cyfryzacja radia ma już jakiś oficjalny harmonogram? lub harmonogram przewidywany? Bo gdzieś w dokumentach g06 widziałem że w 2015 ma być cyfryzacja interesującego mnie regionu czyli Lubelszczyzny. Jak to z tym jest. Jest już może jakiś "szkic" harmonogramu?
Jest, a dlaczego tylko w Czechach, nie wiem... :shock:

http://teleko.cz/index.php/rss/9-textov ... vadeni-dab

Teraz tylko coś (Noxon Terratec?) na USB, a później się zobaczy. :) Katowice - 1 październik 2013. Lublin - kwiecień 2015.

belzebiusz
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Post autor: belzebiusz »

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Witam po dłuższej nieobecności. Mam pytanie do Kolegów z Forum i Emitela . Jak w praktyce wygląda projektowanie pokrycia dla DAB+ w przypadku multipleksu Polskiego Radia ?. Na przykładzie Poznania są rozbieżności . Jedna mapka z pierwszego linku pokazuje ewidentnie emisje z RTCN Śrem druga przedstawia emisje z wieży SLR Piątkowo.
Przecież SLR Piątkowo to zasięg max40 km i to z siermięgą. Śrem przy tej samej mocy 10 KW ERP da zasięg mobilny 70-80km .

Czy artyści z Polskiego Radia zamierzają uruchamiać szczątkowe wyspowe pokrycie, czy myśli się jednak od razu o optymalnym pokryciu dla rozpatrywanego rejonu i docelowo o zasięgu ogólnokrajowym ? .Moim zdaniem sieć powinna powstawać w oparciu o duże RTCN-y i zmiękczanie pól w dużych miastach aglomeracjach przy pomocy SFN-u . Myślę ,że w przypadku Poznania i Województwa sens ma tylko emisja ze Śremu z sfn np: z Akademii Ekonomicznej ,SLR Piątkowo lub EC Karolin by odbiorniki ,których anteną jest przewód słuchawkowy nie czkały w zbrojonych budynkach .

A może ktoś znalazł jakieś oficjalne dokumenty Polskiego Radia obiekty, moce parametry modulacji itp ?

Dzięki

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czekamy na rozpisanie przetargu na operatora technicznego. Wtedy się dowiemy się jakie są plany i oczekiwania.

Zamawiający (PR) nie może wskazywać obiektów nadawczych. Było by to jednoznaczne ze wskazaniem operatora. Określa się obszar i minimalne natężenie pola, zostawiając oferentom sposób realizacji takiego zadania.

Uprzedzając pytanie kiedy przetarg? Nie wiem to pytanie do PR.
Gdy ogłoszą (albo jeśli ogłoszą) to się dowiemy.

AdamP

JaroslawMroczkowski pisze:Gdy ogłoszą (albo jeśli ogłoszą)
Czyli co, zapowiedzi o cyfryzacji Katowic i Warszawy to "pic na wodę" :?: A ja już zacząłem robić zewnętrzną antenę 87-230MHz (UKF FM/VHF) ;)

Odpowiedz