DAB i DAB+ w Niemczech

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1180
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Do 2. ogólnoniemieckiego multipleksu DAB+ dodano nową rozgłośnię o nazwie „dpd DRIVERSRADIO”. Nazwa nie nawiązuje i rozgłośnia nie należy do francuskiego firmy kurierskiej DPD (kiedyś Deutscher Paket Dienst, później Dynamic Parcel Distribution). Dpd Driver‘s Radio chce towarzyszyć kierowcom w bezpiecznej podróży samochodowej. Sprzedaż reklam świadczy dla rozgłośni NRJ Media, siedzibą jest Lipsk. Oficjalny start 1. stycznia 2021, ale już dzisiaj można słuchać muzykę i wiadomości. Właścicielem jest firma https://www.wolffberg.de/

Program można słuchać również na stronie: https://dpd-driversradio.de/

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1180
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Ogólnoniemieckie radio publiczne Deutschlandradio zamroziło rozbudowę sieci DAB+ i rozwiązało umowy zbiorowe z pracownikami. Przyczyną jest zamrożenie wzrostu opłaty RTV. Od 12 lat nie wzrosła opłata RTV w Niemczech. Pomiędzy 2009 a 2015 rokiem opłata wynosiła 17,98 Euro i została w kwietniu 2015 r. obniżona o 2,7 procent na 17,50 Euro. Wysokość opłaty RTV w Niemczech ustala Komisja do określenia potrzeb finansowych nadawców publiczno-prawnych, zwana w skrócie KEF. Komisja ustaliła podwyżkę opłaty na 18,36 Euro, 16 parlamentów krajów związkowych powinno zatwierdzić podwyższę, ale rząd Saksonii Anhalt jako jedyny zablokował cały proces, odrzucają zatwierdzenie podwyżki. ARD, ZDF i Deutschlandradio natychmiast wnieśli do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego sprawę, aby trybunał zbadał, czy blokada jest zgodna z prawem. Już w grudniu sąd odrzucił aplikację pilną, nadal nie ma rozstrzygnięcia w głównej sprawie. Zasadniczo kraje związkowe mogą odbiegać od propozycji KEF tylko wtedy, kiedy opłata będzie wydawała się za wysoka dla obywateli. Kraj związkowy blokujący podwyżkę jest zobowiązany do podania powodów, które można byłoby zweryfikować.
„Komisja składa się z 16 niezależnych ekspertów; każdy kraj związkowy wyznacza jednego członka. Członkowie powinni mieć różne kwalifikacje zawodowe. Są oni mianowani przez szefów rządów krajów związkowych na pięć lat; Ponowne powołanie jest dozwolone. Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego i jednego lub dwóch zastępców.”
Deutschlandfunk zatrudnia 725 stałych pracowników w pełnym i niepełnym wymiarze godzin – co odpowiada 640 pełnym miejsc pracy. Istnieje również 685 osób pracujących w oparciu o umowę dla jednego pracodawcy i od 5000 do 6000 pracowników zewnętrznych na zasadzie wynagrodzenia.

Intenden Deutschlandradio Stefan Raue podkreślił, że priorytetem w procesie decyzyjnym było to, że do czasu wydania decyzji przez Federalny Trybunał Konstytucyjny w postępowaniu głównym nie były podejmowane żadne kroki, „które w znaczący sposób obniżyłyby jakość programu”.

Więcej na https://www.infosat.de/digitale-welt/ke ... ifvertr-ge

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1180
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Wyobraź sobie konkurs KRRiT na częstotliwości o zasięgu wszystkich miast polskich powyżej 20.000 mieszkańców. W Polsce zasięg ten zawierałby 218 gmin od Andrychowa do Warszawy. W Niemczech zakończył się taki konkurs w tym tygodniu w jednym z zachodnich krajów związkowych a dokładnie w Nadrenii Północnej – Westfalii. Regionalny regulator rynku medialnego ogłosił konkurs na 15 miejsc w multipleksie DAB+ o zasięgu 18 mln. mieszkańców. Nie wiadomo jeszcze nic o zasięgu po starcie tego multipleksu. Można oczekiwać, że w zasięgu znajdzie się 8 – 10 mln. mieszkańców największych miast takich jak Kolonia, Duesseldorf, Dortmund, Essen, Duisburg i Bonn, ale też powiaty liczące ponad 600 tyś. mieszkańców. Trzech operatorów ubiega się o przydział częstotliwości, 12 rozgłośni chce zaoferować 13 programów.

Jest to rynek o tyle interesujący, że rozgłośnie oferujące już na nim programy ogólnoniemieckie zamierzają wystartować dodatkową wersję regionalną. Kim są kandydaci i co chcą zaoferować? O miejsca ubiegają się dwie rozgłośnie wyznaniowe „Domradio” i „Radio Paradiso”, rozgłośnia dla dzieci „Radio Teddy”, rozgłośnia rockowa i rozgłośnia oferująca szlagiery „Radio B2”. Energy (NRJ) i Sportradio zamierzają uruchomić specjalne programy regionalne, chociaż Energy jest już dostępny na tym rynku z dwoma programami a Sportradio chce uruchomić wersję regionalną. Niektóre rozgłośnie nie zdradziły swoje plany.

Jak zwykle brakuje oferta rozgłośni z Polski, ale pewnie przez jeszcze parę lat będziemy czytali bajkę, że nie ma możliwości wejścia na rynek niemiecki.

LISTA KANDYDATÒW
 • Schlager Radio B2 - DAS SCHLAGER RADIO (Radio B2 GmbH) - Szlagiery
 • ENERGY Nordrhein-Westfalen (Radio Energy NRW GmbH i. G.)
 • Nazwę rozgłośni jeszcze nie oznajmiono (radio NRW GmbH)
 • Radio Paradiso (Radio Paradiso NRW GmbH i. G.) - Rozgłośnia wyznaniowa kościoła protestanckiego z wiadomościami regionalnymi
 • Sportradio NRW (tytuł roboczy) (Sportradio NRW GmbH)
 • MEGA SCHLAGER NRW - das Gute Laune Radio (TOP Media NRW GmbH) - Szlagiery i dobry nastrój
 • RADIO GERMANY ONE (The Radio Group GmbH) - angielskojęzyczne radio z Frankfurtu nad Menem
 • Radio Bollerwagen (Funk & Fernsehen Nordwestdeutschland GmbH & Co. KG) - Radio wóz drabiniasty
 • RADIO 21 - NRWs bester ROCK´N POP (NiedersachsenRock21 GmbH & Co. KG) - muzyka rokowa i pop
 • Radio TEDDY NRW (Radio Teddy GmbH & Co. KG) - Radio miś / dla dzieci
 • Charthitradio.nrw (Studio Gong GmbH & Co. Studiobetriebs KG) - Przeboje z listy przebojów
 • Kulthitradio.nrw (Studio Gong GmbH & Co. Studiobetriebs KG) - Przeboje kultowe
 • DOMRADIO (Bildungswerk der Erzdiözese Köln e.V.) - Radio tum, rzymsko-katolicka rozgłośnia wyznaniowa.
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2021, o 15:37 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1180
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Instytut badania opinii publicznej GfK wydał komunikat prasowy wg. którego w 2020 r. w Niemczech sprzedano 1,6 milionów odbiorników DAB+. W porównaniu do 2019 r. wzrosła liczba sprzedanych odbiorników DAB+ o 23 procent.

https://www.gfk.com/de/presse/DAB-Germany?hsLang=de

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1180
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Nowy program w 2. multipleksie ogólnoniemieckim. Na kanale 5D/8C/9B/12D zawitało „Klassik R. Movie”. W 1. multipleksie ogólnoniemieckim nadaje już „Klassik Radio” swój główny program. Jest to już 12 program w tym multipleksie, ale nie ostatni. Spółka Antenne Deutschland uruchomiła multipleks 5 października 2020 r., wówczas z 8 programami. W poczekali są jeszcze programy: sportowy „Sportradio Deutschland”, dla rzemieślników „PROFI RADIO”, komediowe radio „Joke FM” i jeszcze jeden program spółki „Absolut Radio”.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2039
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 27 stycznia 2021, o 15:03 Instytut badania opinii publicznej GfK wydał komunikat prasowy wg. którego w 2020 r. w Niemczech sprzedano 1,6 milionów odbiorników DAB+. W porównaniu do 2019 r. wzrosła liczba sprzedanych odbiorników DAB+ o 23 procent.

https://www.gfk.com/de/presse/DAB-Germany?hsLang=de
Nie ma co robić w pandemii, więc rozwijają się zainteresowania radiotechniczne w społeczeństwie. Ja np. buduję od nowa odbiornik bezpośredniego wzmocnienia na fale długie. Odbiorników DAB nie kupuję, bo już je mam.

czupacz13
Posty: 37
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: czupacz13 »

Nowe nadajniki przy granicy z polską MDR
Görlitz 2 kW
Zittau 2 kW
mapy są na fmscan :)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1180
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

W ubiegłym roku sprzedano w Niemczech 1,83 mln. odbiorników DAB+, wynika z opublikowanego indeksu HEMIX (Home Electronics Market Index). Sprzedaż odbiorników wyłącznie z pasmem UKF spadła poniżej 50 % na dokładnie 46 %. Siedem procent przypada na odbiorniki z DAB+, UKF-em i WiFi. Na niemieckim rynku producenci samochodów zaczęli sprzedawać nowe auta w większości wyposażone już w odbiornik DAB+ już w lecie, zobowiązani byli do tego dopiero od grudnia 2020 r. Do indeksu HEMIX nie wlicza się sprzedaż odbiorników z poza granicy kraju i samochody fabrycznie wyposażone w odbiorniki DAB+. Biuro ds. promocji DAB+ twierdzi, że liczba sprzedanych odbiorników jest większa niż wynika z indeksu.

Nowym trendem na niemieckim rynku jest tworzenie rozgłośni wyłącznie dla kobiet. Na początku lutego 2021 r. uruchomiono w Badenii-Wirtembergii rozgłośnię „anna.FM”, która rozpowszechniana jest wyłącznie w DAB+ i internecie. Program zastąpił w multipleksie „Rock Antenne”, która jest już dostępna w drugim multipleksie ogólnoniemieckim.

W internecie dostępna jest już rozgłośnia „Barba radio”, nawiązujące do imiona znanej na tamtym rynku prezenterki Barbary Schöneberger. Barba radio nadaje 10 kanałów tematycznych pod tytułami jak „przytulający kotek”, „nie lubię sportu”, „wieczór dziewczęcy”, „bar na kąpielisku” albo „niedzielny poranek”. Sposób nadawania nazw tym rozgłośnią różni się od zwykle wykorzystywanych tytułów nawiązujących do epoki albo gatunku kanału tematycznego.

Na lato 2021 r. zapowiadana jest nowa rozgłośnia dla kobiet, tym razem o zasięgu ogólnoniemieckim. Kanał będzie nadawany w drugim multipleksie ogólnoniemieckim. Program tworzyć będzie spółka TEUTOCAST z Lipska, która również zamierza uruchomić dwie rozgłośnie sportowe, jedną regionalną dla Nadrenii Północnej-Westfalii a drugą ogólnoniemiecką.

Już przed samym startem programów dla rzemieślników i prezentujące skecze Joke FM w DAB+, projekty wycofano. Rozgłośnia Joke FM nadaje nadal w multipleksie regionalnym w Hesji i otrzymała rozszerzoną koncesję na całe Niemcy, ale startu na razie nie będzie.

Odpowiedz